Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 14 października 2019 roku

23:00 SŁUCHAĆ I SŁYSZEĆ
Dobre Ludzie "Dalej" - już sam tytuł sugeruje, że album jest krokiem naprzód w stosunku do debiutu - propozycją jeszcze dojrzalszą, bardziej spójną pod względem muzycznym i tekstowym, a jednocześnie wielobarwną, swobodnie łączącą elementy rocka, piosenki poetyckiej i - miejscami - jazzu. Tym razem płytę nagrywał już band mający za sobą wspólne doświadczenia koncertowe, co łatwo usłyszeć, bo szkielet utworów zarejestrowany został "na setkę". Wiele czasu poświęciliśmy na dopracowanie brzmienia. Całości dopełnia gościnny udział chóru Gospel Sound, dwóch zespołów smyczkowych, a także Patryka Filipowicza, który tym razem wystąpił jako gość na gitarze elektrycznej. W warstwie tekstowej „Dalej” to rozpisana na piosenki poruszająca opowieść o sile miłości, która wszystko przetrzyma i nigdy nie ustaje.

Zapraszają do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy Marzena Mielcarek i Jacek Mielcarek. Do autorów można pisać tu: marzena.mielcarek@radio.opole.pl.

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
21:00 STUDIO REPORTAŻU
W 1994 roku pojechałem do Pępic, by nagrać reportaż o życiu ludzi bezdomnych, którzy znaleźli dach nad głową w Schronisku im. Brata Alberta. Powstała opowieść o ich nadziejach na lepsze życie, o smutkach i troskach, o postawie Braci Pocieszycieli, a także wpływie wiary na kształtowanie postawy wobec życia. "Przytulisko" to tytuł tej pracy. Upływ czasu od premiery nie ma znaczenia.

W zupełnie inny świat poprowadzi nas audycja jeszcze starsza, bo to w roku 1984 Witold Nowicki nagrał reportaż pod tytułem: "Barany". Do dziś ta historia sprzed kilkudziesięciu lat wprawia nas w pogodny nastrój, ale i do całkiem poważnych refleksji zachęca. Jest też kapitalnym dokumentem, opisującym tamten ustrój, a jednocześnie pokazuje reporterski kunszt autora. Przypomnimy sobie zatem, że właściciel dużego stada owiec i baranów (około 200) wypasał je tam, gdzie chciał - na łąkach państwowych, spółdzielczych i ... innych gospodarzy. (Pan ów - od czasu do czasu - w zaskakujących okolicznościach - manifestował też swoje umiłowanie naturyzmu). Wszyscy byli bezsilni, poczynając od Milicji Obywatelskiej, a na ważnych urzędnikach kończąc. Tytuł reportażu, wtedy i dziś, można potraktować dosłownie i metaforycznie. Wybór (jak zawsze) należy do Państwa.

Od 21:15 od 22:00 zaprasza do słuchania Marian Staszyński. Do autora można napisać tu:
marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »