Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 11 października 2019 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Fermata - Huscaran

Założona przez wybitnego gitarzystę, znanego m.in. z Collegium Musicum, Fero Griglaka, Formata stałą się jedną z najlepszych grup łączących rock z jazzem, ale i wieloma innymi nurtami co sprawia, że wielu fanów wśród miłośników art rocka. natomiast prezentowany album "Huscaran" z 1978, trzeci w dyskografii uznawany jest za najlepszy w dyskografii, do tego poza warstwą muzyczną ma niebagatelną część tekstową, o czym sporo w audycji.

Gerry Rafferty - City to City

Z perspektywy lat może się wydawać, że z tej płyty, nagranej w 1978 roku, przetrwał tylko tytułowy utwór, a jednak mam zamiar przekonać, ze jest zgoła inaczej i to nie dlatego, że pozostałe utwory są podobne to tytułowego, wielkiego i światowego przeboju, ale dlatego, że nie są. Są natomiast przepełnione tkliwością, czułą melodyką, ale i pogodą i radością, chociaż spokojną i nostalgiczną, ale biografia Raffertego, zwłaszcza młode lata, miały na to wielki wpływ.


Zaprasza od 23:05 do 1:00 w nocy Witold Sułek. Do autora można napisać tu: witold.sulek@radio.opole.pl

Audycja jest nadawana we wtorki, czwartki i soboty.

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
21:00 STUDIO REPORTAŻU

6 października 1954 roku komunistyczne władze osadziły w klasztorze w Prudniku-Lesie kardynała Stefana Wyszyńskiego. Prymas był tam więziony przez ponad rok, bo do 28 października 1955 roku i chociaż to było miejsce odosobnienia, to jak się później okazało, nie był to dla niego czas stracony. Przypomnieliśmy sobie o tym w minionym tygodniu, w reportażu: "Testament Prymasa". Niechaj dopełnieniem i poszerzeniem tej wiedzy będzie praca Jana Poniatyszyna: "Ojciec Jan, zakonnik z Prudnika" (premiera w minionym roku). To z kolei opowieść o człowieku blisko związanym z papieżem Janem Pawłem II. Czasem wzbudzał kontrowersje, a dla wielu młodych ludzi był autorytetem. Audycja przynosi nam sporo ciekawej wiedzy - czasem zaskakującej - o dominikaninie, który tak bardzo kochał swoją małą ojczyznę. Wychował się w Prudniku, tam ukończył liceum ogólnokształcące. To temu miastu zadedykował jedną ze swoich książek: "Ukłoń się Jasiu Prudnikowi". Ojciec Jan Góra był znany w całej Polsce i to nie tylko dzięki spotkaniom młodzieży w Lednicy i Jamnej. Jak niezwykłym był człowiekiem i zakonnikiem powiedzieli reporterowi (między innymi): Jan Grzegorczyk, pisarz i reżyser, Ludmiła Lisowska, dyrektor Gimnazjum nr 1 w Prudniku, ksiądz doktor Stanisław Bogaczewicz, proboszcz parafii w Prudniku oraz ksiądz biskup Rudolf Pierskała. A reportaż rozpoczyna się od słów: "Prudnik jest miejscem, gdzie powstał pomysł ratowania ojczyzny. Tutaj Wyszyński wymyślił sposób ratowania Polski...".

Kilkanaście lat temu, dzięki Barbarze Tyslik, powstała opowieść niezwykła, reportaż "Mali bracia św. Franciszka". Autorka odwiedziła Janinę Taluniewicz, która zorganizowała ochronkę dla porzuconych psów i kotów, a dodatkowo założyła fundację Mali Bracia św. Franciszka. Bohaterka audycji objęła opieką kilkaset zwierząt, ratując je przed dramatycznymi konsekwencjami opuszczenia. Warto przypomnieć sobie wiele jej myśli, wszak nasz stosunek do zwierząt jest miarą naszego człowieczeństwa.

Do słuchania od 21:05 od 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu: marian.staszynski@radio.opole.pl


Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »