Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 14 sierpnia 2019 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Barbara Muszyńska i płyta "Muszyńska"
  • Prawdziwy rarytas, jeżeli chodzi o poziom artystyczny i obecność w przestrzeni publicznej i medialnej, bo dzisiaj już niewielu melomanów pamięta Barbarę Muszyńską, a swego czasu, była wymieniana jednym tchem, jako najwybitniejsza i obdarzona równie wyjątkowym, głębokim i niskim głosem piosenkarka obok Ewy Demarczyk. Przy czym większa jest u niej rozpiętość repertuarowa, gdzie poza artystycznymi, poetyckimi utworami sięga z powodzeniem po utwory bardziej rozrywkowe. A że płyta ta, z 1973 r., zawiera materiał przekrojowy, przeto usłyszymy całe spektrum możliwości Artystki.

Dusan Intershow i płyta „Intershow Przeboje San Remo”
  • Specyficzna to płyta, wydana u nas w Polsce dosyć późno, bo w 1989 roku. Zawiera największe przeboje włoskiej estrady, z repertuaru takich gwiazd jak Drupi, Toto Cotugno, czy Al Bano w wykonaniu Dusana z towarzyszeniem polskiej orkiestry. Jednak w czasach PRL-u tego typu zabiegi nie dziwiły, wydawano już bowiem sporo płyt licencyjnych i oryginalnych gwiazd. A jednak artysta wychodzi z tej próby obronną ręką. Dobry warsztat i głos sprawiają, że słucha się tych piosenek z przyjemnością, a że włoskie melodie były u nas zawsze popularne, o czym świadczy obecność ich gwiazd, także dzisiaj na różnych festiwalach w Polsce, tym bardziej słucha się tego z wielkim sentymentem i łezką w oku.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Witold Sułek. Do autora można napisać tu: witold.sulek@radio.opole.pl
21:00 STUDIO REPORTAŻU
Do wysłuchania premiery i wspomnień z archiwum tego wieczoru zapraszamy.

Od poniedziałku do piątku żyją tak jak my: chodzą do pracy, odwożą dzieci do szkoły, muszą zrobić zakupy, posprzątać mieszkanie. Zdarza się, że brakuje im czasu na przystrzyżenie trawnika, albo na spokojną kolację z rodziną. Mieszkają w dużych miastach, albo na wsi. Są urzędnikami, nauczycielami, pracownikami korporacji, właścicielami firm. Wspólnym mianownikiem są trzy litery - WOT. Dlaczego postanowili przerwać "normalne" życie ? Jacy są ludzie, którzy wstąpili do Wojsk Obrony Terytorialnej i co nimi kierowało? Posłuchajmy nowego reportażu Agnieszki Pospiszyl: "Wojsko damsko - męskie".

Po premierze sięgniemy po audycję sprzed lat. To kartka z kalendarza podpowiada, by do tej ważnej historii sięgnąć. Oto w roku 1995 pojechałem do Brzegu, do Janiny Gajowniczek. W ostatnich dziesięciu latach życia Franciszka Gajowniczka była jego opiekunką i żoną. Towarzyszyła mu w podróżach po Polsce i zagranicy, i w spotkaniach, podczas których opowiadał, jak w obozie koncentracyjnym Auschwitz - Birkenau wybawił go od śmierci franciszkanin, Maksymilian Maria Kolbe. Ojciec Kolbe zmarł 14 sierpnia 1941 roku, dobity zastrzykiem trucizny. Franciszek Gajowniczek (nr obozowy 5659) był w grupie 10 więźniów skazanych na śmierć, za ucieczkę z obozu (blok 14A) jednego z więźniów. Reportaż, któremu nadałem tytuł: "Ty jesteś, to i ja jestem", zawiera fragment relacji ze spotkania z wiernymi w Elphin, w Irlandii. Przypomnimy sobie zatem głos człowieka, za którego życie oddał św. Maksymilian.

Wędrówkę po reporterskich ścieżkach zakończymy zaproszeniem do wysłuchania specjalnej, świątecznej audycji w czwartek, którą przygotowuje Adrian Chimiak. Dźwiękowy okruch z reportażu "Nienapisane wersety - Irak 2005", podpowie nam wszystkim, jak wiele ważnych historii jest ciągle do opowiedzenia...

Od 21:15 od 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu:
marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »