Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 13 czerwca 2019 roku

23:00 KLASYKA WIECZOROWĄ PORĄ
Podczas gdy w opolskim amfiteatrze trwają intensywne przygotowania do kolejnego Festiwalu Piosenki Polskiej, my spojrzymy na klasykę polskiej rozrywki z nieco innej struny.... znaczy strony!

Mamy przecież wdzięczną do aranżacji twórczość Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, która pobudza wyobraźnię wielu muzyków. Pojawi się również klasyka polskich przebojów przez lata rozgrzewających publiczność opolskiego amfiteatru, a prezentacją zajmie się rozśpiewana orkiestra... Nie możemy też pominąć faktu, że w historię festiwalu poświęconego piosence wpisują się orkiestry właśnie - zarówno orkiestry radiowe, jaki i big-bandowe składy wprowadzające jazzujące klimaty! Może takie zestawienie to nie "Karuzela z madonnami", ale różnorodności nam nie braknie. Miłośnikom festiwali w bardziej klasycznym tonie zaserwujemy natomiast mozaikę wspomnień, by podsycić apetyt przed tegorocznym Festiwalem Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera w Pokoju. Oczywiście z przykładami z twórczości patrona festiwalu w zestawie!

Zaprasza w środy od 23:05 do 1 w nocy - Małgorzata Ślusarczyk. Z autorką można kontaktować się pisząc tu: klasyka@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
21:00 STUDIO REPORTAŻU
"Dziwny i piękny", pod tytułem reportażu Danuty Starzec kryje się wspomnienie wielkiego artysty. Małgorzata Niemen i Roman Radoszewski, ale nie tylko, przybliżają nam w tej audycji życie człowieka, który na rozwój muzyki w naszym kraju miał wpływ niezwykły, choć wiele wskazuje na to, że nie zawsze doceniany. Roman Radoszewski, wielki miłośnik talentu i przyjaciel Czesława Niemena, autor książki o nim, siedem rozdziałów napisał jeszcze razem z jej bohaterem. Trzy kolejne już po jego śmierci. Kim był ten, którego imię wybrało Gimnazjum w Strzelcach Opolskich w roku 2008 na swego patrona? Czy tylko genialnym muzykiem? Posłuchajmy... i spróbujmy tu i teraz przywołać z pamięci wzruszenia, których nam Czesław Niemen dostarczył. - "I nic nie żal i żal tak wiele"- myśli, które w spadku nam pozostawił, można przywoływać na co dzień i od święta. To tylko od nas samych, od naszej wrażliwości zależy, jakie bogactwo nam podarują.

"Jedyny w świecie pomnik", reportaż Stanisława Puzyny, powstał w roku 1980, a był opowieścią o Gogolinie i wszystkim, co się może z piosenką o Karolince wiązać. Wszak wiadomo dokąd Karolinka szła, wiadomo, kto poszedł za nią i wiadomo też, że później powstał pomnik piosenki, który wówczas był takim jedynym na świecie, piosence poświęconym. W reportażu usłyszymy głosy: Krystyny Baruckiej, Rafała Niemca, Jana Winiarskiego i Małgorzaty Młynarskiej. Dzięki nim przypomnimy sobie, że jedna piosenka wiele różnych refleksji może przywołać, ba, nawet emocji. A skoro i Karolinka, i Karlik, i pomnik, są nasze, opolskie - to warto wiedzieć więcej i informacje nawet sprzed 39 lat przydać się mogą.


Od poniedziałku do piątku o 21:15 od 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu:
marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »