Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 24 kwietnia 2019 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Mech - "Bluffmania"
  • Ta założona w 1977 roku grupa miała image i ambicje bycia mocną,nowoczesną i hard rockową (z naciskiem na Black Sabbath, a to głównie za sprawą podobieństwa wokalu, a realnie osiągnęła ten poziom dopiero po wielki,powrocie na rynek muzyczny w 2004 roku) ale i nowofalową propozycją artystyczną, jednak dwie wydane w 1983 roku płyty ukazują spory, a nawet zbyt duży rozrzut stylistyczny i chociaż chętnie była kupowana i słuchana przez miłośników ciężkiego rocka, sporo tu łagodnych momentów, klasycznie rockowych, czy wręcz popowych i wydaje się, że dwie osobowości za mikrofonem, to jednak w tym przypadku nie był dobry pomysł. Trudno jednak znaleźć wprost odpowiednik na ówczesnej polskiej scenie, a i odmówić talentu kompozytorskiego nie sposób, bo kilka przebojów wytrzymało próbę czasu brzmiąc i dzisiaj intrygująco.

Black Sabbbath - "Master of Reality"
  • Trzecia płyta legendy metalu z 1971 roku, nagrana po dwóch genialnych albumach tworzących gatunek, przyniosła ciekawe zmiany, poniekąd wymuszone wypadkiem gitarzysty i chociaż wydawało się trudnym do przebicia, czy utrzymania poziomu poprzedniczek, właśnie z tego powodu się udało. Zmiana brzmienia, ale i zastosowania akustycznej gitary, wzbogaciła zespół o specyficzną, delikatną inność, głębię brzmienia mrocznego nadal, lecz bardziej klimatycznego i niesamowitego nastroju (poprawiła się też technika śpiewu wokalisty). Bez wątpienia zespół wkroczył tu na wyższy artystyczny poziom, pokazując, że siła tkwi nie tylko w surowym hałasie, ale w kontrastach, dzięki którym wydobywa się znacznie więcej emocji i siły.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Witold Sułek. Do autora można napisać tu: witold.sulek@radio.opole.pl

Audycja jest nadawana we wtorki, czwartki i soboty.

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
21:00 STUDIO REPORTAŻU
Stalówką malowana w wielobarwne, kunsztowne wzory porcelana, zwana "opolską", to dzieło twórczyń ludowych, które od prawie 50 lat utrwalają w ten sposób motywy zdobiące kroszonki. O powstaniu jednego z najbardziej znanych wyrobów Śląska Opolskiego opowiedziały Barbarze Tyslik artystki ludowe: Stefania Topola i Małgorzata Mateja oraz Piotr Grabowski - artysta plastyk, twórca opolskiej porcelany. Dzięki temu w roku 2012 powstał reportaż: "Stalówką malowana", a my dziś do tej, jakże ciekawej wiedzy, możemy z przyjemnością wrócić.

Imię zawdzięcza Słowackiemu. Kto wie, może to nie był zwyczajny przypadek? Jej losy i dzieje jej rodziny na Kresach pełne były dramatycznych wydarzeń, także ucieczki przed śmiercią, która dosłownie była już na wyciągnięcie ręki... A wcześniej, radość zwyczajnych dni, wypełnionych po brzegi muzyką, także - "jedynej takiej" na Wołyniu - orkiestry dętej. Salomea Piotrowska była bohaterką mojego reportażu: "Życie niezwykłe Salomei" (premiera dwa lata temu) i tego wieczoru wrócimy do jej wspomnień, ważnych dla wielu rodzin w naszym regionie.

Do słuchania od 21:05 od 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu: marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »