Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 15 marca 2019 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Yes - Tales from Topographic Ocean

Kiedy ukazał się w końcu 1973 roku ten podwójny album, wywołał niemałe zamieszanie wśród fanów grupy, ale i krytyków muzycznych. Dla jednych był on opus magnum nie tylko zespołu Yes, ale i rocka progresywnego w ogóle, dla innych przeładowanym, przekombinowanym i nieudanym jako całość dziełem, świadczącym o tym, że gatunek utknął w ślepej uliczce, a coraz większe ambicje i ego tworzących go artystów zerwały hamulce samokrytycznego oglądu.Także w obrębie samego zespołu doszło do zgrzytów i odmiennych zdań na temat obranej drogi (głównie ze strony Wakemana, który znudzony nagrał w studiu obok utwór dla Black Sabbath ), bo chociaż zespół nie stronił od rozbudowanych kompozycji, wypełniających całą stronę albumu, to tutaj mamy takie aż cztery, bez oddechu, jaki dawały wcześniej muzyczne miniatury czy prostsze piosenki. Jak jest dzisiaj? Czy po latach inaczej spoglądamy na ten album? Nie jest to proste, ani oczywiste, ale dziełem bez wątpienia pozostaje wyjątkowym.


Zaprasza od 23:05 do 1:00 w nocy Witold Sułek. Do autora można napisać tu: witold.sulek@radio.opole.pl

Audycja jest nadawana we wtorki, czwartki i soboty.

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
21:00 STUDIO REPORTAŻU
Urok radia w stylu "retro" odkryjemy w dwóch pracach, które słuchane tu i teraz, i ciekawej wiedzy, i pogody ducha mogą nam dostarczyć.

Najpierw zdejmiemy pajęczynę z reportażu Jerzego Bałłabana i Stanisława Racławickiego: "Listy znad Srebrnej Rzeki". Audycja powstała w roku (uwaga!) 1966 i była ciekawą próbą ukazania historii Polonii w Brazylii. - "Krowy tutejsze są duże z olbrzymimi rogami" - usłyszymy między innymi, bo autorzy skorzystali z fragmentów listów, które do adresatów na Śląsk Opolski przychodziły, bo odwiedzili krewnych mieszkańców kraju nad Amazonką. Okazuje się, że wiele ścieżek do Siołkowic prowadziło i tam też nagrania do reportażu powstały. Brazylia i Polska zmieniły swoje oblicza, zmienił się świat, tym bardziej warto dotknąć tego, co było "przedwczoraj"...

To był rok 1973. Danuta Nowicka pojechała do Koźla (które jeszcze wtedy bez Kędzierzyna sobie radziło) by spotkać się z zespołem "Czarna noc". A to byli rozśpiewani i roztańczeni Cyganie (wtedy tak się mówiło) którzy chcieli opowiedzieć o swojej artystycznej drodze i o życiu, które zawsze budziło ciekawość, chociażby dlatego, że: "Cygana ciągnęło do lasu jak kanarka, nawet zimą". Jakże zwyczajnie, jakże pięknie udało się reporterce opowiedzieć o życiu wrażliwych Romów, bo zdobyła ich zaufanie i sympatię, bo jeśli ktoś tak otwarcie mówi, że: "U nas to złodziejstwo jest już niemodne, przedtem się kradło, czemu nie ?" - i zastanawia się nad przyczynami takiego stanu rzeczy, to oznacza, że na pewno warto reportażu, "Stoją wozy kolorowe", w skupieniu posłuchać. Także dlatego, że stosownymi nutami został ozdobiony.


Od poniedziałku do piątku o 21:15 od 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu:
marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »