Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 11 stycznia 2019 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
No To Co - Nikifor

Jeden z nielicznych zespołów polskich, który definiował swoją muzykę, dodając to w nazwie na okładce płyty, jako skifflową (na zachodzie od takiej muzyki zaczynał m.in. John Lennon). Przyjrzymy się zatem temu, czym jest ta odmiana, bowiem nie tyle w tym przypadku chodzi o instrumentarium, co o sięganie do muzyki ludowej, której to, zwłaszcza na tej debiutanckiej płycie sporo, z czołowym, wielkim przebojem, który bliski będzie naszym słuchaczom "Te opolskie dziołchy". Oprócz niej płyta zawiera jeszcze jeden opolski, festiwalowy przebój: "Po ten kwiat czerwony"

Grobschnitt - Rockpommel's Land

Zachodnioniemiecka grupa, która uprawiała w trakcie swojej kariery (w latach 1970-89) różne style muzyczne od psychodelii, rocka progresywnego po pop, ale największy sukces przyniósł jej własnie ten progresywny moment w drugiej połowie lat 70-tych i z niego pochodzi prezentowana płyta, uznana za najwybitniejsze osiągnięcie. Oczywiście sukces ten nie był na miarę innych gwiazd gatunku,, a zespół jako gwiazda głównie istniał na rynku rodzimym, jednak dla poszukiwaczy białych kruków i wśród koneserów jest niezwykle ceniony. Poza warstwą muzyczną omówię też tekst tytułowej suity, ponieważ zawiera ona wzorcową wręcz historię z pogranicza fantasy, sf, w nieco Orwellowskim stylu.

Zaprasza od 23:05 do 1:00 w nocy Witold Sułek. Do autora można napisać tu: sulekwitek@o2.pl.

Audycja jest nadawana we wtorki, czwartki i soboty. Po emisji każdy z odcinków jest do odsłuchania w zakładce audycji tu: Białe kruki z czarnych winyli.

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
21:00 STUDIO REPORTAŻU
Bartek Wojtkowski z Brzegu pewnego dnia obudził się w innym świecie. Objawy choroby były tak szokujące, że podejrzewał opętanie. Zanim zdiagnozowano zaburzenie neurologiczne, zanim zaczął siebie ratować, doświadczył wielu upokorzeń i chwil pełnych rozpaczy. Odruchy, nad którymi nie mógł zapanować, wywoływały drwiny. Nadszedł jednak dzień, gdy Bartek ze swej słabości zaczął budować niezwykłą moc - dla siebie i dla innych, potrzebujących wsparcia. Jego praca i entuzjazm zostały pięknie docenione, bo znalazł się w gronie "Ośmiu Wspaniałych" w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez fundację "Świat na Tak". Bartek jest znany wielu internautom, bo przeprowadza wywiady z muzykami, bo ciągle coś tworzy... Przypomnijmy sobie, jak pięć lat temu o swoim życiu opowiadał w moim reportażu "Mam tourette'a i mi z tym dobrze".

Tu i ówdzie panuje opinia, że wsie, małe miasteczka, to oazy nudy, dobre, co najwyżej dla ludzi przeciętnych. Zapytajmy zatem, jak można wybić się mieszkając na przykład w Ozimku? Jak w takim miejscu pokierować swoim losem, by czerpać z życia satysfakcję i osiągnąć wysoko postawione cele? Czy rzeczywiście wszystko zależy od nas samych, od naszej kreatywności i od chęci tworzenia? Posłuchajmy reportażu: "Byłam generałem" (premiera dziesięć lat temu) Andrzeja Russaka. Dzięki temu dowiemy się więcej o mażoretkach i ich trenerce - Katarzynie Kamińskiej, które Ozimek rozsławiały na pewno nie gorzej niż krasiejowskie dinozaury...

Od 21:15 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu:
marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »