Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 13 czerwca 2018 roku

0:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Dziś Lech Janerka i płyta "Piosenki".

Drugi solowy album artysty, który ukazał się z blisko dwuletnim opóźnieniem z powodu między innymi działań cenzury, co sprawiło że nie był dobrze promowany, przyniósł mimo wszystko dwa przeboje "Paragwaj" i "Bez kolacji". Oczywiście twórczość Janerki daleka jest od łatwej przebojowości i prostego piosenkarstwa, co sugerować może tytuł płyty. Być może o ówczesnym odbiorze zdecydował też nieco bardziej chłodny wydźwięk, syntetyczność? Połączona jednak elektroniczna perkusja z "żywą" wiolonczelą daje moim zdaniem niezwykły efekt zbliżając ten album do dokonań grup spod znaku cold wave.

Zaprasza po północy Witold Sułek.

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Witold Sułek
22:00 STUDIO REPORTAŻU
Tego wieczoru przypomnimy reportaże z archiwum.

Jego niezwykłe umiejętności zachwyciły swego czasu wielu telewidzów. Zagrał też epizodyczną rolę w "Syberiadzie polskiej". Nawet mu się nie śniło, że na jawie spotka się z zespołem "Deep Purple" i że zaskoczy muzyków wykonaniem ich wielkiego przeboju. Teraz jest szczęśliwy, bo znalazł pracę w sortowni odpadów. Wiesław Iwasyszyn z Brzegu, uważany w naszym kraju za prekursora beatboxu, był rok temu bohaterem mojego reportażu: "Wiesiek jestem". W tych jakże rozśpiewanych dniach warto przypomnieć sobie, że głos jest niesamowitym instrumentem i można nim "grać" na tysiąc sposobów.

Muzycznych akcentów nie zabraknie w drugiej pracy na ten wieczór wybranej. Bohaterem reportażu Barbary Tyslik z roku 2014: "Tidiritkom pana architekta", był Andrzej Hamada, autor wielu publikacji prasowych, a także książki "Architektura Opola wpisana w dzieje miasta". To spotkanie z uroczym gawędziarzem na pewno zaskoczy naszych słuchaczy, bo któż wcześniej słyszał o tym, że wykładał on na paryskiej Sorbonie i śpiewał w paryskiej operze? Gwarantujemy zatem niezwykłą podróż w czasie i przestrzeni, pełną uśmiechu i ciekawych, barwnych wspomnień.

Od 22:05 do 23:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu:
marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »