Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 15 lutego 2018 roku

23:00 SŁUCHAĆ I SŁYSZEĆ
John Tchicai to artysta wielkoformatowy. Jeden z tych instrumentalistów, przy których samo wypisanie nazwisk, z którymi współpracował zajęłoby dwie strony maszynopisu...

John Tchicai przeszedł do historii współczesnej muzyki jazzowej. John Tchicai rozpropagował awangardowy jazz na północy Europy. W drugiej połowie lat 60. wrócił do Danii, gdzie założył blisko 20-osobową super grupę Cadentia Nova Danica. Zespół stricte free – bardzo odważny, poszerzający granice definicyjne ówczesnego jazzu. Muzyka tworzona przez Johna Tchicai, mimo że tworzona 50 lat temu, jeszcze dziś uchodziłaby za nowatorską.

Najlepszym przykładem na potwierdzenie tej tezy jest album „Afrodisiaca” (1969), gdzie mikrotonalność przeplata się z afrykańskimi pulsami, szaleńczymi improwizacjami i eksperymentami barwowymi.

Louis Sclavis
- jeden z wielkich mistrzów klarnetu basowego, gwiazda francuskiej muzyki jazzowej i improwizowanej od dekad konsekwentnie poraża własną ścieżką artystyczną. Wysłuchamy fragmentów jego znakomitej płyty zat. "Napoli's Walls".

Zaprasza od 23:05 do 1:00 w nocy Marzena Mielcarek. Do autorki można pisać tu: marzena.mielcarek@radio.opole.pl.

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
20:00 REWIRY KULTURY
Dziś będzie o pięknym dramacie społecznym, filmie "Fale", który został zauważony i nominowany do najważniejszych nagród filmowych jak Złote Lwy czy Kryształowy Globus. Porozmawiam z ekipą tego obrazu: reżyserem Grzegorzem Zaricznym, operatorem: Weroniką Bilską oraz pierwszoplanowym aktorem: Tomaszem Schimscheinerem. Będzie to rozmowa nie tylko o tym konkretnym filmie, ale również zawodzie kobiety operatora, współpracy międzypokoleniowej i żywych historiach, które wchodzą do fabuły filmowej.

Nie tylko wśród mieszkańców Opola, ale także odwiedzających stolicę naszego regionu – wzbudzają zachwyt i podziw dla pracy opolskich muzealników. To dwie stałe wystawy „Ulica św. Wojciecha” oraz „Kamienica czynszowa. Wnętrza mieszczańskie”, które prezentowane są w zaadoptowanej kamienicy czynszowej przy ulicy Św. Wojciecha 9, w sąsiedztwie budynku administracyjnego Muzeum Śląska Opolskiego. Dziś w audycji porozmawiamy o dziele opolskich muzealników.

W audycji także:
20:45 Radiowy Radar Rocka – Jacek Rudnik
21:40 Sto książek na sto lat - Małgorzata Ślusarczyk
21:45 Młoda kultura - Justyna Dziedzic /powtórka/

Do słuchania od 20:05 do 22:00 zaprasza Justyna Dziedzic. Do autorki można napisać tu:
justyna.dziedzic@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »