Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 15 lutego 2018 roku

23:00 SŁUCHAĆ I SŁYSZEĆ
John Tchicai to artysta wielkoformatowy. Jeden z tych instrumentalistów, przy których samo wypisanie nazwisk, z którymi współpracował zajęłoby dwie strony maszynopisu...

John Tchicai przeszedł do historii współczesnej muzyki jazzowej. John Tchicai rozpropagował awangardowy jazz na północy Europy. W drugiej połowie lat 60. wrócił do Danii, gdzie założył blisko 20-osobową super grupę Cadentia Nova Danica. Zespół stricte free – bardzo odważny, poszerzający granice definicyjne ówczesnego jazzu. Muzyka tworzona przez Johna Tchicai, mimo że tworzona 50 lat temu, jeszcze dziś uchodziłaby za nowatorską.

Najlepszym przykładem na potwierdzenie tej tezy jest album „Afrodisiaca” (1969), gdzie mikrotonalność przeplata się z afrykańskimi pulsami, szaleńczymi improwizacjami i eksperymentami barwowymi.

Louis Sclavis
- jeden z wielkich mistrzów klarnetu basowego, gwiazda francuskiej muzyki jazzowej i improwizowanej od dekad konsekwentnie poraża własną ścieżką artystyczną. Wysłuchamy fragmentów jego znakomitej płyty zat. "Napoli's Walls".

Zaprasza od 23:05 do 1:00 w nocy Marzena Mielcarek. Do autorki można pisać tu: marzena.mielcarek@radio.opole.pl.

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
6:00 NA DZIEŃ DOBRY
Dużym zainteresowaniem w ubiegłym roku cieszyły się pożarnicze zawody Firefighter Combat Challenge zorganizowane w Opolu. W tym roku ponownie będziemy mogli kibicować strażakom-sportowcom. O tym między innymi będziemy mówić w porannym programie.

Będzie też coś dla tych, którzy nie mieli z kim świętować Walentynek. 15 lutego bowiem to Dzień Singla...

W audycji nie zabraknie także stałych punktów:

06:20 Przystanek Niepodległość. Sto dat na sto lat – Bolesław Bezeg
07:40 Praso-walnia – subiektywny przegląd prasy Zbigniewa Górniaka

08:04 W cztery oczy – poranna rozmowa Zbigniewa Górniaka
  • - Takie nam Bóg dał położenie, że musimy dbać o bezpieczeństwo właściwie przez wieki i cały czas dzisiaj, i w latach które jeszcze nadejdą - powiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystej przysięgi żołnierzy WOT we Włodawie. A jak wygląda formowanie jednostek Wojsk Obrony Terytorialnej na Opolszczyźnie? Czy są chętni? Kto ich będzie szkolił? Kto wyposaży? Kiedy pierwsza przysięga? Czym się zajmie WOT na wypadek wojny i pokoju? Czy istnieje możliwość - co wyraźnie sugeruje opozycja i związane z nią media - że "terytorialsi" będą gwardią, którą obecna władza wykorzysta do tłumienia oporu społecznego? O tym w rozmowie "W cztery oczy" z kpt. Tomaszem Golcem z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego.

08:40 Poglądy i osądy - poranna rozmowa Zbigniewa Górniaka
  • A w "Poglądach i osądach" rozmowa z dr. Bartoszem Kuświkiem z opolskiego IPN na temat pokrewny, choć historyczny - 76. rocznica powołania Armii Krajowej. Jak wspomniał premier Morawiecki we Włodawie, wojsko obrony terytorialnej wzoruje się na „wspaniałych i bohaterskich poprzednikach” z Armii Krajowej, która również była armią terytorialną. I dodał, że "to właśnie brak dobrego, sprawnego wojska, które miałoby oparcie w silnym, sprawnym państwie i odwrotnie: brak sprawnego państwa, które mogłoby zapewnić funkcjonowanie wojsku w czasie pokoju po to, żeby broniło tego państwa w czasach wojny, w czasach agresji, spowodował upadek Rzeczpospolitej".

Od 6:00 do 9:00 zapraszają Marzena Śmierciak i Cezary Puzyna. Można się z nami kontaktować telefonicznie: 800 30 50 50 (bezpłatny numer) lub mailowo:
poranek@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »