Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 14 lutego 2018 roku

0:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Dziś The Blue Effect i płyta "A Benefit of Radim Hladik"....

Jedna z najważniejszych, a dla mnie najważniejsza grupa naszych południowych sąsiadów, którzy w latach 60-tych i 70-tych nie mieli tak wielu zespołów rockowych, jak my. Jednak Modry Efekt (zespół występował pod angielską i czeską nazwą, do której, jak podają źródła, zmusiły ich naciski komunistycznych władz Czechosłowacji) zaczynający od bluesa zgrabnie ewoluował łącząc style i przechodząc przeobrażenia od jazz rocka, po rock progresywny, zawsze jednak zachowując charakterystyczne i rozpoznawalne cechy, głownie za sprawą geniusza gitary Radima Hladika, której brzmieniem mogą się Państwo napawać, ponieważ prezentowana płyta jest w całości instrumentalna.

Audycja po emisji będzie do odsłuchania w zakładce Białe kruki z czarnych winyli.

Zaprasza Witold Sułek. Do autora można napisać tu: sulekwitek@o2.pl

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Witold Sułek
22:00 STUDIO REPORTAŻU
To wyjątkowa środa, bo wiele refleksji o przemijaniu przynosi.

"Tuż przed metą", reportaż Danuty Starzec, powstał pięć lat temu. To zapis niezwykłych rozmów, nagranych w Domu Pomocy Społecznej dla kombatantów. A dlaczego niezwykłych? Bo bardzo odważnie i wnikliwie wymieniano myśli o kresie życia, o samotności, o wspomnieniach z młodości i o tym, co istotne. Każdy ze słuchaczy może odnaleźć w tej audycji coś dla siebie, bez względu na wiek i doświadczenie życiowe, bo jak sobie przypomnimy, nasze potrzeby, tęsknoty i marzenia, są bardzo podobne i jednakowo ważne, także "tuż przed metą".

A może warto też tego wieczoru odbyć "Wyprawę do źródła"? Ponad trzydzieści lat temu pojechałem do Marii Kwiecińskiej, do Dębskiej Kuźni i to właśnie tam powstał ów reportaż. Urok opowieści o przymierzu człowieka z przyrodą, o lesie, o wartościach przekazywanych z pokolenia na pokolenie jest dziś tak samo ważny, jak wtedy. A kto wie może i ważniejszy? Jestem przekonany, że ta barwna relacja niejedną furtkę do Państwa wspomnień otworzy - na przykład o domach, które dzięki zyskom... ze zbierania grzybów zbudowano.

Od 22:05 do 23:00 zaprasza do słuchania Marian Staszyński. Do autora można napisać tu:
marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »