Radio Opole » Obieżyświat » Aktualności

Aktualności

2022-11-26, 06:40

Gdzieś na końcu świata... Saint Lucia... [ZDJĘCIA]

Słynne Pitony - Soufrière [fot. Krystyna Waindzoch]
Słynne Pitony - Soufrière [fot. Krystyna Waindzoch]
Dziś odwiedzimy jedną z najpiękniejszych tropikalnych wysp, którą od strony zachodniej otaczają wody Morza Karaibskiego, a od wschodniej – Oceanu Atlantyckiego. To Saint Lucia, którą niedawno odwiedziła Krystyna Waindzoch, doktorantka w Instytucie Biologii Uniwersytetu Opolskiego.
W magazynie Obieżyświat o rajskiej wyspie, a także o powodach odwiedzania miejsc określanym mianem „ gdzieś na końcu świata” – w relacji Krystyny Waindzoch.
2022-11-19, 06:40

Francuskie wojaże [ZDJĘCIA]

Maria Chudy w studiu Radia Opole [fot. Barbara Tyslik]
Maria Chudy w studiu Radia Opole [fot. Barbara Tyslik]
Rok 2022 pasjonaci historii Opola z pewnością uznają za rok ujawniania tajemnic opolskiej katedry.
Zespołem archeologów dokonujących zadziwiających odkryć kieruje dr Magdalena Przysiężna – Pizarska, archeolożka w Zakładzie Archeologii Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego, która – w ramach środowych spotkań w brzeskiej „ Kafejce pod globusem” – opowie o tajemnicach opolskiej katedry. Słuchaczom, którzy jeszcze nie uczestniczyli w biesiadach brzeskich obieżyświatów podpowiemy, że odbywają się one w kawiarni „ Ambrozja”, jednak radzimy trochę wcześniej dołączyć do grona stałych uczestników, bo o godzinie 18 – tej wszystkie miejsca mogą już być zajęte.
Natomiast na dzisiejsze spotkanie z Marią Chudy, studentką filologii romańskiej w Uniwersytecie Opolskim, rezerwacja miejsc nie jest wymagana…Wystarczy, że zostaną Państwo teraz z Radiem Opole, by odbyć wspólną podróż do Francji. Zapraszamy.
2022-11-12, 06:40

Architektoniczne i przyrodnicze spacery [ZDJĘCIA]

Centrum Przesiadkowe Opole [fot. Barbara Tyslik]
Centrum Przesiadkowe Opole [fot. Barbara Tyslik]
Swoje ulubione miejsca, odwiedzane o każdej porze roku, mają również entuzjaści podglądania przyrody.

W przypadku Jana Łukasiewicza, instruktora ochrony przyrody PTTK jest to m.in. Rybna, miejscowość w gminie Popielów.

Co lub kto wzbudza jego zainteresowanie – o tym w drugiej części magazynu, bo najpierw zapraszamy na radiowy spacer z Andrzejem Hamadą, nestorem polskich architektów, popularyzatorem historii Opola, który tym razem opowie o architektonicznych ciekawostkach ulicy 1 Maja.
2022-11-05, 06:40

Rowerem przez Pomorze [ZDJĘCIA]

Zachód słońca w miejscowości Jantar [fot. Jan Janota]1
Zachód słońca w miejscowości Jantar [fot. Jan Janota]1
Sympatykom podróżniczych biesiad polecamy – rozpoczynającą w środę (9 listopada) nowy sezon – brzeską Kafejkę pod globusem.
W magazynie Obieżyświat, Jan Janota, instruktor krajoznawstwa Polski PTTK, a także pilot wycieczek oraz pomysłodawca i organizator spotkań brzeskich obieżyświatów opowie o urokach krainy, którą najchętniej odwiedzamy latem, czyli Pomorza. Będzie to relacja z wyprawy samochodowo – rowerowej, która – być może – zachęci nas do odwiedzania tej części Polski nie tylko w sezonie wakacyjnym.
2022-10-29, 06:40

Podróż do kraju, który "pachnie żywicą" cz 2 [ZDJĘCIA]

Janusz Słodczyk w Górach Skalistych na polu lodowym Columbia Icefield [fot. arch. prywatne J. Słodczyka]
Janusz Słodczyk w Górach Skalistych na polu lodowym Columbia Icefield [fot. arch. prywatne J. Słodczyka]
W ubiegłym tygodniu za sprawą bardzo ciekawej relacji prof. Janusza Słodczyka, a także i naszej radiowej wyobraźni, mogliśmy odwiedzić jedną z najludniejszych i najprężniej rozwijających się prowincji Kanady – Ontario.

Dziś, zgodnie z zapowiedzią, poznamy historię i uroki innych prowincji. M.in. Quebec, do której również dotarł prof. Janusz Słodczyk, dyrektor Instytutu Geografii Społeczno – Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Wydziału Ekonomicznego w Uniwersytecie Opolskim.
2022-10-22, 06:40

Podróż do kraju, który "pachnie żywicą" cz1 [ZDJĘCIA]

Wodospad Niagara na granicy Kanady i USA- widok na Horseshoe [fot. Janusz Słodczyk]
Wodospad Niagara na granicy Kanady i USA- widok na Horseshoe [fot. Janusz Słodczyk]
Położone na kontynencie Ameryki Północnej, drugie, największe - pod względem powierzchni – państwo świata dziś odwiedzimy.
Graniczące na lądzie ze Stanami Zjednoczonymi, tworząc najdłuższą na świecie lądową granicę i otoczone trzema oceanami; na wschodzie – Atlantyckim, na zachodzie – Spokojnym, a na północy Oceanem Arktycznym.

To oczywiście Kanada, skąd niedawno powrócił prof. Janusz Słodczyk, dyrektor Instytutu Geografii Społeczno – Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Opolskiego.
2022-10-15, 06:40

Tajemnice zamku na górce [ZDJĘCIA]

Joanna Siek w wieży zamku górnego [fot. Tomasz Przybyła]
Joanna Siek w wieży zamku górnego [fot. Tomasz Przybyła]
Dziś poznamy tajemnicę jednego z najbardziej zagadkowych zabytków średniowiecznego Opola.

Wspólnie z Joanną Siek, absolwentką studiów I stopnia Uniwersytetu Opolskiego, Instytutu Historii na kierunku Historia i Teraźniejszość 40 plus, członkinią Polskiego Towarzystwa Historycznego, autorką książki „ Zamek górny w Opolu”, gdzie opublikowała m.in. własną wizję prawdopodobnego wizerunku zamku, w którym na pewno rezydował książę Władysław Opolczyk, zapraszamy do jednej z najciekawszych atrakcji turystycznych Opola, czyli wieży, jedynego zachowanego elementu zamku górnego.
2022-10-08, 06:40

Z przewodnikiem na Wieżę Piastowską w Opolu [ZDJĘCIA]

Eryk Latała, przewodnik po Wieży Piastowskiej w Opolu [fot. Barbara Tyslik]
Eryk Latała, przewodnik po Wieży Piastowskiej w Opolu [fot. Barbara Tyslik]
Dziś wejdziemy do jednego z najstarszych zabytków Opola, który dla mieszkańców jest symbolem miasta i województwa. Natomiast przez odwiedzających kojarzony jest przede wszystkim z Krajowym Festiwalem Piosenki Polskiej.

To oczywiście Wieża Piastowska, która po gruntownej renowacji polegającej m.in. także na przystosowaniu tego cennego obiektu do obecnych potrzeb turystycznych, stała się atrakcyjnym punktem spacerów po Opolu.


W magazynie Obieżyświat o jednym z najstarszych zabytków architektury obronnej w Polsce, więcej opowie Eryk Latała, przewodnik po Wieży Piastowskiej.
2022-10-01, 06:40

O mniej znanych urokach Paryża i Wiednia [ZDJĘCIA]

Panorama z Wieży Montparnasse [fot. Natalia Żywicka]
Panorama z Wieży Montparnasse [fot. Natalia Żywicka]
Skoro w czasie wakacji promowaliśmy hasło "bądź turystą we własnym regionie", dziś – dla odmiany – odwiedzimy odleglejsze miejsca: Paryż i Wiedeń. Kusząc przy tym do nauki języków obcych.

Jak dowodzi Natalia Żywicka, absolwentka filologii romańskiej w Uniwersytecie Opolskim, a obecnie studentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i paryskiej Sorbony, niezbędną umiejętnością w podróżowaniu i poznawaniu różnych kultur jest znajomość języków obcych.
2022-09-24, 06:40

Spacerkiem przez Strzelce Opolskie... [ZDJĘCIA]

Henryk Mielcarz w parku [fot. Barbara Tyslik]
Henryk Mielcarz w parku [fot. Barbara Tyslik]
Pragnąc zachęcić do aktywnego poznawania historii naszego regionu dziś o najstarszych strzeleckich zabytkach opowie Henryk Mielcarz, geograf, przewodnik terenowy po Opolszczyźnie, prezes Oddziału PTTK Centrum Edukacji Ekologicznej w Strzelcach Opolskich.
1234567

Zobacz także

2022-07-09, godz. 06:40 Podróż nie tylko przez antypody [ZDJĘCIA] W filii nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, znanej z podróżniczej duszy, w ramach festiwalu „ 4 Strony Marzeń”, odbyło się spotkanie z podróżniczką… » więcej 2022-07-02, godz. 06:40 Spacerkiem po Prudniku [ZDJĘCIA] Franciszek Dendewicz, dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Szybowicach, a także wiceprezes prudnickiego Oddziału PTTK Sudety Wschodnie, uhonorowany… » więcej 2022-06-25, godz. 06:40 Z TRAMPEM na szlakach turystycznych... [ZDJĘCIA] Jest nie tylko najtańszą ale i najstarszą, a także najbezpieczniejszą formą turystyki. Często określana mianem wędrówki lub łazikowania. To turystyka… » więcej 2022-06-18, godz. 06:40 Na szlaku opolskich rzeźb... [ZDJĘCIA] Zanim Jan Janota, instruktor Krajoznawstwa Polski PTTK, wyjawi jaka forma turystyki jest warta spopularyzowania, doktor historii sztuki, Joanna Filipczyk, dyrektorka… » więcej 2022-06-11, godz. 06:40 Malownicza Andaluzja [ZDJĘCIA] Renata Matusiak, nauczycielka z Kędzierzyna – Koźla, znana słuchaczom magazynu Obieżyświat z bardzo dalekich, samotnych podróży, dziś zaprasza nieco… » więcej 2022-06-04, godz. 06:40 W bierkowickim skansenie - historia i przyroda [ZDJĘCIA] Szukającym ciekawych miejsc związanych z przeszłością naszego regionu, polecamy Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu – Bierkowicach. W tym niezwykłym muzeum… » więcej 2022-05-28, godz. 06:40 W ROKU BOTANIKI - o rodzimych skarbach Matki Ziemi [ZDJĘCIA] Decyzja Senatu Rzeczypospolitej Polskiej o ustanowieniu roku 2022 - ROKIEM BOTANIKI – uhonorowała nie tylko polskich botaników, ale również pasjonatów przyrody… » więcej 2022-05-21, godz. 06:40 Dni Opola z historią ulicy Szpitalnej i... śpiewu słowików [ZDJĘCIA] Trwające DNI OPOLA skłoniły nas do zaproponowania spaceru w obrębie Starego Miasta. A dokładniej po ulicy Szpitalnej. Roli przewodnika podjęła się Urszula… » więcej 2022-05-14, godz. 06:40 Na spacer - szlakiem opolskich pomników [ZDJĘCIA] W przyszłym tygodniu, wśród wielu imprez, które odbędą się w stolicy naszego regionu w ramach DNI OPOLA, pragnę zaanonsować cykl spotkań organizowanych… » więcej 2022-05-07, godz. 06:40 Na wyspach, wśród malowniczych plaż... [ZDJĘCIA] Dziś odwiedzimy wyjątkowo bajeczny kraj, w którym niewielu radiowych obieżyświatów było. Jest to wyspiarskie państwo Ameryki Południowej w archipelagu… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »