Radio Opole » Obieżyświat » Aktualności

Aktualności

2024-04-13, 07:30

Pogwarki o wiosennej przyrodzie [ZDJĘCIA]

Nad rzeką Odrą, w Opolu [fot. Barbara Tyslik]
Nad rzeką Odrą, w Opolu [fot. Barbara Tyslik]
Skoro do nas już przyszła radosna Pani Wiosna, kusząc do obserwacji budzącej się przyrody – w magazynie Obieżyświat, na jej powitanie, udamy się z Beatą Wielgosik, do Parku Krajobrazowego Góra Świętej Anny.

Jednak najpierw – za sprawą radiowej wyobraźni - proponujemy spacer nad rzeką Odrą, gdzie możemy także dojrzeć ciekawe wiosenne rośliny. Jakie? Podpowie nam ceniony botanik, nie tylko w kraju, ale i wśród światowych naukowców, prof. Arkadiusz Nowak, dyrektor Ogrodu Botanicznego – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej Polskiej Akademii Nauk w Powsinie.
2024-04-06, 07:15

Z prof. Arkadiuszem Nowakiem na tropie botanicznych zwiastunów wiosny [ZDJĘCIA]

Stanowisko złocieni polnej przy amfiteatrze opolskim [fot. Arkadiusz Nowak]
Stanowisko złocieni polnej przy amfiteatrze opolskim [fot. Arkadiusz Nowak]
Nawet po niezbyt najchłodniejszej zimie nadejście wiosny sprawia, że czujemy się bardziej ożywieni i pełni energii, na przykład do obserwacji przyrody.

W magazynie Obieżyświat o botanicznych zwiastunach wiosny, które możemy zobaczyć nawet w mieście, opowie prof. Arkadiusz Nowak, dyrektor Ogrodu Botanicznego - Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej Polskiej Akademii Nauk w Powsinie.
2024-03-30, 07:30

Wielkanocna podróż po Ziemi Opolskiej [ZDJĘCIA]

Bogdan Jasiński w Muzeum Wsi Opolskiej [fot. Barbara Tyslik]
Bogdan Jasiński w Muzeum Wsi Opolskiej [fot. Barbara Tyslik]
Dziś w magazynie Obieżyświat odbędziemy wielkanocną podróż po Ziemi Opolskiej.

O świątecznych tradycjach, m.in. procesjach konnych, a także zapomnianych zabawach jaką była na przykład walatka, opowie Bogdan Jasiński z Muzeum Wsi Opolskiej.
2024-03-23, 07:30

Niedziela Palmowa w bierkowickim skansenie [ZDJĘCIA]

Święcenie palm wielkanocnych w Tułowicach [fot. archiwum Muzeum Wsi Opolskiej]
Święcenie palm wielkanocnych w Tułowicach [fot. archiwum Muzeum Wsi Opolskiej]
Od ponad 4 dekad, w Niedzielę Palmową, mieszkańcy Opolszczyzny ochoczo odwiedzają Muzeum Wsi Opolskiej. Jedni z chęci nabycia oryginalnych, świątecznych wyrobów – nie tylko kulinarnych. Inni natomiast z potrzeby poczucia niezwykłej atmosfery wielkanocnych jarmarków i chęci spotkania się z artystami ludowymi, wytwarzającymi oryginalne rękodzieła świąteczne.
W magazynie Obieżyświat o tegorocznej – już 47 – edycji Jarmarku Wielkanocnego, który jutro ( 24 marca ) odbędzie się w bierkowickim skansenie – więcej dopowie Bogdan Jasiński z Muzeum Śląska Opolskiego.
2024-03-16, 07:30

Obserwacje dzikiej przyrody [ZDJĘCIA]

Sóweczka w Białowieskim Parku Narodowym [fot. Grzegorz Hebda]
Sóweczka w Białowieskim Parku Narodowym [fot. Grzegorz Hebda]
W ubiegłym tygodniu, zachęcając do obserwowania budzącej się przyrody i wypatrywania zwiastunów wiosny odbyliśmy – wspólnie z Grzegorzem Hebdą – wirtualny spacer po Grudzickim Grądzie, gdzie m.in. zadomowił się dzięcioł średni. W Polsce zaliczany do nielicznych ptaków lęgowych.
O wyjątkowych walorach Grudzickiego Grądu będziemy mieli okazję jeszcze opowiadać, gdy np. zakwitnie tam bardzo cenna - dlatego objęta ścisłą ochroną – cieszynianka wiosenna.
Natomiast dziś, rozpoczynającym obserwacje dzikiej przyrody, kilka cennych rad udzieli Grzegorz Hebda z Instytutu Biologii Uniwersytetu Opolskiego, znamienity badacz w Białowieskim Parku Narodowym. A przedwiośnie jest doskonałym okresem by tę edukację rozpocząć.
Ponadto zaprosimy do brzeskiej Kafejki pod Globusem, na spotkanie (20 marca godz. 18-ta, kawiarnia Ambrozja), z Urszulą Banowicz, która opowie o podróży bez ograniczeń po Stanach Zjednoczonych. Dlaczego bez ograniczeń? Bo…kamperem, czyli nieszczególnie jeszcze popularną, u nas w kraju, formą podróżowania.
2024-03-09, 07:15

Na tropie dzikiej przyrody [ZDJĘCIA]

Dzięcioł średni [fot. Grzegorz Hebda]
Dzięcioł średni [fot. Grzegorz Hebda]
Ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych , 3 marca, Światowym Dniem Dzikiej Przyrody, m.in. również w celu zwrócenia i naszej turystycznej świadomości na konieczność nieustającego przypominania o nierozerwalnym związku jaki łączy przyrodę i ludzi, dziś w poszukiwaniu jej skarbów udamy się do niewielkiego, ale jakże przyrodniczo ciekawego lasu, objętego ochroną jako użytek ekologiczny.

W magazynie Obieżyświat o skrzydlatych mieszkańcach Grudzickiego Grądu opowie Grzegorz Hebda, z Instytutu Biologii Uniwersytetu Opolskiego, renomowany badacz w Białowieskim Parku Narodowym.
2024-03-02, 07:30

Białystok - Polski Wersal Podlaski [ZDJĘCIA]

Pałac Branickich w Białymstoku [fot. Jan Janota]
Pałac Branickich w Białymstoku [fot. Jan Janota]
Spragnionym ciekawych miejsc, a także pięknych widoków i wypoczynku również, Jan Janota, instruktor krajoznawstwa Polski, uprawiający różne formy turystyki, tym razem rekomenduje miasto położone nad rzeką Białą na Nizinie Północnopodlaskiej, będące stolicą województwa podlaskiego.
To Białystok. Określany mianem „polskiego Wersalu”, z jedną z najlepiej zachowanych rezydencji epoki saskiej na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej oraz najlepiej zachowanym w Polsce ogrodem barokowym.
Jan Janota, Białystok, odwiedził w czasie letnich wojaży. Była to jednodniowa wizyta, dlatego – jak zapowiedział – będą powroty.
Ponadto zaprosimy do brzeskiej Kafejki pod Globusem, w której – 6 marca o godz. 18-tej, Barbara i Andrzej Tomczakowie opowiedzą o częściowo już istniejącym szlaku rowerowym, czyli długodystansowej trasie rowerowej wzdłuż rzeki Wisły, od jej źródeł do ujścia, zwanej Wiślaną Trasą Rowerową.
2024-02-24, 07:30

Weekend w Mosznej i Stobrawskim Parku Krajobrazowym [ZDJĘCIA]

Fragment wystawy autorstwa Jerzego Beskiego w Zamku Moszna [fot. Piotr Kołek]
Fragment wystawy autorstwa Jerzego Beskiego w Zamku Moszna [fot. Piotr Kołek]
Historia zabytkowego pałacu w Mosznej, będącego w latach 1866 – 1945 rezydencją śląskiego rodu Tiele – Wincklerów, a także urzekającego o każdej porze roku parku, była wielokrotnie przedstawiana w magazynie Obieżyświat.
Dlatego dziś proponujemy skupienie uwagi na wyjątkowej ekspozycji tam prezentowanej. Wyjątkowej, bo … sztandarów umieszczonych na ścianach reprezentacyjnej pałacowej klatki schodowej, łączącej parter, pierwsze i drugie piętro, które stanowią ciekawy element trasy zwiedzania pałacu.
Ich twórcą jest nestor opolskich artystów, Jerzy Beski, absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, znamienity malarz i rzeźbiarz, uprawiający również konserwację, a także dekoracyjne techniki sienne.
W magazynie Obieżyświat, Jerzy Beski opowie o swojej nowej formie wypowiedzi artystycznej. Natomiast Jan Łukasiewicz, instruktor PTTK do spraw ochrony przyrody, zaprosi do Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, gdzie m.in. możemy wypatrzyć brylanty, które tam upiększają drzewa.
2024-02-17, 07:30

Z Andrzejem Semczukiem po beskidzkich szlakach.... [ZDJĘCIA]

Wschód słońca na Babiej Górze [fot. Andrzej Semczuk]
Wschód słońca na Babiej Górze [fot. Andrzej Semczuk]
W magazynie Obieżyświat o urzekających pod względem krajobrazowym i przyrodniczym szlakach turystycznych, czyli wciąż nieodkrytych Beskidach, opowie Andrzej Semczuk z Brzegu.

Ponadto zaprosimy na spotkanie do brzeskiej „Kafejki pod Globusem” na spotkanie a Anną Tomczak, brzeżanką, która przez 5 lat mieszkała w Indonezji, gdzie m.in. w Uniwersytecie w Malang uczyła studentów dziennikarstwa. Ponadto realizowała reportaże filmowe do prowadzonego przez siebie kanału podróżniczego na YouTube. Zatem jej opowieść będzie dodatkowo ubogacona wspaniałymi relacjami filmowymi i zdjęciami dokumentującymi codzienne życie w Indonezji. I właśnie o codziennym życiu mieszkańców tego wyspiarskiego państwa będzie opowiadała 21 lutego, o godz. 18-tej, w kawiarni „Ambrozja”, która na środowe spotkania brzeskich obieżyświatów udostępnia swój lokal.
2024-02-10, 07:30

Ku pamięci Marii Mleczko - Król

Maria Mleczko - Król w studiu Radia Opole [fot. Barbara Tyslik]
Maria Mleczko - Król w studiu Radia Opole [fot. Barbara Tyslik]
W ubiegłym tygodniu, na Nowym Cmentarzu w Opolu–Półwsi, członkowie Klubu Górskiego „Świstak” przy Oddziale Regionalnym PTTK Śląska Opolskiego, a także turyści z oddziałów PTTK w Prudniku, Głuchołazach, Nysie i Opolu, pożegnali Marię Mleczko – Król.

Była Honorową Przodowniczkę Turystyki Górskiej PTTK z uprawnieniami na wszystkie pasma górskie Polski, gorliwą organizatorkę Jesiennych Opolskich Rajdów Tatrzańskich oraz wieloletnią prezeskę Klubu Górskiego „Świstak” w Opolu, pełniącą dodatkowo wiele społecznych funkcji. M.in. afiliowanej przez Zarząd Główny PTTK, przewodniczącej Regionalnej Komisji Turystyki Górskiej, czy kierującej komisją egzaminacyjną dla kandydatów na przodowników turystyki górskiej.

Była też wyśmienitą znawczynią przyrody tatrzańskiej. Swoją bogatą wiedzą, doświadczeniami i umiejętnościami chętnie dzieliła się również ze słuchaczami Radia Opole. Za różnorodną działalność zawodową i społeczną została uhonorowana m.in. Medalem Komisji Górskiej Zarządu Głównego PTTK i Złotym Krzyżem Zasługi.

W magazynie Obieżyświat – ku pamięci Marii Mleczko-Król, a także zaproszenie do brzeskiej Kafejki pod Globusem na spotkanie z Małgorzatą Augustyn, która tym razem odwiedziła państwo wyspiarskie w Azji Południowo-Wschodniej, Filipiny.
1234567

Zobacz także

2024-02-03, godz. 07:30 Losy brzeskiego Gimnazjum Piastowskiego [ZDJĘCIA] W magazynie Obieżyświat zapowiadana druga część podróży w czasie, czyli do dawnego brzeskiego Gimnazjum Piastowskiego, obiektu wzniesionego staraniem księcia… » więcej 2024-01-27, godz. 07:30 Historia dawnego brzeskiego Gimnazjum Książęcego [ZDJĘCIA] Skoro w czasie archeologicznych badań wokół brzeskiego budynku dawnego Gimnazjum Książęcego, zwanego też Piastowskim, odnalezione tam różne artefakty… » więcej 2024-01-20, godz. 07:30 Afryka marzeń - Mozambik [ZDJĘCIA] Dziś odwiedzimy tajemniczy, ale przez turystów rzadziej odwiedzany kraj, położony w południowo – wschodniej Afryce pomiędzy Republiką Południowej Afryki… » więcej 2024-01-13, godz. 07:30 Przewodnik, który pokazuje więcej... [ZDJĘCIA] Dr Tadeusz Jurek, aktywny przewodnik turystyczny, pasjonat i popularyzator historii Ziemi Brzeskiej, miniony rok z satysfakcją zalicza do udanych. Nie tylko ze… » więcej 2023-12-30, godz. 07:30 Odkrywamy Macedonię Północną [ZDJĘCIA] Zgodnie z zapowiedzią, powracamy na malownicze szlaki turystyczne Republiki Macedonii Północnej, które kilkakrotnie odwiedzał Jacek Michalski, pasjonat aktywnego… » więcej 2023-12-23, godz. 07:30 Macedonia Północna czeka na turystów [ZDJĘCIA] Dziś odwiedzimy kraj w południowo – wschodniej Europie, położony na środku Półwyspu Bałkańskiego, graniczący z Albanią, Grecją, Bułgarią, Serbią… » więcej 2023-12-16, godz. 07:30 Na Długocie - głazy pamięci [ZDJĘCIA] 18 listopada, na Długocie, jednym ze szczytów Korony Gór Opawskich, w Lesie Prudnickim, pomiędzy wioskami Dębowiec i Wieszczyna, gdzie prowadzi Główny Szlak… » więcej 2023-12-09, godz. 07:30 Z plecakiem po Azji i nie tylko... [ZDJĘCIA] W Opolu, turyści odwiedzający bibliotekę „ na Rondzie” chwalą aktywność kierownictwa placówki za organizację bardzo ciekawych spotkań podróżniczych… » więcej 2023-12-02, godz. 07:30 Wśród czarnocińskich buczyn... [ZDJĘCIA] Nie zważając, że w tym roku nieco wcześniej jesień zderza się z zimą, w magazynie Obieżyświat będzie kolorowo; ostatnie uroki jesieni wyczaruje swoją… » więcej 2023-11-25, godz. 07:30 Pieszo wokół Czarnocina [ZDJĘCIA] W oczekiwaniu na sprzyjającą pogodę umożliwiającą piesze wędrówki, wspólnie z Beatą Wielgosik, główną specjalistką do spraw ochrony przyrody w Zespole… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »