Radio Opole » Obieżyświat

Aktualności

2020-11-21, 06:45

Z Trytonem do Miasta Miast [ZDJĘCIA]

Marcin Nowak, licencjonowany przewodnik po Pradze [fot. archiwum M. Nowaka]
Marcin Nowak, licencjonowany przewodnik po Pradze [fot. archiwum M. Nowaka]
W oczekiwaniu na możliwość odwiedzenia stolicy Czech, gdzie można przejrzeć, a nawet dotknąć, zapisaną m.in. w architekturze historię Europy, licencjonowany przewodnik po Pradze, prezes Oddziału PTTK „Tryton”, Marcin Nowak, opowie jak zwiedzać jedną z najpiękniejszych stolic Europy, a także o prężnie działającym Oddziale PTTK „Tryton” w Nysie.
Natomiast z Janem Łukasiewiczem, instruktorem ochrony przyrody PTTK, udamy się na jesienny spacer „ ku zdrowotności ” wsłuchując się w śpiew…kruka.
2020-11-14, 06:40

Do Pokoju na spacer "ku zdrowotności" i... nie tylko [ZDJĘCIA]

Park w Pokoju - ruina salonu wodnego zwanego herbaciarnią [fot. Małgorzata Sussek]
Park w Pokoju - ruina salonu wodnego zwanego herbaciarnią [fot. Małgorzata Sussek]
Zachęcając do wędrowania po regionalnych szlakach turystycznych, zapraszamy do położonego w sercu Stobrawskiego Parku Krajobrazowego – salonu wodnego, zwanego herbaciarnią.

By poznać historię tego miejsca, a także m.in. znajdującego się opodal śpiącego lwa, z pasjonatem i popularyzatorem historii lokalnej, prezesem Stowarzyszenia „Pokój”, Hubertem Kołodziejem, umówiłam się w centrum miejscowości, a dokładniej na rondzie w Pokoju. Dlaczego? O tym m.in. w audycji.
2020-11-07, 06:45

Drzewa - przyrodniczy skarb Ziemi [ZDJĘCIA]

Dr Elżbieta Gołąbek w Nadodrzańskim Parku [fot. Barbara Tyslik]
Dr Elżbieta Gołąbek w Nadodrzańskim Parku [fot. Barbara Tyslik]
Nieodłączny element naszego krajobrazu określany „zielonymi płucami”, a nawet przyrodniczym skarbem Ziemi, czyli drzewa będące pomnikami przyrody – to temat naszej jesiennej wędrówki.
Mimo bardzo wietrznej jesiennej pogody, zaproszenie do opolskiego Nadodrzańskiego Parku przyjęła dr nauk przyrodniczych, Elżbieta Gołąbek, która drzewami, a także roślinami drzewiastymi i krzewami jest zafascynowana nie tylko z racji zawodu i prowadzonych badań naukowych.
2020-10-31, 06:45

Nowa Wieś Królewska - miejscem magicznym... [ZDJĘCIA]

Kościół w Nowej Wsi Królewskiej [fot. Barbara Tyslik]
Kościół w Nowej Wsi Królewskiej [fot. Barbara Tyslik]
Z pasjonatem i popularyzatorem historii Opola, który z serca, ale też i chęci ocalenia od zapomnienia dawnych mieszkańców swojej dzielnicy, autorem książki „Nowa Wieś Królewska. Dzieje miejscowości. Historia kościoła ”, Joachimem Sosnowskim, zapraszamy na radiowy spacer po tej dzielnicy. Bo jest to miejsce szczególne; i ze względu na bogatą historię odkrywaną przez mieszkańców, jak również atrakcyjne – także dla wszędobylskich turystów – ciekawe miejsca, które dla Joachima Sosnowskiego są po prostu magiczne…
Ponadto zaprosimy na rozpoczynający się 6 listopada Opolski Festiwal Podróżniczy, którego tegoroczna edycja określana jest jako wyjątkowa. Wyjątkowa, bo po raz pierwszy – ze względu na pandemię – miejscem spotkania będzie internet. Program VI Opolskiego Festiwalu Podróżniczego jest już dostępny w internacie na stronie WWW. FACEBOOK. COM/ OFPOPOLE .W pierwszym dniu festiwalu ( w piątek, 06.11) m.in. o godz. 19 –tej będziemy mogli poznać za sprawą – jak zwykle barwnej i ciekawej opowieści prof. Janusza Słodczyka – oblicza Indii. Natomiast o 20 –tej, wspólnie z Rafałem Siereckim, wyruszyć na pielgrzymi szlak św. Olafa w Norwegii.
2020-10-24, 06:40

Turystyczne oblicza Wenezueli [ZDJĘCIA]

Cumana - pierwsze miasto założone przez Hiszpanów w Ameryce Południowej [fot. archiwum Renaty Matusiak]
Cumana - pierwsze miasto założone przez Hiszpanów w Ameryce Południowej [fot. archiwum Renaty Matusiak]
Wprawdzie rozsądny turysta dalekich podróży obecnie nie planuje, jednak magia radia sprawia, że nie tylko w każdej chwili, ale nawet bez biletu, możemy wyruszyć na przysłowiowy „ koniec świata”.
Dziś odwiedzimy kraj położony nad Morzem Karaibskim i Oceanem Atlantyckim w północnej części Ameryki Południowej. Graniczący od zachodu z Kolumbią, od wschodu z Gujaną, a od południa z Brazylią.
Kraj ogromnych kontrastów; z jednej strony karaibskie plaże i lasy równikowe delty Orinoko oraz góry skaliste, a z drugiej – zaniedbana gospodarka, inflacja, a nawet ubóstwo. Chociaż przed laty główny towar eksportowy, czyli ropa naftowa, przyczynił się do ówczesnego cudu gospodarczego.
To oczywiście Wenezuela, którą ostatnio, w czasie podróży po Ameryce Południowej, odwiedziła Renata Matusiak z Kędzierzyna-Koźla, pasjonatka samotnych, niskobudżetowych wojaży po świecie.
2020-10-17, 06:45

Na weekend do Gościęcina i Grobnik [ZDJĘCIA]

Gościęcin-Bryksy, drewniany kościółek pw. św. Brykcjusza [fot. Barbara Tyslik]
Gościęcin-Bryksy, drewniany kościółek pw. św. Brykcjusza [fot. Barbara Tyslik]
Pragnąc zainspirować do wędrówek po Opolszczyźnie, dziś odwiedzimy dwie przyjazne turystom miejscowości; Gościęcin – Bryksy w gminie Pawłowiczki oraz Grobniki w gminie Głubczyce.
O jedynym w Polsce kościele pod wezwaniem św. Brykcjusza, a także cudownym źródełku w Bryksach opowie pasjonat i popularyzator historii lokalnej, Jerzy Gorzała. Natomiast radiową wędrówkę po Grobnikach , wsi promującej turystykę historyczną i przyrodniczą słowem upiększy dr Barbara Piechaczek, dyrektor Powiatowego Muzeum Ziemi Głubczyckiej oraz sołtys Paweł Buczek, który otrzymał nominację do tytułu Sołtys Roku 2020.
2020-10-10, 06:45

O odkrywaniu Japonii i wypoczynku w Buffalo Ranch

Piotr Milewski w studiu Radia Opole [fot. Barbara Tyslik]
Piotr Milewski w studiu Radia Opole [fot. Barbara Tyslik]
W środę, 14 października, w księgarniach pojawi się książka Piotra Milewskiego „Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej.” Jest to wznowienie, uhonorowanej prestiżową nagrodą Magellana Magazynu Literackiego „Książki” w kategorii najlepsza reportażowa pozycja bibliograficzna 2014 roku, uzupełniona wkładem Polaków przy budowie kolei.
Natomiast w magazynie Obieżyświat, Piotr Milewski opowie o odkrywaniu Japonii oraz o swojej najnowszej książce „Planeta K”.
Ponadto odwiedzimy gospodarstwo agroturystyczne Buffalo Ranch w Dąbrówce Dolnej (gmina Pokój ), laureata ogólnopolskich konkursów. M.in. „Zielone lato” czy „ Kwatery na medal”. Gospodarzami tego urokliwego i przyjaznego dla turystów miejsca są Małgorzata i Janusz Wrzoskowie.
2020-10-03, 06:45

Atrakcyjny weekend w gminie Pokój [ZDJĘCIA]

W zabytkowym parku stu cudności w Pokoju [fot. Barbara Tyslik]
W zabytkowym parku stu cudności w Pokoju [fot. Barbara Tyslik]
Ostatnią miejscowością na trasie radiowych wędrówek, w ramach akcji „Chcę wyjechać na wieś”, była Krogulna, w gminie Pokój.

O ludziach, wpisanych w historię Krogulnej, jak również otaczającej tę miejscowość przyrodzie opowie Jerzy Bednarz.

Natomiast Hubert Kołodziej o rozpoczynającym się dziś w Dąbrówce Dolnej Festiwalu Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera, a także o zabytkowym parku „stu cudności” w Pokoju.
2020-09-26, 06:40

Tajemnice Ujazdu [ZDJĘCIA]

Kościół p.w. św. Andrzeja Apostoła w Ujeździe [fot. Elżbieta Ciapa]
Kościół p.w. św. Andrzeja Apostoła w Ujeździe [fot. Elżbieta Ciapa]
Prezentując niedawno dźwiękową pocztówkę a Balcarzowic, wsi położonej w gminie Ujazd obiecałam, że na ujazdowską ziemię wkrótce powrócimy. A to za sprawą poznania ciekawej historii XIII wiecznego zamku, który mimo iż jest w tzw. trwałej runie, wzbudza – nie tylko wśród krajoznawców i pasjonatów historii – ogromne zainteresowanie, które ostatnio przyczyniło się do wznowienia nowatorskich badań naukowych.
O tajemnicach skrywanych nie tylko w zamkowych ruinach, opowie prezes Stowarzyszenia Miłośników Ujazdu, Dariusz Ciapa, który potrafił zachęcić wybitnych polskich naukowców do nowych, specjalistycznych badań w Ujeździe.
2020-09-19, 06:45

Pawłowiczki i Krasiejów - obrazy dźwiękiem zapisane... [ZDJĘCIA]

W gospodarstwie agroturystycznym Stary Młyn [fot. Anna Drzymała]
W gospodarstwie agroturystycznym Stary Młyn [fot. Anna Drzymała]
W ramach letniej akcji Radia Opole „ Chcę wyjechać na wieś ”, dziś odwiedzimy Pawłowiczki, wieś położoną w powiecie kędzierzyńsko – kozielskim . Naszym radiowym przewodnikiem będzie rodowity mieszkaniec tej miejscowości, lekarz weterynarii i pasjonat historii lokalnej , Karol Treffon.
Natomiast szukającym miejsca bardzo cichego, wśród pól i lasów , z możliwością aktywnego wypoczynku, Maria i Joachim Drzymałowie zaproszą do gospodarstwa agroturystycznego Stary Młyn w Krasiejowie.
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***