Radio Opole » Obieżyświat

Aktualności

2020-10-24, 06:40

Turystyczne oblicza Wenezueli [ZDJĘCIA]

Cumana - pierwsze miasto założone przez Hiszpanów w Ameryce Południowej [fot. archiwum Renaty Matusiak]
Cumana - pierwsze miasto założone przez Hiszpanów w Ameryce Południowej [fot. archiwum Renaty Matusiak]
Wprawdzie rozsądny turysta dalekich podróży obecnie nie planuje, jednak magia radia sprawia, że nie tylko w każdej chwili, ale nawet bez biletu, możemy wyruszyć na przysłowiowy „ koniec świata”.
Dziś odwiedzimy kraj położony nad Morzem Karaibskim i Oceanem Atlantyckim w północnej części Ameryki Południowej. Graniczący od zachodu z Kolumbią, od wschodu z Gujaną, a od południa z Brazylią.
Kraj ogromnych kontrastów; z jednej strony karaibskie plaże i lasy równikowe delty Orinoko oraz góry skaliste, a z drugiej – zaniedbana gospodarka, inflacja, a nawet ubóstwo. Chociaż przed laty główny towar eksportowy, czyli ropa naftowa, przyczynił się do ówczesnego cudu gospodarczego.
To oczywiście Wenezuela, którą ostatnio, w czasie podróży po Ameryce Południowej, odwiedziła Renata Matusiak z Kędzierzyna-Koźla, pasjonatka samotnych, niskobudżetowych wojaży po świecie.
2020-10-17, 06:45

Na weekend do Gościęcina i Grobnik [ZDJĘCIA]

Gościęcin-Bryksy, drewniany kościółek pw. św. Brykcjusza [fot. Barbara Tyslik]
Gościęcin-Bryksy, drewniany kościółek pw. św. Brykcjusza [fot. Barbara Tyslik]
Pragnąc zainspirować do wędrówek po Opolszczyźnie, dziś odwiedzimy dwie przyjazne turystom miejscowości; Gościęcin – Bryksy w gminie Pawłowiczki oraz Grobniki w gminie Głubczyce.
O jedynym w Polsce kościele pod wezwaniem św. Brykcjusza, a także cudownym źródełku w Bryksach opowie pasjonat i popularyzator historii lokalnej, Jerzy Gorzała. Natomiast radiową wędrówkę po Grobnikach , wsi promującej turystykę historyczną i przyrodniczą słowem upiększy dr Barbara Piechaczek, dyrektor Powiatowego Muzeum Ziemi Głubczyckiej oraz sołtys Paweł Buczek, który otrzymał nominację do tytułu Sołtys Roku 2020.
2020-10-10, 06:45

O odkrywaniu Japonii i wypoczynku w Buffalo Ranch

Piotr Milewski w studiu Radia Opole [fot. Barbara Tyslik]
Piotr Milewski w studiu Radia Opole [fot. Barbara Tyslik]
W środę, 14 października, w księgarniach pojawi się książka Piotra Milewskiego „Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej.” Jest to wznowienie, uhonorowanej prestiżową nagrodą Magellana Magazynu Literackiego „Książki” w kategorii najlepsza reportażowa pozycja bibliograficzna 2014 roku, uzupełniona wkładem Polaków przy budowie kolei.
Natomiast w magazynie Obieżyświat, Piotr Milewski opowie o odkrywaniu Japonii oraz o swojej najnowszej książce „Planeta K”.
Ponadto odwiedzimy gospodarstwo agroturystyczne Buffalo Ranch w Dąbrówce Dolnej (gmina Pokój ), laureata ogólnopolskich konkursów. M.in. „Zielone lato” czy „ Kwatery na medal”. Gospodarzami tego urokliwego i przyjaznego dla turystów miejsca są Małgorzata i Janusz Wrzoskowie.
2020-10-03, 06:45

Atrakcyjny weekend w gminie Pokój [ZDJĘCIA]

W zabytkowym parku stu cudności w Pokoju [fot. Barbara Tyslik]
W zabytkowym parku stu cudności w Pokoju [fot. Barbara Tyslik]
Ostatnią miejscowością na trasie radiowych wędrówek, w ramach akcji „Chcę wyjechać na wieś”, była Krogulna, w gminie Pokój.

O ludziach, wpisanych w historię Krogulnej, jak również otaczającej tę miejscowość przyrodzie opowie Jerzy Bednarz.

Natomiast Hubert Kołodziej o rozpoczynającym się dziś w Dąbrówce Dolnej Festiwalu Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera, a także o zabytkowym parku „stu cudności” w Pokoju.
2020-09-26, 06:40

Tajemnice Ujazdu [ZDJĘCIA]

Kościół p.w. św. Andrzeja Apostoła w Ujeździe [fot. Elżbieta Ciapa]
Kościół p.w. św. Andrzeja Apostoła w Ujeździe [fot. Elżbieta Ciapa]
Prezentując niedawno dźwiękową pocztówkę a Balcarzowic, wsi położonej w gminie Ujazd obiecałam, że na ujazdowską ziemię wkrótce powrócimy. A to za sprawą poznania ciekawej historii XIII wiecznego zamku, który mimo iż jest w tzw. trwałej runie, wzbudza – nie tylko wśród krajoznawców i pasjonatów historii – ogromne zainteresowanie, które ostatnio przyczyniło się do wznowienia nowatorskich badań naukowych.
O tajemnicach skrywanych nie tylko w zamkowych ruinach, opowie prezes Stowarzyszenia Miłośników Ujazdu, Dariusz Ciapa, który potrafił zachęcić wybitnych polskich naukowców do nowych, specjalistycznych badań w Ujeździe.
2020-09-19, 06:45

Pawłowiczki i Krasiejów - obrazy dźwiękiem zapisane... [ZDJĘCIA]

W gospodarstwie agroturystycznym Stary Młyn [fot. Anna Drzymała]
W gospodarstwie agroturystycznym Stary Młyn [fot. Anna Drzymała]
W ramach letniej akcji Radia Opole „ Chcę wyjechać na wieś ”, dziś odwiedzimy Pawłowiczki, wieś położoną w powiecie kędzierzyńsko – kozielskim . Naszym radiowym przewodnikiem będzie rodowity mieszkaniec tej miejscowości, lekarz weterynarii i pasjonat historii lokalnej , Karol Treffon.
Natomiast szukającym miejsca bardzo cichego, wśród pól i lasów , z możliwością aktywnego wypoczynku, Maria i Joachim Drzymałowie zaproszą do gospodarstwa agroturystycznego Stary Młyn w Krasiejowie.
2020-09-12, 06:45

Skarby Kadłuba Wolnego ukryte w dębowej skrzyni [ZDJĘCIA]

Marianna Dylka, popularyzatorka historii Kadłuba Wolnego przy skrzyni dębowej przechowującej dokumenty z 1605 roku [fot. Barbara Tyslik]
Marianna Dylka, popularyzatorka historii Kadłuba Wolnego przy skrzyni dębowej przechowującej dokumenty z 1605 roku [fot. Barbara Tyslik]
Z chęci poznania m.in. niezwykłej historii skrywanej w dębowej skrzyni, tym razem – w ramach radiowej akcji „ Chcę wyjechać na wieś ”- odwiedziliśmy Kadłub Wolny, wieś położoną w południowej części powiatu oleskiego, w gminie Zębowice.

W magazynie Obieżyświat, nauczycielka języka angielskiego, organizatorka różnorodnych akcji charytatywnych, a także pasjonatka i popularyzatorka historii lokalnej, Marianna Dylka, opowie jak w 1605 roku mieszkańcy tej miejscowości odkupili od urzędnika nadwornego cesarza Rudolfa II wioskę, wyzwalając ją od poddaństwa i pańszczyzny.
2020-09-05, 06:45

Na festiwalowym szlaku... [ZDJĘCIA]

Andrzej Hamada w opolskim amfiteatrze [fot. Barbara Tyslik]
Andrzej Hamada w opolskim amfiteatrze [fot. Barbara Tyslik]
Paweł Stauffer na Alei Gwiazd [fot. Barbara Tyslik]
Paweł Stauffer na Alei Gwiazd [fot. Barbara Tyslik]
Dziś zaprosimy do kilku miejsc związanych z Krajowym Festiwalem Polskiej Piosenki, które wyznacza – utworzona w 2016 roku – Trasa Festiwalowa.


O festiwalowym szlaku, a także o „ptaszkach nawigatorach”, dworcu PKP, Alei Gwiazd na opolskim Rynku oraz Amfiteatrze Tysiąclecia opowiedzą: Aneta Czarnecka, Andrzej Czyczyło, Urszula Zajączkowska, Paweł Stauffer, Andrzej Hamada, Małgorzata Adamowicz-Nowacka i Marek Nowacki.


Więcej na temat Alei Gwiazd można przeczytać i zobaczyć tutaj.
2020-08-29, 06:45

Z wizytą w Balcarzowicach i Ujeździe.... [ZDJĘCIA]

Dariusz Ciapa, regionalista i badacz Zamku Biskupów Wrocławskich w Ujeździe [fot. Barbara Tyslik]
Dariusz Ciapa, regionalista i badacz Zamku Biskupów Wrocławskich w Ujeździe [fot. Barbara Tyslik]
Jednym z przystanków na trasie radiowych wojaży, w ramach akcji „Chcę wyjechać na wieś”, były Balcarzowice w gminie Ujazd.
W magazynie Obieżyświat o walorach turystycznych tej miejscowości opowie sołtys, Klaudia Giemza. Natomiast Ryszard Morawiec, emerytowany nauczyciel, popularyzator dziejów Śląska Opolskiego i autor wielu cennych publikacji popularnonaukowych wyjaśni m.in. pochodzenie nazwy miejscowości.
Ponadto odwiedzimy Ujazd, słynący m.in. z Zamku Biskupów Wrocławskich, który – mimo że określany mianem zamku w tzw. trwałej ruinie – jest przez turystów chętnie odwiedzany. Do przyziemia ujazdowskiego zamku, które jeszcze nie jest udostępnione turystom, zaprowadzi nas Dariusz Ciapa, regionalista i badacz tego cennego obiektu.
2020-08-22, 06:45

W Grobnikach na joannickim szlaku turystycznym [ZDJĘCIA]

Wolontariusz maltański Paweł Buczek, sołtys Grobnik [fot. Barbara Tyslik]
Wolontariusz maltański Paweł Buczek, sołtys Grobnik [fot. Barbara Tyslik]
W poszukiwaniu interesujących historii, dziś odwiedzimy Grobniki, wieś położoną na Płaskowyżu Głubczyckim, w południowej części naszego województwa.
Sołtys Grobnik, Paweł Buczek, pasjonat i popularyzator historii lokalnej, opowie nie tylko o znajdujących się tam zabytkach, ale także o mieszkańcach, którzy m.in. tak jak on, są wolontariuszami Maltańskiej Służby Medycznej oraz członkami prężnie działającego Stowarzyszenia Centrum Wspierania Aktywności Społecznej „Inicjatywa”.
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***