Radio Opole » Patronaty - polecamy
2014-10-15, 12:36 Autor: Radio Opole

Uroczystości w 30. rocznicę śmierci bł. ks. J. Popiełuszki

W niedzielę 19 października mija dokładnie 30 lat od męczeńskiej śmierci kapelana warszawskiej „Solidarności”, obrońcy praw człowieka w PRL, zamordowanego przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa - błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Z tej okazji w Opolu odbędzie się specjalna msza, koncert i sympozjum. Dziś (16.10) w audycji TAK BYŁO NAPRAWDĘ po 21:10 o bł. ks. Jerzym Popiełuszce porozmawiamy z przyjacielem księdza - ks. Stanisławem Małkowskim.

Oto relacja: Opolanie pamiętają o ks. Popiełuszce

Ks. Jerzy Popiełuszko aktywnie wspierał „Solidarność". Działalność duszpasterską opierał na przesłaniu: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (św. Paweł, Rz 12,21). Wspierał prześladowanych robotników i działaczy związkowych. Ówczesne władze PRL jego działalność uznały za sprzeciw wobec systemu komunistycznego. Stał się celem działań operacyjnych Służby Bezpieczeństwa.

19 października 1984 wracając do Warszawy, na drodze do Torunia, niedaleko miejscowości Górsk, Jerzy Popiełuszko wraz ze swoim kierowcą Waldemarem Chrostowskim zostali uprowadzeni. Chrostowskiemu udało się uciec, Popiełuszkę skrępowano i przewożono w bagażniku. 30 października z zalewu na Wiśle koło Włocławka wyłowiono jego zwłoki. W czasie sekcji wykazano ślady torturowania.

Pogrzeb ks. Jerzego Popiełuszki 3 listopada 1984 w Warszawie zgromadził tłumy i przekształcił się w wielką manifestację społeczną. Morderstwo i ujawnienie prawdy o nim wywołało wstrząs i społeczne oburzenie.

Organizatorami uroczystości w Opolu obchodów 30. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki jest Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność" Śląska Opolskiego, Civitas Christiana i Uniwersytet Opolski. Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Program uroczystości:

16.00 Msza św. dziękczynna za „Świat Pracy" w Katedrze Opolskiej
17.00 Koncert zespołu Camerton – „W hołdzie Błogosławionemu" - (TPO)
17.45 Sympozjum poświęcone bł. ks. Jerzemu – Dom Katechetyczny przy Katedrze Opolskiej

  • „Sylwetka duchowa ks. Jerzego Popiełuszki" – ks. dr hab. Konrad Glombik prof. UO
  • „Kapelan Solidarności" – dr Antoni Maziarz
  • „Patron opolskiej „Solidarności" wobec śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Z działalności ks. bpa Antoniego Adamiuka" – dr Mariusz Petelski
  • „Ks. Popiełuszko w edukacji historycznej" – dr Marek Białokur

Źródło: materiały organizatora, Wikipedia

Oprac. Agnieszka Lubczańska
agnieszka.lubczanska@radio.opole.pl

Patronaty - polecamy

2020-01-22, godz. 15:35 „Jesteśmy Polakami!” – trwa konkurs plastyczny na projekt kartki pocztowej Adresatami konkursu są uczniowie w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe klasy I-III, szkoły podstawowe klasy IV-VIII i szkoły ponadpodstawowe. » więcej 2020-01-21, godz. 14:33 Prezentacja projektu „Droga do Wolności” już w piątek w Krapkowicach – poznaj szczegóły! W związku z 75. rocznicą marszu Brygady Świętokrzyskiej NSZ przez Śląsk, Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu przygotowała projekt edukacyjny „Droga… » więcej 2020-01-20, godz. 15:42 Gala Podsumowująca miniony 2019 rok w opolskiej gospodarce już w piątek – poznaj szczegóły! Przed nami piąta edycja Gali Podsumowującej gospodarcze wsparcie dla firm, które oferuje samorząd województwa opolskiego. Podczas wydarzenia spotkają się przedsiębiorcy… » więcej 2020-01-20, godz. 10:54 Wały Jagiellońskie znów na opolskiej scenie – w stolicy regionu zbliża się koncert legendarnego zespołu! Przed nami pierwszy od ponad 30 lat występ Wałów Jagiellońskich w stolicy polskiej piosenki. Podczas koncertu zespół wykona nie tylko swoje największe przeboje… » więcej 2020-01-17, godz. 14:55 XVI Opolska Gala Żużla na Lodzie To jedna z najbardziej widowiskowych imprez charytatywnych w regionie - Opolska Gala Żużla na Lodzie. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 25 stycznia na lodowisku… » więcej 2020-01-16, godz. 15:32 „Zaśpiewajmy wszyscy razem” – zbliża się XIV Motocyklowe Kolędowanie w Prudniku Lesie! Już po raz 14. prudniccy motocykliści zrzeszeni w Opolskim Towarzystwie Motocyklowym zapraszają na wspólne kolędowanie przy żłóbku. Spotkanie odbędzie się w najbliższą… » więcej 2020-01-16, godz. 12:42 Wojciech Poprawa i Przyjaciele zagrają dla PatRysia – poznaj szczegóły! Sezon noworocznych koncertów charytatywnych w pełni. Przed nami kolejna muzyczna uczta, tym razem w Kluczborku. Gwiazdy opery, operetki i musicalu spotkają się… » więcej 2020-01-14, godz. 15:30 II Bal Charytatywny Wójta Gminy Łubniany już w sobotę – poznaj szczegóły! Przed nami II Bal Charytatywny w gminie Łubniany. W tym roku organizatorzy chcą wspomóc rehabilitację 4-letniego mieszkańca gminy Karola Stadnika. Chłopiec urodził… » więcej 2020-01-14, godz. 15:23 Charytatywny Bal Olimpijski już w sobotę – poznaj szczegóły! Fundacja im. Julki Bonk „Walcz o mnie” zaprasza na Charytatywny Bal Olimpijski na rzecz podopiecznych fundacji. » więcej 2020-01-14, godz. 12:34 Gala wręczenia Laurów Umiejętności i Kompetencji 2019 już w środę – poznaj szczegóły! W tym roku już po raz 29. Opolska Izba Gospodarcza przyznaje nagrody dla samorządowców, przedsiębiorców i osób zasłużonych dla regionu. Finał tegorocznej edycji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »