Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z…
2019-06-09, 12:29 Autor: Marek Świercz

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 9 czerwca 2019 roku!

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 9 czerwca 2019 roku!
Tak zwany projekt Wielkiej Polski Obywatelskiej, przedstawiony i dyskutowany podczas gdańskich obchodów 30. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 roku, był tematem Niedzielnej Loży Radiowej 9 czerwca. Jak się okazało, projektu, przypisanego środowisku opozycji, nie popiera praktycznie nikt, z politykami opozycji na czele.
Bardzo mocno odciął się od niego poseł PO Tomasz Kostuś. Stwierdził, że jego ugrupowanie jest co prawda za decentralizacją i przekazywaniem samorządom nowych kompetencji, ale absolutnie sprzeciwia się wszelkim próbom federalizacji czy landyzacji Polski. Zdaniem Kostusia, projekt autorstwa ekspertów został wykorzystany przez prawicowe media do ataku na Koalicję Europejską.

Poseł PiS Antoni Duda ocenił, że po przegranych wyborach do PE opozycja na gwałt szuka jakiegoś nowego programu i - znając korzystne dla niej wyniki w dużych miastach - próbowała stworzyć program adresowany do samorządów, który de facto zmienia ustrój kraju bez potrzeby wygrania wyborów. Ponieważ jednak został przyjęty bardzo krytycznie, nikt nie chce się do niego politycznie przyznać.

Piotr Piaseczny z Nowoczesnej stwierdził, że PiS próbuje rozgrywać zarówno swoją kampanię, jak i kampanię opozycji i w tym celu wykorzystuje każdy pretekst, by ją zaatakować. Jego zdaniem, omawiany w Gdańsku projekt został przez krytyków zdemonizowany, natomiast do dyskusji są takie pomysły jak likwidacja urzędu wojewody, który Piaseczny uważa za relikt komunizmu.

Kamil Bortniczuk, poseł Porozumienia, stwierdził, że najważniejsze w dyskusji o 21 tezach podpisanych w Gdańsku jest to, że nie przyznaje się do nich żadna poważna siła polityczna. W jego ocenie opozycja, nie mogąc pokonać coraz silniejszej prawicy, szuka na siebie pomysłu. Według Bortniczuka, znaczące powiększanie władzy samorządu nie jest potrzebne, bo w tej chwili system władzy w Polsce jest dobrze zbalansowany.

Według marszałka Stanisława Rakoczego z PSL, debata o projekcie, którego nie firmuje żadne ugrupowanie polityczne, jest pozbawiona sensu. Lider opolskich ludowców przypomniał o tym, że unitarny charakter państwa polskiego jest zapisany w Konstytucji RP i tym samym nie podlega dyskusji. Dodał jednak, że pewne pomysły - jak stworzenie Izby Samorządowej w miejsce Senatu - były rozważane od lat.

Także w ocenie Pawła Grabowskiego, posła ruchu Kukiz '15, dyskusja o rzuconym na próbę pomyśle do niczego konkretnego nie prowadzi. Sam pomysł, kojarzący mu się z rozbiorem Polski, uznał za absurdalny i wynikający z bezradności partii opozycyjnych, które nie są w stanie pokonać PiS-u, więc szukają rozwiązań niejako ponad głowami elektoratu.

Choć poseł Kostuś parokrotnie protestował przeciwko kojarzeniu PO z projektem ogłoszonym w Gdańsku, zirytowana Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski przypomniała mu, że jednym z dwóch jego autorów jest Paweł Lisiewicz, były szef gabinetu prezydenta Bronisława Komorowskiego, czyli człowiek kojarzony z określonym środowiskiem politycznym. Także okoliczności jego ogłoszenia - impreza z udziałem licznych polityków opozycji - trudno jej zdaniem uznać za przypadkowy. Kostuś nazwał te argumenty demagogicznymi.

Tomasz Kandziora z Mniejszości Niemieckiej stwierdził, że oczywiście nie popiera tak radykalnego projektu przebudowy ustroju Polski. Zauważył także, że rzucone pod dyskusję tezy, od razu poddane ostrej politycznej krytyce, nie mają szans na jakieś twórcze rozwinięcie. - Dziecko zostało wylane z kąpielą - skwitował temat.

Gośćmi Marka Świercza byli: Stanisław Rakoczy (PSL), Antoni Duda (PiS), Tomasz Kostuś (PO), Małgorzata Wilkos (Solidarna Polska), Kamil Bortniczuk (Porozumienie), Tomasz Kandziora (MN), Piotr Piaseczny (Nowoczesna), Paweł Grabowski (Kukiz '15).

Zobacz także

2023-04-02, godz. 13:08 Niedzielna Loża Radiowa o przyszłości motoryzacji w UE i o napływie zboża z Ukrainy We wtorek Rada UE wydała rozporządzenie w sprawie ochrony klimatu, głównie chodzi tu o przyszłość motoryzacji. Zgodnie z nim, po 2035 roku nie będzie możliwa… » więcej 2023-03-26, godz. 12:32 Niedzielna Loża Radiowa o protestach rolników i zawieszonym proteście opiekunów osób niepełnosprawnych Przez Polskę przetoczyły się protesty rolników. Powodem są ceny zbóż i rzepaku w skupie. Zdaniem protestujących, niekontrolowany napływ ukraińskiego… » więcej 2023-03-19, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa (19.03.2023) o inflacji i stanie gospodarki Inflacja i stan gospodarki będą głównymi tematami kampanii wyborczej dla ponad 47% badanych - tak wynika z sondażu SW Research dla rp.pl. Mamy też rekordową… » więcej 2023-03-12, godz. 12:21 Niedzielna Loża Radiowa [12.03.2023] Nie milkną echa reportażu Marcina Gutowskiego, który ujawnił że Karol Wojtyła o pedofilii w kościele wiedział i ukrywał ją, kiedy był jeszcze arcybiskupem… » więcej 2023-03-05, godz. 12:13 Niedzielna Loża Radiowa [05.03.2023] Borsuki, K2, K9, Abrams, Krab, Himars,F-35 - przechodzimy w ostatnich miesiącach przyspieszony kurs znajomości nowoczesnego sprzętu wojskowego. Ale ten sprzęt… » więcej 2023-02-26, godz. 12:10 Niedzielna Loża Radiowa o wizycie prezydenta USA i pozycji Polski na arenie międzynarodowej Mijający tydzień upłynął pod znakiem wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce i rocznicy napaści Rosji na Ukrainę. Joe Biden gościł w Warszawie… » więcej 2023-02-19, godz. 12:37 Niedzielna Loża Radiowa o prawie unijnym wobec polskiej konstytucji i zielonej rewolucji na drogach Rząd mówi wprawdzie, że się tego spodziewał, jednak skierowanie do TSUE kwestii związanych z nadrzędnością bądź podległością prawa unijnego wobec… » więcej 2023-02-12, godz. 13:26 Niedzielna Loża Radiowa m.in. o podsumowaniu działań Polski i Zachodu we wspieraniu Ukrainy W Niedzielnej Loży Radiowej politycy dyskutowali o wojnie, która trwa już blisko rok, a także o doniesieniach mówiących o tym, że Radosław Sikorski otrzymywał… » więcej 2023-02-05, godz. 13:56 Niedzielna Loża Radiowa o wsparciu dla III sektora i ustawie wiatrakowej Sposób w jaki Ministerstwo Edukacji i Nauki rozdało 40 milionów w konkursie dla organizacji społecznych podzielił uczestników Niedzielnej Loży Radiowej » więcej 2023-01-29, godz. 12:52 Niedzielna Loża Radiowa o zmianach w kodeksie wyborczym i wypowiedzi Radosława Sikorskiego (29.01.2023) W Niedzielnej Loży Radiowej politycy dyskutowali o przyjętych przez sejm zmianach w kodeksie wyborczym i wypowiedzi Radosława Sikorskiego wykorzystanej przez… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »