Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z…
2019-06-09, 12:29 Autor: Marek Świercz

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 9 czerwca 2019 roku!

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 9 czerwca 2019 roku!
Tak zwany projekt Wielkiej Polski Obywatelskiej, przedstawiony i dyskutowany podczas gdańskich obchodów 30. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 roku, był tematem Niedzielnej Loży Radiowej 9 czerwca. Jak się okazało, projektu, przypisanego środowisku opozycji, nie popiera praktycznie nikt, z politykami opozycji na czele.
Bardzo mocno odciął się od niego poseł PO Tomasz Kostuś. Stwierdził, że jego ugrupowanie jest co prawda za decentralizacją i przekazywaniem samorządom nowych kompetencji, ale absolutnie sprzeciwia się wszelkim próbom federalizacji czy landyzacji Polski. Zdaniem Kostusia, projekt autorstwa ekspertów został wykorzystany przez prawicowe media do ataku na Koalicję Europejską.

Poseł PiS Antoni Duda ocenił, że po przegranych wyborach do PE opozycja na gwałt szuka jakiegoś nowego programu i - znając korzystne dla niej wyniki w dużych miastach - próbowała stworzyć program adresowany do samorządów, który de facto zmienia ustrój kraju bez potrzeby wygrania wyborów. Ponieważ jednak został przyjęty bardzo krytycznie, nikt nie chce się do niego politycznie przyznać.

Piotr Piaseczny z Nowoczesnej stwierdził, że PiS próbuje rozgrywać zarówno swoją kampanię, jak i kampanię opozycji i w tym celu wykorzystuje każdy pretekst, by ją zaatakować. Jego zdaniem, omawiany w Gdańsku projekt został przez krytyków zdemonizowany, natomiast do dyskusji są takie pomysły jak likwidacja urzędu wojewody, który Piaseczny uważa za relikt komunizmu.

Kamil Bortniczuk, poseł Porozumienia, stwierdził, że najważniejsze w dyskusji o 21 tezach podpisanych w Gdańsku jest to, że nie przyznaje się do nich żadna poważna siła polityczna. W jego ocenie opozycja, nie mogąc pokonać coraz silniejszej prawicy, szuka na siebie pomysłu. Według Bortniczuka, znaczące powiększanie władzy samorządu nie jest potrzebne, bo w tej chwili system władzy w Polsce jest dobrze zbalansowany.

Według marszałka Stanisława Rakoczego z PSL, debata o projekcie, którego nie firmuje żadne ugrupowanie polityczne, jest pozbawiona sensu. Lider opolskich ludowców przypomniał o tym, że unitarny charakter państwa polskiego jest zapisany w Konstytucji RP i tym samym nie podlega dyskusji. Dodał jednak, że pewne pomysły - jak stworzenie Izby Samorządowej w miejsce Senatu - były rozważane od lat.

Także w ocenie Pawła Grabowskiego, posła ruchu Kukiz '15, dyskusja o rzuconym na próbę pomyśle do niczego konkretnego nie prowadzi. Sam pomysł, kojarzący mu się z rozbiorem Polski, uznał za absurdalny i wynikający z bezradności partii opozycyjnych, które nie są w stanie pokonać PiS-u, więc szukają rozwiązań niejako ponad głowami elektoratu.

Choć poseł Kostuś parokrotnie protestował przeciwko kojarzeniu PO z projektem ogłoszonym w Gdańsku, zirytowana Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski przypomniała mu, że jednym z dwóch jego autorów jest Paweł Lisiewicz, były szef gabinetu prezydenta Bronisława Komorowskiego, czyli człowiek kojarzony z określonym środowiskiem politycznym. Także okoliczności jego ogłoszenia - impreza z udziałem licznych polityków opozycji - trudno jej zdaniem uznać za przypadkowy. Kostuś nazwał te argumenty demagogicznymi.

Tomasz Kandziora z Mniejszości Niemieckiej stwierdził, że oczywiście nie popiera tak radykalnego projektu przebudowy ustroju Polski. Zauważył także, że rzucone pod dyskusję tezy, od razu poddane ostrej politycznej krytyce, nie mają szans na jakieś twórcze rozwinięcie. - Dziecko zostało wylane z kąpielą - skwitował temat.

Gośćmi Marka Świercza byli: Stanisław Rakoczy (PSL), Antoni Duda (PiS), Tomasz Kostuś (PO), Małgorzata Wilkos (Solidarna Polska), Kamil Bortniczuk (Porozumienie), Tomasz Kandziora (MN), Piotr Piaseczny (Nowoczesna), Paweł Grabowski (Kukiz '15).

Zobacz także

2024-01-21, godz. 12:42 O budżecie państwa i kolejnych komisjach śledczych w Niedzielnej Loży Radiowej 21.01.2024 Serial pod tytułem "sejmowa komisja śledcza" trwa w najlepsze. Jedna z nich próbuje ustalić szczegóły organizacji wyborów kopertowych. Z zeznaniami przed… » więcej 2024-01-14, godz. 09:33 Niedzielna Loża Radiowa (14.01) o sprawie Wąsika i Kamińskiego W Niedzielnej Loży Radiowej aktualne tematy komentowali opolscy politycy. Odnieśli się do sprawy okoliczności zatrzymania i osadzenia w więzieniu Mariusza… » więcej 2024-01-07, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa o chaosie w sądownictwa, budżecie i Proteście Wolnych Polaków Marszałek sejmu stwierdził wygaśnięcie mandatów dwóch posłów opozycji, jednak ci nie zamierzają podporządkowywać się tej decyzji. W efekcie odwołania… » więcej 2023-12-31, godz. 12:10 Podsumowanie roku 2023 w Sylwestrowej Loży Radiowej W jakich nastrojach będą witali Nowy Rok opolscy politycy? W sylwestrowej Loży Radiowej pytał o to Ireneusz Prochera. Dla kogo kończący się rok był dobrym… » więcej 2023-12-24, godz. 12:00 Wigilijna Loża Radiowa - świąteczne wpadki i rodzinne tradycje u opolskich polityków Tym razem w Niedzielnej Loży Radiowej udowadniamy, że politykom zdarza się przemówić bardziej ludzkim głosem. Zamiast o palących sporach, rozmawiamy o promieniach… » więcej 2023-12-17, godz. 12:36 Niedzielna Loża Radiowa o pierwszych decyzjach i działaniach nowego rządu Powstał nowy rząd: za nami expose premiera i jego pierwsze ruchy zarówno w kraju, jak i w Unii Europejskiej. Nowi ministrowie podjęli też już pierwsze decyzje… » więcej 2023-12-10, godz. 11:22 Niedzielna Loża Radiowa o komisjach śledczych, wyborach kopertowych i składzie nowego rządu Tuska Sejm jednogłośnie zdecydował o powołaniu komisji śledczej mającej zbadać okoliczności wyborów korespondencyjnych. Kolejną decyzją podjęta w tym tygodniu… » więcej 2023-12-03, godz. 12:59 Niedzielna Loża Radiowa o "Aferze wiatrakowej", zmianach komisji mającej badać rosyjskie wpływy i współpracy z nowym… Miało być dobrze, a wyszło tak sobie - przynajmniej wizerunkowo. Nowy sejm nie zakończył jeszcze formalnie pierwszego posiedzenia, a już doczekał się czegoś… » więcej 2023-11-26, godz. 13:30 Niedzielna Loża Radiowa o komisjach śledczych i wymiarze sprawiedliwości We wtorek (28.11) w parlamencie rozpoczną się prace nad powołaniem trzech komisji śledczych. Zajmą się one tak zwaną aferą wizową, kwestią wyborów korespondencyjnych… » więcej 2023-11-19, godz. 13:15 Niedzielna Loża Radiowa - o pierwszym posiedzeniu sejmu i emocjach na sali plenarnej Pierwsze posiedzenie sejmu i związane z nim emocje były głównymi tematami dzisiejszej (19.11.2023) Niedzielnej Loży Radiowej w Radiu Opole. W trakcie debaty… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »