Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa z 2 czerwca 2019 roku. Zobacz…
2019-06-02, 14:50 Autor: Ewa Skrabacz

Niedzielna Loża Radiowa z 2 czerwca 2019 roku. Zobacz i posłuchaj! [FILM]

Niedzielna Loża Radiowa z 2 czerwca 2019 roku. Zobacz i posłuchaj!
Za nami eurowybory 2019. Poznaliśmy skład polskiej reprezentacji w kolejnej kadencji Parlamentu Europejskiego. W Niedzielnej Loży Radiowej opolskich polityków zapytaliśmy o powyborcze refleksje i przedwyborcze wnioski – wszak jesienią kolejne starcie kampanijne, tym razem na drodze do parlamentu krajowego.

Gośćmi audycji byli: Violetta Porowska (PiS), Małgorzata Wilkos (SP), Piotr Pancześnik (Porozumienie), Robert Tistet (Kukiz’15), Stanisław Rakoczy (PSL), Ryszard Wilczyński (PO), Mariusz Plaskota (.Nowoczesna). Debatę prowadziła Ewa Skrabacz.
Violetta Porowska, szefowa opolskich struktur Prawa i Sprawiedliwości nie ukrywała radości ze zwycięstwa, podkreślając, że konkurenci z Koalicji Europejskiej utrudniali prowadzenie merytorycznej kampanii. Zaznaczyła też, że stawką w jesiennych wyborach parlamentarnych dla partii rządzącej jest zdobycie większości konstytucyjnej.

Poseł Platformy Obywatelskiej, Ryszard Wilczyński wskazywał na „triumfalizm PiS” i niebezpieczeństwo „takiego modelu, w którym wolności będzie tyle, co brudu za paznokciem”. Mówiąc o wyborach do parlamentu krajowego, reprezentant PO wskazał na znaczenie kwestii edukacji, służby zdrowia i kosztów pracy.

Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski podkreślała, że zwycięstwo Zjednoczonej Prawicy było możliwe z dwóch powodów: „po pierwsze dlatego, że ZP otrzymała w pewien sposób nagrodę od wyborców za 3,5 roku rządów – Polacy zobaczyli jak rządziliśmy i jak poprawił się poziom życia; po drugie, mobilizacja elektoratu spowodowała, że wreszcie frekwencja w tych wyborach nie była fatalna”.

Mariusz Plaskota z Nowoczesnej wskazywał na niebezpieczeństwo przenoszenia podziałów krajowych na arenę europejską. „Niestety. Tam jednak byłaby wymagana od nas jedność, żeby załatwiać sprawy dla kraju, a nie tylko udowadniać, kto jest mądrzejszy i kto ma lepszy pomysł na Polskę”.

Piotr Pancześnik z Porozumienia wskazywał na znaczenie spójności postawy z przekazem. Stwierdził, że „przekaz Zjednoczonej Prawicy jest spójny i zgodny z rzeczywistością. Widzimy problemy Polaków i staramy się je podejmować. W perspektywie kadencji przyjęliśmy określone priorytety i je realizujemy”.

Stanisław Rakoczy z Polskiego Stronnictwa Ludowego ocenił wynik Koalicji Europejskiej jako „porażkę, ale nie klęskę”. Zaznaczył, że PSL daje sobie trzy tygodnie na konsultacje wewnątrz partii, a także z wyborcami, by określić, w jakiej formule partia pójdzie do jesiennych wyborów.

Robert Tistek z Kukiz’15 zaznaczył, że przede wszystkim cieszy wysoka frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego. „Trochę smuci fakt, że mało młodych ludzi poszło do wyborów. Teraz wszyscy będą zabiegać o ich głosy i mam nadzieję, że to nie będzie kolejna populistyczna kampania”.

Zobacz także

2023-11-05, godz. 13:20 Niedzielna Loża Radiowa o ciągłości władzy po wyborach Tym razem rozmawialiśmy o ciągłości władzy po wyborach - czy nowy rząd powinien realizować projekty i inwestycje rozpoczęte przez poprzedników, takie… » więcej 2023-10-29, godz. 14:01 Niedzielna Loża Radiowa o spotkaniach u prezydenta i zmianach traktatów UE Pierwszym tematem, na który dyskutowali uczestnicy Niedzielnej Loży Radiowej (29.10)było powstawanie nowego rządu. – Mamy dwie grupy polityczne, które… » więcej 2023-10-22, godz. 12:38 Niedzielna Loża Radiowa o szansach na budowę rządu "kolorowej koalicji" oraz prawdopodobnego powrotu do koabitacji najwyższych… Znamy już wynik wyborów parlamentarnych, jednak wciąż nie wiemy, kiedy i w jakim kształcie zostanie powołany nowy rząd. Choć arytmetyka nie daje PiS-owi… » więcej 2023-10-01, godz. 12:16 Niedzielna Loża Radiowa o cenach paliw, przedwyborczej mobilizacji i przywróceniu czasowych kontroli na granicy z Ni… Mimo, iż ropa osiąga obecnie najwyższe ceny w tym roku, dolar umacnia się względem złotówki, a do tego przestał obowiązywać niższy VAT na paliwa, 2… » więcej 2023-09-24, godz. 14:00 Niedzielna Loża Radiowa o Ukrainie i agresji w życiu politycznym Sprawa kryzysu w relacjach polsko-ukraińskich była głównym tematem niedzielnej dyskusji opolskich polityków, którzy zastanawiali się m.in. co go spowodowało… » więcej 2023-09-17, godz. 13:11 Niedzielna Loża Radiowa z 17.09 o embargu na zboża z Ukrainy i polityce imigracyjnej Komisja Europejska zdecydowała, że nie przedłuży embarga na produkty rolne z Ukrainy, bo uznała, że rynek ustabilizował się i ukraińskie towary nie stanowią… » więcej 2023-09-10, godz. 12:58 Niedzielna Loża Radiowa o rozpędzającej się kampanii wyborczej Ten weekend mija pod znakiem konwencji i zapowiedzi programowych. Wczoraj w Końskich Prawo i Sprawiedliwość przypomniało o swoich ogłoszonych dotychczas tak… » więcej 2023-06-25, godz. 13:14 Niedzielna Loża Radiowa o buncie w Rosji, zakończeniu roku szkolnego i inwestycji Intela Jakie wnioski powinniśmy jako państwo wyciągnąć z ostatnich wydarzeń w Rosji. Chodzi o bunt najemników z grupy Wagnera i zamieszanie z tym związane. Czy… » więcej 2023-06-18, godz. 12:55 Niedzielna Loża Radiowa o referendum ws. przyjmowania przez Polskę imigrantów Czy uzasadnione jest przeprowadzenie referendum w sprawie przyjmowania przez Polskę imigrantów, w ramach przymusowej relokacji, którą zapowiada Komisja Europejska?… » więcej 2023-06-11, godz. 12:02 Niedzielna Loża Radiowa o 25. rocznicy obrony województwa Ćwierć wieku temu mieszkańcy regionu zjednoczyli się w walce o przetrwanie województwa opolskiego. W odpowiedzi na plany reformy administracyjnej rządu Jerzego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »