Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj 'Świątecznej Loży Radiowej'…
2019-04-22, 12:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Zobacz i posłuchaj "Świątecznej Loży Radiowej" z 22 kwietnia 2019 roku!

"Świąteczna Loża Radiowa" z Bogdanem Jasińskim o tradycjach wielkanocnych
- Nie wiemy kiedy kroszonka będzie wpisana na krajową listę niematerialnego dziedzictwa - powiedział w Świątecznej Loży Radiowej Bogdan Jasiński, etnograf z Muzeum Wsi Opolskiej. Wniosek w tej sprawie będzie szczegółowo analizowany w Narodowym Instytucie Dziedzictwa. - Są pomysły, aby wnioskować o wpisanie kroszonki na listę UNESCO. - Podstawowa kwestia, to stwierdzenie, że jest to wyjątkowe i unikatowe.
Agnieszka Okos o tym jak powstają opolskie kroszonki
- Zdobienie jaj to prastara tradycja. Jajo pojawiło się już w neolicie i paleolicie, ponieważ jest symbolem pojawiającego się życia. Używano wtedy barwników naturalnych. Ochra występowała na jajach w starożytnych cywilizacjach: Mezopotamia, Egipt, Grecja. W Polsce, pierwszy przedmiot, uważany za podobny do jajka odkryto w Opolu na Ostrówku. Pochodzi z XI wieku. To przedmiot o kształcie jajka, wykonany z ceramiki i na ten przedmiot jest naniesiona barwa. To nie jest jednak pisanka - opowiadał gość Świątecznej Loży Radiowej.

Pierwsze wpisy dotyczące kroszonek pochodzą z 1887 roku, ale nie znaczy to, że wtedy kroszonki pojawiły się. Były już wcześniej.

- Wpisanie kroszonki na listę niematerialnego dziedzictwa spowoduje, że będzie bardziej chroniona od zapomnienia i będzie promowana - powiedziała Agnieszka Okos, twórczyni ludowa, kroszonkarka i Opolska Dzioucha, sygnotariuszka wniosku o wpisanie kroszonki na listę niematerialnego dziedzictwa. - Opolski wzór znany z kroszonek, przenoszony na koszulki, porcelanę i wszelakie gadżety promocyjne staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Coraz częściej zauważamy, że coraz bardziej nabywców fascynuje ten wzór bo jest diametralnie różny od wzoru łowickiego - wyjaśniła Agnieszka Okos.
--

Zobacz także

2023-04-02, godz. 13:08 Niedzielna Loża Radiowa o przyszłości motoryzacji w UE i o napływie zboża z Ukrainy We wtorek Rada UE wydała rozporządzenie w sprawie ochrony klimatu, głównie chodzi tu o przyszłość motoryzacji. Zgodnie z nim, po 2035 roku nie będzie możliwa… » więcej 2023-03-26, godz. 12:32 Niedzielna Loża Radiowa o protestach rolników i zawieszonym proteście opiekunów osób niepełnosprawnych Przez Polskę przetoczyły się protesty rolników. Powodem są ceny zbóż i rzepaku w skupie. Zdaniem protestujących, niekontrolowany napływ ukraińskiego… » więcej 2023-03-19, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa (19.03.2023) o inflacji i stanie gospodarki Inflacja i stan gospodarki będą głównymi tematami kampanii wyborczej dla ponad 47% badanych - tak wynika z sondażu SW Research dla rp.pl. Mamy też rekordową… » więcej 2023-03-12, godz. 12:21 Niedzielna Loża Radiowa [12.03.2023] Nie milkną echa reportażu Marcina Gutowskiego, który ujawnił że Karol Wojtyła o pedofilii w kościele wiedział i ukrywał ją, kiedy był jeszcze arcybiskupem… » więcej 2023-03-05, godz. 12:13 Niedzielna Loża Radiowa [05.03.2023] Borsuki, K2, K9, Abrams, Krab, Himars,F-35 - przechodzimy w ostatnich miesiącach przyspieszony kurs znajomości nowoczesnego sprzętu wojskowego. Ale ten sprzęt… » więcej 2023-02-26, godz. 12:10 Niedzielna Loża Radiowa o wizycie prezydenta USA i pozycji Polski na arenie międzynarodowej Mijający tydzień upłynął pod znakiem wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce i rocznicy napaści Rosji na Ukrainę. Joe Biden gościł w Warszawie… » więcej 2023-02-19, godz. 12:37 Niedzielna Loża Radiowa o prawie unijnym wobec polskiej konstytucji i zielonej rewolucji na drogach Rząd mówi wprawdzie, że się tego spodziewał, jednak skierowanie do TSUE kwestii związanych z nadrzędnością bądź podległością prawa unijnego wobec… » więcej 2023-02-12, godz. 13:26 Niedzielna Loża Radiowa m.in. o podsumowaniu działań Polski i Zachodu we wspieraniu Ukrainy W Niedzielnej Loży Radiowej politycy dyskutowali o wojnie, która trwa już blisko rok, a także o doniesieniach mówiących o tym, że Radosław Sikorski otrzymywał… » więcej 2023-02-05, godz. 13:56 Niedzielna Loża Radiowa o wsparciu dla III sektora i ustawie wiatrakowej Sposób w jaki Ministerstwo Edukacji i Nauki rozdało 40 milionów w konkursie dla organizacji społecznych podzielił uczestników Niedzielnej Loży Radiowej » więcej 2023-01-29, godz. 12:52 Niedzielna Loża Radiowa o zmianach w kodeksie wyborczym i wypowiedzi Radosława Sikorskiego (29.01.2023) W Niedzielnej Loży Radiowej politycy dyskutowali o przyjętych przez sejm zmianach w kodeksie wyborczym i wypowiedzi Radosława Sikorskiego wykorzystanej przez… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »