Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » EUROWYBORY Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży…
2018-12-30, 14:35 Autor: Maciej Wajler

EUROWYBORY Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 30 grudnia 2018!

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 30 grudnia 2018
W Niedzielnej Loży Radiowej opolskich polityków zapytaliśmy o polityczne prognozy na rok 2019. Kto wygra eurowybory i jak zmienią one układ sił w Komisji Europejskiej? Komu uda się wejść do polskiego Sejmu? Kto będzie rządził Polską za rok?
Jerzy Czerwiński z PiS stwierdził, że wiele sobie obiecuje po eurowyborach. – Tak jak jesteśmy w nowej Polsce, tak obudzimy się w nowej Europie, w której Polska będzie mogła walczyć o swoje interesy a nie być traktowana jak kraj drugiej kategorii – przekonywał.

Zdaniem Ryszarda Galli z MN, eurowybory niewiele zmienią, bo nadal czołową partię pozostanie Europejska Partia Ludowa. Zaapelował także o powrót w rodzimej polityce „do normalności”.

Także Tomasz Kostuś z PO przekonywał, że potrzebny jest powrót do rządu, który ”osadzi Polskę w Unii Europejskiej”, ostrzegał także przed globalnymi niebezpieczeństwami: wojną handlową między USA a Chinami, brexitem czy nielojalnością USA wobec sojuszników (wyjście z Syrii).

Kamil Bortniczuk z Porozumienia stwierdził, że rok 2019 będzie kolejnym rokiem gospodarczego sukcesu, przypomniał też czarne scenariusze kreślone przez ekspertów PO, które się nie sprawdziły. Co do eurowyborów, stwierdził, że dziś unijni politycy „stoją przy lewej ścianie”, ale powinno się to zmienić.

Stanisław Rakoczy z PSL zarzucił politykom koalicji sianie propagandy sukcesu, apelował także o wysoką frekwencję w w eurowyborach, bo tylko ona może zapewnić Opolszczyźnie własnego europosła.

Fabian Pszon z Solidarnej Polski stwierdził, że Europarlament przesunie się na prawo, co powoli polskim europosłom skuteczniej walczyć o interesy kraju. Jego zdaniem, sytuacja polityczna w unii się zmieni.

Szymon Godyla z Nowoczesnej ostrzegał przed zawirowaniami na scenie światowej (na przykład ingerencjami rosyjskich internetowych trolli w wybory w regionie), pytał też, czemu w czasach koniunktury prawica zaciąga długi, zamiast je spłacać, jak robią inne kraje unii.

Bardzo sceptycznie zabrzmiała wypowiedź Grzegorza Chudomięta reprezentującego ruch Kukiz ’15, który stwierdził, że 51 polskich europosłów będzie miało znikomy wpływ na politykę UE.

Gośćmi Marka Świercza byli: Stanisław Rakoczy (PSL), Tomasz Kostuś (PO), Szymon Godyla (Nowoczesna), Jerzy Czerwiński (PiS), Kamil Bortniczuk (Porozumienie), Fabian Pszon (Solidarna Polska), Grzegorz Chudomięt (Kukiz ’15) i Ryszard Galla (MN).

Zobacz także

2023-11-12, godz. 12:37 Niedzielna Loża Radiowa w przeddzień posiedzenia nowego Sejmu Jesteśmy w przededniu otwierającego posiedzenia nowego Sejmu. Jaka to będzie kadencja? Co z misją Mateusza Morawieckiego? Jak ułoży się kohabitacja z prezydentem?… » więcej 2023-11-05, godz. 13:20 Niedzielna Loża Radiowa o ciągłości władzy po wyborach Tym razem rozmawialiśmy o ciągłości władzy po wyborach - czy nowy rząd powinien realizować projekty i inwestycje rozpoczęte przez poprzedników, takie… » więcej 2023-10-29, godz. 14:01 Niedzielna Loża Radiowa o spotkaniach u prezydenta i zmianach traktatów UE Pierwszym tematem, na który dyskutowali uczestnicy Niedzielnej Loży Radiowej (29.10)było powstawanie nowego rządu. – Mamy dwie grupy polityczne, które… » więcej 2023-10-22, godz. 12:38 Niedzielna Loża Radiowa o szansach na budowę rządu "kolorowej koalicji" oraz prawdopodobnego powrotu do koabitacji najwyższych… Znamy już wynik wyborów parlamentarnych, jednak wciąż nie wiemy, kiedy i w jakim kształcie zostanie powołany nowy rząd. Choć arytmetyka nie daje PiS-owi… » więcej 2023-10-01, godz. 12:16 Niedzielna Loża Radiowa o cenach paliw, przedwyborczej mobilizacji i przywróceniu czasowych kontroli na granicy z Ni… Mimo, iż ropa osiąga obecnie najwyższe ceny w tym roku, dolar umacnia się względem złotówki, a do tego przestał obowiązywać niższy VAT na paliwa, 2… » więcej 2023-09-24, godz. 14:00 Niedzielna Loża Radiowa o Ukrainie i agresji w życiu politycznym Sprawa kryzysu w relacjach polsko-ukraińskich była głównym tematem niedzielnej dyskusji opolskich polityków, którzy zastanawiali się m.in. co go spowodowało… » więcej 2023-09-17, godz. 13:11 Niedzielna Loża Radiowa z 17.09 o embargu na zboża z Ukrainy i polityce imigracyjnej Komisja Europejska zdecydowała, że nie przedłuży embarga na produkty rolne z Ukrainy, bo uznała, że rynek ustabilizował się i ukraińskie towary nie stanowią… » więcej 2023-09-10, godz. 12:58 Niedzielna Loża Radiowa o rozpędzającej się kampanii wyborczej Ten weekend mija pod znakiem konwencji i zapowiedzi programowych. Wczoraj w Końskich Prawo i Sprawiedliwość przypomniało o swoich ogłoszonych dotychczas tak… » więcej 2023-06-25, godz. 13:14 Niedzielna Loża Radiowa o buncie w Rosji, zakończeniu roku szkolnego i inwestycji Intela Jakie wnioski powinniśmy jako państwo wyciągnąć z ostatnich wydarzeń w Rosji. Chodzi o bunt najemników z grupy Wagnera i zamieszanie z tym związane. Czy… » więcej 2023-06-18, godz. 12:55 Niedzielna Loża Radiowa o referendum ws. przyjmowania przez Polskę imigrantów Czy uzasadnione jest przeprowadzenie referendum w sprawie przyjmowania przez Polskę imigrantów, w ramach przymusowej relokacji, którą zapowiada Komisja Europejska?… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »