Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z…
2017-06-04, 13:17 Autor: Marek Świercz

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 4 czerwca 2017 roku!

Niedzielna Loża Radiowa (04.06.2017)
Makabryczne wyniki ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej oraz werdykt Sądu Najwyższego w sprawie ułaskawienia Mariusza Kamińskiego były tematami debaty w Niedzielnej Loży Radiowej 4 czerwca 2017 roku.
Przypomnijmy: pierwsze ekshumacje zarządzone przez prokuraturę pokazały, że w dziewięciu trumnach znaleziono szczątki innych osób. Tadeusz Jarmuziewicz z Platformy Obywatelskiej, który w 2010 roku był wiceministrem odpowiedzialnym za lotnictwo, apelował, by nie przesadzać z gestami oburzenia, bo trzeba pamiętać o atmosferze po katastrofie smoleńskiej. Jak przekonywał, było oczekiwanie na to, że ciała ofiar zostaną sprowadzone do Polski jak najszybciej i dlatego nie było czasu na drobiazgowe badania.

Innego zdania byli praktycznie wszyscy inni dyskutanci. Katarzyna Czochara z Prawa i Sprawiedliwości zarzuciła rządowi PO, że oddał śledztwo w ręce Rosjan, a potem publicznie i wielokrotnie okłamywał Polaków, że wszystkie procedury zostały dopilnowane. Odtworzyła nawet sejmowe wystąpienie Ewy Kopacz, która mówiła, o tym, że dzięki ogromnemu wysiłkowi wszystkie ofiary zostały zidentyfikowane.

O skandalicznych działaniach rządu mówił Grzegorz Zawiślak z formacji Kukiz '15, także Przemysław Pytlik z Nowoczesnej stwierdził, że stuprocentową odpowiedzialność za to, co się stało z ciałami, ponosi ówczesny rząd. Zwracał jednak uwagę na to, że ten temat jest dziś "politycznym paliwem" dla PiS-u. O braku szacunku dla zmarłych - i w roku 2010, i obecnie - mówił z kolei Antoni Konopka z Polskiego Stronnictwa Narodowego. Marcin Gambiec z Mniejszości Niemieckiej podkreślał, że cała ta sytuacja to przede wszystkim ogromny dramat rodzin ofiar.

Goście programu dyskutowali także o werdykcie SN, który uznał, że prezydent Andrzej Duda nie miał prawa ułaskawić Mariusza Kamińskiego przed uprawomocnieniem się wyroku skazującego go na więzienie za przekroczenie uprawnień. Tylko Katarzyna Czochara broniła decyzji prezydenta, przekonując, że SN nie miał prawa do oceny prezydenckich prerogatyw, bo może to robić tylko Trybunał Konstytucyjny. Pozostali politycy twierdzili, że wyrok SN trzeba uznać, a prezydent powinien z ułaskawieniem poczekać do zakończenia postępowania sądowego.

Gośćmi Marka Świercza byli: Katarzyna Czochara (PiS), Tadeusz Jarmuziewicz (PO), Antoni Konopka (PSL), Marcin Gambiec (MN), Przemysław Pytlik (Nowoczesna) i Grzegorz Zawiślak (Kukiz '15).

Zobacz także

2023-11-12, godz. 12:37 Niedzielna Loża Radiowa w przeddzień posiedzenia nowego Sejmu Jesteśmy w przededniu otwierającego posiedzenia nowego Sejmu. Jaka to będzie kadencja? Co z misją Mateusza Morawieckiego? Jak ułoży się kohabitacja z prezydentem?… » więcej 2023-11-05, godz. 13:20 Niedzielna Loża Radiowa o ciągłości władzy po wyborach Tym razem rozmawialiśmy o ciągłości władzy po wyborach - czy nowy rząd powinien realizować projekty i inwestycje rozpoczęte przez poprzedników, takie… » więcej 2023-10-29, godz. 14:01 Niedzielna Loża Radiowa o spotkaniach u prezydenta i zmianach traktatów UE Pierwszym tematem, na który dyskutowali uczestnicy Niedzielnej Loży Radiowej (29.10)było powstawanie nowego rządu. – Mamy dwie grupy polityczne, które… » więcej 2023-10-22, godz. 12:38 Niedzielna Loża Radiowa o szansach na budowę rządu "kolorowej koalicji" oraz prawdopodobnego powrotu do koabitacji najwyższych… Znamy już wynik wyborów parlamentarnych, jednak wciąż nie wiemy, kiedy i w jakim kształcie zostanie powołany nowy rząd. Choć arytmetyka nie daje PiS-owi… » więcej 2023-10-01, godz. 12:16 Niedzielna Loża Radiowa o cenach paliw, przedwyborczej mobilizacji i przywróceniu czasowych kontroli na granicy z Ni… Mimo, iż ropa osiąga obecnie najwyższe ceny w tym roku, dolar umacnia się względem złotówki, a do tego przestał obowiązywać niższy VAT na paliwa, 2… » więcej 2023-09-24, godz. 14:00 Niedzielna Loża Radiowa o Ukrainie i agresji w życiu politycznym Sprawa kryzysu w relacjach polsko-ukraińskich była głównym tematem niedzielnej dyskusji opolskich polityków, którzy zastanawiali się m.in. co go spowodowało… » więcej 2023-09-17, godz. 13:11 Niedzielna Loża Radiowa z 17.09 o embargu na zboża z Ukrainy i polityce imigracyjnej Komisja Europejska zdecydowała, że nie przedłuży embarga na produkty rolne z Ukrainy, bo uznała, że rynek ustabilizował się i ukraińskie towary nie stanowią… » więcej 2023-09-10, godz. 12:58 Niedzielna Loża Radiowa o rozpędzającej się kampanii wyborczej Ten weekend mija pod znakiem konwencji i zapowiedzi programowych. Wczoraj w Końskich Prawo i Sprawiedliwość przypomniało o swoich ogłoszonych dotychczas tak… » więcej 2023-06-25, godz. 13:14 Niedzielna Loża Radiowa o buncie w Rosji, zakończeniu roku szkolnego i inwestycji Intela Jakie wnioski powinniśmy jako państwo wyciągnąć z ostatnich wydarzeń w Rosji. Chodzi o bunt najemników z grupy Wagnera i zamieszanie z tym związane. Czy… » więcej 2023-06-18, godz. 12:55 Niedzielna Loża Radiowa o referendum ws. przyjmowania przez Polskę imigrantów Czy uzasadnione jest przeprowadzenie referendum w sprawie przyjmowania przez Polskę imigrantów, w ramach przymusowej relokacji, którą zapowiada Komisja Europejska?… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »