Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa 21 lutego 2016 roku - p…
2016-02-21, 12:26 Autor: Piotr Moc

Niedzielna Loża Radiowa 21 lutego 2016 roku - posłuchajcie!

Sprawa ujawnienia przez wdowę po generale Czesławie Kiszczaku akt byłego współpracownika dawnej Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie "Bolek" rozpoczęła na nowo publiczną dyskusje na temat przeszłości byłego prezydenta i laureata pokojowej Nagrody Nobla, Lecha Wałęsy. W Niedzielnej Loży Radiowej wysłuchaliśmy opinii opolskich polityków m.in. na temat rożnych aspektów tej sprawy.
Posłuchaj debaty politycznej Piotra Moca z udziałem polityków partii parlamentarnych
Prezes IPN Łukasz Kamiński zapowiedział, że w związku z dużym zainteresowaniem społeczeństwa postanowiono jak najszybciej udostępnić część dokumentów i ich kopii pochodzących z domu Czesława Kiszczaka. Chodzi, między innymi, o teczki: osobową, oraz pracy tajnego współpracownika o pseudonimie "Bolek" dotyczące Lecha Wałęsy.

Czy legendarny przywódca Solidarności współpracował z SB?

- Historycznie to ma znaczenie, praktycznie to jest bez znaczenia - powiedział Senator Piotr Wach (PO) w Loży radiowej. Jak tłumaczył mogło to być trochę tak jak zaparcie się św. Piotra, ale jak było naprawdę nie wiemy. - Dla mnie poważnym problemem jest reakcja polityków - tłumaczył.

- Tak jak się zachował minister Waszczykowski i prezydent. Jak z tego faktu promieniowała nieukrywana radość. To jest dla mnie sprawa skandaliczna - mówił senator Wach.

- Fakt znalezienia teczek w tym momencie jest szyty grubymi nićmi - mówi Kamil Goździk (PSL)

- Trochę to wygląda tak jak by ktoś chciał odwrócić uwagę od tego co się w kraju dzieje. Jak słyszę wypowiedzi polityków partii rządzącej, że należy napisać historię po 89 roku Polski od nowa to ktoś tutaj zaczyna być oderwany od rzeczywistości - dodał. Nie sądzę by teraz należało cokolwiek burzyć i podważać - podsumował Goździk.

- Właśnie po 89 roku Lech Wałęsa miał okazję dokonać lustracji i dzisiaj takiej sytuacji byśmy nie mieli Gdy ówczesny premier zamierzał przeprowadzić lustrację to prezydent Wałęsa odwołał w nocy jego rząd - mówi Katarzyna Czochara (PiS).

- To właśnie IPN jest instytucją, która zajmuje się badaniem tym, jak ta historia faktycznie wyglądała. Nam ówcześni rządzący nie dali szansy byśmy poznali prawdę co w tych czasach się działo - mówiła posłanka PiS Katarzyna Czochara.
Proszę nie sugerować, że opcja rządząca zamierza teraz zmienić historię. Poczekajmy na niepodważalne fakty - mówiła Katarzyna Czochara.

Paweł Grabowski (Kukiz'15) mówił, że dla Lecha Wałęsy nastał czas by jasno postawić sprawę i zaapelował do byłego prezydenta:

- Pojawił się ciekawy wątek tajemniczej osoby, której coś obiecywał Lech Wałęsa. Panie prezydencie naród czeka na prawdę, a nie jedna osoba co do której nawet nie wiemy czy w ogóle istnieje.

W drugiej części rozmawiano także o brawurowej akcji poszukiwawczej policji, która doprowadziła do zatrzymania na Malcie Kajetana P. podejrzanego o brutalne zabójstwo młodej kobiety. Tymczasem śledztwo w sprawie równie brutalnego zabójstwa sprzed dwóch lat Dietera Przewdzinga, burmistrza Zdzieszowic, zostało po raz kolejny przedłużone o kilka miesięcy.

Zobacz także

2024-01-21, godz. 12:42 O budżecie państwa i kolejnych komisjach śledczych w Niedzielnej Loży Radiowej 21.01.2024 Serial pod tytułem "sejmowa komisja śledcza" trwa w najlepsze. Jedna z nich próbuje ustalić szczegóły organizacji wyborów kopertowych. Z zeznaniami przed… » więcej 2024-01-14, godz. 09:33 Niedzielna Loża Radiowa (14.01) o sprawie Wąsika i Kamińskiego W Niedzielnej Loży Radiowej aktualne tematy komentowali opolscy politycy. Odnieśli się do sprawy okoliczności zatrzymania i osadzenia w więzieniu Mariusza… » więcej 2024-01-07, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa o chaosie w sądownictwa, budżecie i Proteście Wolnych Polaków Marszałek sejmu stwierdził wygaśnięcie mandatów dwóch posłów opozycji, jednak ci nie zamierzają podporządkowywać się tej decyzji. W efekcie odwołania… » więcej 2023-12-31, godz. 12:10 Podsumowanie roku 2023 w Sylwestrowej Loży Radiowej W jakich nastrojach będą witali Nowy Rok opolscy politycy? W sylwestrowej Loży Radiowej pytał o to Ireneusz Prochera. Dla kogo kończący się rok był dobrym… » więcej 2023-12-24, godz. 12:00 Wigilijna Loża Radiowa - świąteczne wpadki i rodzinne tradycje u opolskich polityków Tym razem w Niedzielnej Loży Radiowej udowadniamy, że politykom zdarza się przemówić bardziej ludzkim głosem. Zamiast o palących sporach, rozmawiamy o promieniach… » więcej 2023-12-17, godz. 12:36 Niedzielna Loża Radiowa o pierwszych decyzjach i działaniach nowego rządu Powstał nowy rząd: za nami expose premiera i jego pierwsze ruchy zarówno w kraju, jak i w Unii Europejskiej. Nowi ministrowie podjęli też już pierwsze decyzje… » więcej 2023-12-10, godz. 11:22 Niedzielna Loża Radiowa o komisjach śledczych, wyborach kopertowych i składzie nowego rządu Tuska Sejm jednogłośnie zdecydował o powołaniu komisji śledczej mającej zbadać okoliczności wyborów korespondencyjnych. Kolejną decyzją podjęta w tym tygodniu… » więcej 2023-12-03, godz. 12:59 Niedzielna Loża Radiowa o "Aferze wiatrakowej", zmianach komisji mającej badać rosyjskie wpływy i współpracy z nowym… Miało być dobrze, a wyszło tak sobie - przynajmniej wizerunkowo. Nowy sejm nie zakończył jeszcze formalnie pierwszego posiedzenia, a już doczekał się czegoś… » więcej 2023-11-26, godz. 13:30 Niedzielna Loża Radiowa o komisjach śledczych i wymiarze sprawiedliwości We wtorek (28.11) w parlamencie rozpoczną się prace nad powołaniem trzech komisji śledczych. Zajmą się one tak zwaną aferą wizową, kwestią wyborów korespondencyjnych… » więcej 2023-11-19, godz. 13:15 Niedzielna Loża Radiowa - o pierwszym posiedzeniu sejmu i emocjach na sali plenarnej Pierwsze posiedzenie sejmu i związane z nim emocje były głównymi tematami dzisiejszej (19.11.2023) Niedzielnej Loży Radiowej w Radiu Opole. W trakcie debaty… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »