Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa z 13 września 2020 - zobacz…
2020-09-13, 14:01 Autor: Witold Żurawicki

Niedzielna Loża Radiowa z 13 września 2020 - zobacz i posłuchaj [FILM]

W dzisiejszym programie jak zwykle spotkanie z przedstawicielami ugrupowań parlamentarnych. Omówiliśmy "śmierdzącą" sprawę - kolejną awarię "Czajki" w Warszawie. Czy to kłopot tylko mieszkańców stolicy, czy też problem Polski?

Rozmawialiśmy też o jesiennej ofensywie programowej, jaką zapowiadają obie strony politycznego sporu.

Naszymi gośćmi byli:
Bogdan Tomaszek (Prawo i Sprawiedliwość)
Tomasz Gabor (Solidarna Polska)
Marcin Oszańca (Polskie Stronnictwo Ludowe)
Szymon Godyla (Nowoczesna)
Paweł Nakonieczny (Prawo i Sprawiedliwość)
Ryszard Wilczyński (Platforma Obywatelska)
- Pierwotnie „Czajka” miała być rozbudowywana. Ale z czasem zmieniono orurowanie z metalowego na plastikowe - powiedział Tomasz Gabor.

Jego zdaniem to był błąd, gdy nie wzięto od uwagę faktu, że rury poddawane są wysokim temperaturom i ciśnieniom. I to wina prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, który po awarii blokuje wydanie miarodajnych opinii na ten temat. Zdaniem naszego gościa R. Trzaskowski nie radzi sobie ze sprawowaniem funkcji włodarza stolicy. I jeśli nie nastąpi gruntowna przebudowa instalacji – awarie nadal będą się zdarzać.

- Chodzi o dwie rury włożone w duży obszerny przewód o charakterze tunelu. Jedna była zapasowa, drugą prowadzono ścieki - zastrzegł Ryszard Wilczyński.

Mimo tego, że dzień wcześniej przed drugą awarią wykonano ekspertyzę, która nie wskazywała na zagrożenie, to jednak powtórzyła się sytuacja sprzed roku. Po prostu błędy popełnione przy budowie łączników musiały doprowadzić do awarii. Nasz gość dodał, że podejmowane od końca lat 90.tych decyzje, w których udział miał ś.p. Lech Kaczyński były brzemienne w skutkach, bo nie zdecydowano się na przykład na budowę oczyszczalni dla lewobrzeżnej części Warszawy.

- Ta inwestycja związana z modernizacją „Czajki” kosztowała 3 miliarda złotych, zaś budowa łącznika kosztowała 177 milionów złotych – podkreślił Bogdan Tomaszek.

Umowa podpisana była w roku 2006, ale ważne kto nadzorował jej wykonanie. Zdaniem naszego gościa inwestycję poprowadzono na chybcika, bo uciekał czas i pojawiła się groźba konieczności oddanie pieniędzy uzyskanych z Unii Europejskiej. Zresztą za rządów PO-PSL wiele inwestycji prowadzono właśnie byle jak, byle szybko. Dla przykładu – autostrady, a na podwórku wojewódzkim - zbiornik wodny we Włodzieninie. Dzisiaj ponosimy tego konsekwencje.

- Mamy do czynienia z drugą awarią na przestrzeni roku – stwierdził Paweł Nakonieczny. - Nie ma co rozgrzeszać prezydenta Rafała Trzaskowskiego, który ponosi odpowiedzialność jako nadzorca inwestycji.

To bardzo poważna awaria. Rafał Trzaskowski w jej trakcie był na urlopie, sprawą zajął się, gdy wrócił z wczasów. W sytuacjach kryzysowych włodarze powinni być na miejscu swojego urzędowania. Zdaniem naszego gościa rodzi się pytanie: czy Rafał Trzaskowski jest gotowy do tego, by ponieść odpowiedzialność za problemy Warszawy? Poza tym stolicą rządzili od 15 lat politycy Platformy Obywatelskiej i w tym okresie trzeba było pomyśleć o ewentualnej rozbudowie oczyszczalni.

- Mnie przeraża upolitycznienie problemu, z jakim zderzył się samorząd Warszawy- zastrzegł Marcin Oszańca. – Jako samorządowiec naprawdę współczuję prezydentowi Rafałowi Trzaskowskiemu.

Prawa strona sceny politycznej w ten sposób odreagowuje frustrację wynikającą z faktu, że nie udało się jej przejąć władzy w stolicy. Okres podejmowania decyzji jest w inwestycjach najistotniejszy. W przypadku „Czajki” proces decyzyjny został zaburzony. Nie przewidziano ryzyka, jakim jest poprowadzenie dwóch rur w jednym tunelu. Wszystkie strony: rządowa i samorządowa oraz wszelkie instytucje odpowiedzialne za ochronę środowiska powinny razem przystąpić do usuwania awarii.

- Ciężko obwiniać prezydenta Trzaskowskiego za awarię techniczną – powiedział Szymon Godyla. Gdzieś w momencie projektowania popełniono błędy i trzeba je wychwycić.

Nasz gość dodał, że potrzebna jest wnikliwa analiza, bo przecież Czajkę projektowały osoby z odpowiednimi uprawnieniami. Obwinianie prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego jest nie fair, gdyż nie mógł przewidzieć, że popełniono błędy projektowe czy wykonawcze. Trudno też mieć o to pretensje, że w momencie katastrofy był na wczasach. Nasz gość dodał, że to szukanie bata na Trzaskowskiego, bo prawica nie potrafi wygrać wyborów na prezydenta stolicy.

Zobacz także

2024-01-21, godz. 12:42 O budżecie państwa i kolejnych komisjach śledczych w Niedzielnej Loży Radiowej 21.01.2024 Serial pod tytułem "sejmowa komisja śledcza" trwa w najlepsze. Jedna z nich próbuje ustalić szczegóły organizacji wyborów kopertowych. Z zeznaniami przed… » więcej 2024-01-14, godz. 09:33 Niedzielna Loża Radiowa (14.01) o sprawie Wąsika i Kamińskiego W Niedzielnej Loży Radiowej aktualne tematy komentowali opolscy politycy. Odnieśli się do sprawy okoliczności zatrzymania i osadzenia w więzieniu Mariusza… » więcej 2024-01-07, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa o chaosie w sądownictwa, budżecie i Proteście Wolnych Polaków Marszałek sejmu stwierdził wygaśnięcie mandatów dwóch posłów opozycji, jednak ci nie zamierzają podporządkowywać się tej decyzji. W efekcie odwołania… » więcej 2023-12-31, godz. 12:10 Podsumowanie roku 2023 w Sylwestrowej Loży Radiowej W jakich nastrojach będą witali Nowy Rok opolscy politycy? W sylwestrowej Loży Radiowej pytał o to Ireneusz Prochera. Dla kogo kończący się rok był dobrym… » więcej 2023-12-24, godz. 12:00 Wigilijna Loża Radiowa - świąteczne wpadki i rodzinne tradycje u opolskich polityków Tym razem w Niedzielnej Loży Radiowej udowadniamy, że politykom zdarza się przemówić bardziej ludzkim głosem. Zamiast o palących sporach, rozmawiamy o promieniach… » więcej 2023-12-17, godz. 12:36 Niedzielna Loża Radiowa o pierwszych decyzjach i działaniach nowego rządu Powstał nowy rząd: za nami expose premiera i jego pierwsze ruchy zarówno w kraju, jak i w Unii Europejskiej. Nowi ministrowie podjęli też już pierwsze decyzje… » więcej 2023-12-10, godz. 11:22 Niedzielna Loża Radiowa o komisjach śledczych, wyborach kopertowych i składzie nowego rządu Tuska Sejm jednogłośnie zdecydował o powołaniu komisji śledczej mającej zbadać okoliczności wyborów korespondencyjnych. Kolejną decyzją podjęta w tym tygodniu… » więcej 2023-12-03, godz. 12:59 Niedzielna Loża Radiowa o "Aferze wiatrakowej", zmianach komisji mającej badać rosyjskie wpływy i współpracy z nowym… Miało być dobrze, a wyszło tak sobie - przynajmniej wizerunkowo. Nowy sejm nie zakończył jeszcze formalnie pierwszego posiedzenia, a już doczekał się czegoś… » więcej 2023-11-26, godz. 13:30 Niedzielna Loża Radiowa o komisjach śledczych i wymiarze sprawiedliwości We wtorek (28.11) w parlamencie rozpoczną się prace nad powołaniem trzech komisji śledczych. Zajmą się one tak zwaną aferą wizową, kwestią wyborów korespondencyjnych… » więcej 2023-11-19, godz. 13:15 Niedzielna Loża Radiowa - o pierwszym posiedzeniu sejmu i emocjach na sali plenarnej Pierwsze posiedzenie sejmu i związane z nim emocje były głównymi tematami dzisiejszej (19.11.2023) Niedzielnej Loży Radiowej w Radiu Opole. W trakcie debaty… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »