Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » 'Niedzielna Loża Radiowa' z 16 sierpnia 2020 - zobacz…
2020-08-16, 14:10 Autor: Witold Żurawicki

"Niedzielna Loża Radiowa" z 16 sierpnia 2020 - zobacz i posłuchaj [FILM]

"Niedzielna Loża Radiowa" z 16 sierpnia 2020
Białoruś w ogniu. Po wyborach nie ustają protesty społeczne. Czy wybory prezydenckie na Białorusi były uczciwe? Co dalej z Białorusią? W jakiej roli powinna wystąpić Polska? Między innymi na te pytania staraliśmy się odpowiedzieć w Niedzielnej Loży Radiowej.
- Protesty na Białorusi wzięły się w problemów gospodarczych tego państwa – powiedział Kewin Adamczyk.

Wyjaśnił, że swego czasu Białoruś osiągnęła poziom życia wyższy niż na przykład Litwa czy Ukraina. Jednak uzależnienie gospodarcze od Rosji, zwłaszcza surowcowe, spowodowało znaczny spadek poziomu życia. Rosja zakręciła kurki i anachroniczna gospodarka rady nie daje.

- Ja bym nie pytał dlaczego, ale kiedy – zastrzegł Ryszard Galla, omawiając obecne protesty na Białorusi.

Dodał, że po prostu u naszego wschodniego sąsiada nastąpiło przesilenie Naturalne, biorąc poprawkę na to, co kiedyś stało się w Polsce, krajach nadbałtyckich czy na Ukrainie. Dzisiaj na Białorusi do głosu doszło młode okolenie, które chce żyć, tak jak większość Europejczyków.

- Koniec Łukaszenki, przy problemach ekonomicznych, nastąpił w momencie, gdy wstrzymał proces integracji z Rosji - podkreślił Piotr Pancześnik.

Przypomniał, że kontredans Putina i Łukaszenki trwa od dekad. I faktem jest, że na razie głównym rozgrywającym w sprawie Białorusi jest Moskwa. I będzie chciała taką rolę odgrywać. Nasz gość zastrzegł, że wprowadzenie sankcji gospodarczych przez Unię Europejską byłoby rozwiązaniem ostatecznym.

- Nie ma co ukrywać – przez ponad 20 lat Białoruś praktycznie zniknęła z polskiej polityki – podniósł Antoni Konopka.

Przypomniał, że niektórzy wysoko postawieni przedstawiciele polskich władz po powrocie z Białorusi przedstawiali tamtego dyktatora w ciepłych barwach. A przecież skoro po 26. latach rządów Łukaszenka zdecydował się zorganizować kolejne wybory, to jasne było, że zostaną one sfałszowane. Żaden dyktator nie organizuje uczciwych wyborów.

- Rozwój sytuacji na Białorusi jest szczególnie ważny dla Polski z kilku powodów – podkreślił Tomasz Kostuś.

Pierwszy: to nasz sąsiad. Poza tym sąsiad UE. Drugi: po raz pierwszy protesty wystąpiły na taką skalę. Trzeci: to kwestia bezpieczeństwa Polski. Stabilna i demokratyczna Białoruś jest nam szczególnie potrzebna, więc należy utrwalać tamtejsze procesy demokratyczne. Nasz gość pochwalił reakcje i propozycje rozwiązania spraw Białoruskich ze strony władz polskich.
W Studiu Plenerowym Radia Opole gośćmi byli:
  • Kewin Adamczyk, Solidarna Polska,
  • Ryszard Galla, Mniejszość Niemiecka,
  • Antoni Konopka, Polskie Stronnictwo Ludowe,
  • Piotr Pancześnik, Porozumienie,
  • Tomasz Kostuś, Platforma Obywatelska.

Zobacz także

2023-04-02, godz. 13:08 Niedzielna Loża Radiowa o przyszłości motoryzacji w UE i o napływie zboża z Ukrainy We wtorek Rada UE wydała rozporządzenie w sprawie ochrony klimatu, głównie chodzi tu o przyszłość motoryzacji. Zgodnie z nim, po 2035 roku nie będzie możliwa… » więcej 2023-03-26, godz. 12:32 Niedzielna Loża Radiowa o protestach rolników i zawieszonym proteście opiekunów osób niepełnosprawnych Przez Polskę przetoczyły się protesty rolników. Powodem są ceny zbóż i rzepaku w skupie. Zdaniem protestujących, niekontrolowany napływ ukraińskiego… » więcej 2023-03-19, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa (19.03.2023) o inflacji i stanie gospodarki Inflacja i stan gospodarki będą głównymi tematami kampanii wyborczej dla ponad 47% badanych - tak wynika z sondażu SW Research dla rp.pl. Mamy też rekordową… » więcej 2023-03-12, godz. 12:21 Niedzielna Loża Radiowa [12.03.2023] Nie milkną echa reportażu Marcina Gutowskiego, który ujawnił że Karol Wojtyła o pedofilii w kościele wiedział i ukrywał ją, kiedy był jeszcze arcybiskupem… » więcej 2023-03-05, godz. 12:13 Niedzielna Loża Radiowa [05.03.2023] Borsuki, K2, K9, Abrams, Krab, Himars,F-35 - przechodzimy w ostatnich miesiącach przyspieszony kurs znajomości nowoczesnego sprzętu wojskowego. Ale ten sprzęt… » więcej 2023-02-26, godz. 12:10 Niedzielna Loża Radiowa o wizycie prezydenta USA i pozycji Polski na arenie międzynarodowej Mijający tydzień upłynął pod znakiem wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce i rocznicy napaści Rosji na Ukrainę. Joe Biden gościł w Warszawie… » więcej 2023-02-19, godz. 12:37 Niedzielna Loża Radiowa o prawie unijnym wobec polskiej konstytucji i zielonej rewolucji na drogach Rząd mówi wprawdzie, że się tego spodziewał, jednak skierowanie do TSUE kwestii związanych z nadrzędnością bądź podległością prawa unijnego wobec… » więcej 2023-02-12, godz. 13:26 Niedzielna Loża Radiowa m.in. o podsumowaniu działań Polski i Zachodu we wspieraniu Ukrainy W Niedzielnej Loży Radiowej politycy dyskutowali o wojnie, która trwa już blisko rok, a także o doniesieniach mówiących o tym, że Radosław Sikorski otrzymywał… » więcej 2023-02-05, godz. 13:56 Niedzielna Loża Radiowa o wsparciu dla III sektora i ustawie wiatrakowej Sposób w jaki Ministerstwo Edukacji i Nauki rozdało 40 milionów w konkursie dla organizacji społecznych podzielił uczestników Niedzielnej Loży Radiowej » więcej 2023-01-29, godz. 12:52 Niedzielna Loża Radiowa o zmianach w kodeksie wyborczym i wypowiedzi Radosława Sikorskiego (29.01.2023) W Niedzielnej Loży Radiowej politycy dyskutowali o przyjętych przez sejm zmianach w kodeksie wyborczym i wypowiedzi Radosława Sikorskiego wykorzystanej przez… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »