Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa z 26 lipca 2020 - zobacz…
2020-07-26, 13:43 Autor: Witold Żurawicki

Niedzielna Loża Radiowa z 26 lipca 2020 - zobacz i posłuchaj [FILM]

Niedzielna Loża Radiowa z 26 lipca 2020 - zobacz i posłuchaj [FILM]
W naszym studiu plenerowym wracamy do debat o polityce z przedstawicielami wszystkich sił politycznych obecnych w parlamencie. Nasi goście skomentowali aferę korupcyjną związaną z byłym ministrem Sławomirem N. oraz ocenili wyniki szczytu Unii Europejskiej.

A gośćmi Witolda Żurawickiego byli: Piotr Wach (Nowoczesna.), Paweł Kampa (SLD) Tomasz Gabor (Solidarna Polska), Marcin Oszańca (PSL), Ryszard Wilczyński (PO), Jerzy Czerwiński (PiS).
- Każde euro, każda kwota, która została wynegocjowana na szczycie bardzo cieszy, bo każde euro wspiera polska gospodarkę, zwłaszcza w dobie koronawirusa – powiedział Marcin Oszańca. Zaznaczył, że skoro nie ma dalszych planów psucia wymiaru sprawiedliwości po stronie rządzących, to nie ma powodu do obaw rzez powiązaniem wypłaty tych funduszy z ta zwaną praworządnością.

- Praworządność wcale nie jest tutaj zagrożona – zastrzegł - Tomasz Gabor. Wyjaśnił, że ta kwestia jest uregulowana w dwóch przepisach. Do tego dochodzi konieczność przegłosowana przez większość kwalifikowaną, co wydaje się niemożliwe. Jego zdaniem siła argumentów, dobre sojusze potrafią czynić cuda. Sam wynik szczytu uznał za wieki sukces Polski.

- Te negocjacje były sukcesem całej Unii Europejskiej, w tym Polski. Są sukcesem Polaków, bo jesteśmy w UE – ocenił z kolei Ryszard Wilczyński. Podkreślił, że to także efekt zabiegów prezydencji niemieckiej i szefowej KE. Omówił szereg zastrzeżeń, jakie są zawarte w porozumieniu, ale dodał, że Polska pokazała już, iż potrafi wykorzystać pieniądze unijne. Jest spokojny o racjonalne ich wykorzystanie.

- Mam nadzieję, że nikt przy tym stole, że są to największe środki, jakie Polska dostała i największe, jakie dostanie jakiekolwiek państwo z członków UE – podkreślił Jerzy Czerwiński. Jednocześnie spytał, ile trzeba me złej woli wobec rządzących i rodaków, by ten sukces próbować podważać. Przecież wszyscy z nich skorzystamy. Wyjaśnił, że zapisy mówiące o powiązaniu wypłaty z kwestią tzw. Praworządności są teraz bardzo nieprecyzyjne.

- Niewątpliwie ten szczyt pokazuje, że decyzja Polaków z roku 2003 o wejściu do Unii Europejskiej była najlepszą z możliwych z punktu widzenia całych pokoleń – przypomniał Piotr Wach. Wyjaśnił, że mamy do czynienia z dwoma pulami pieniędzmi. Pierwsza to ramowy budżet UE. Druga to fundusz na odbudowę gospodarek po koronawirusie. Nasz gość spytał, czy te środki nie mogły być jednak większe i czy nasi negocjatorzy nie skoncentrowali się jedynie na środkach na odbudowę?

- Trzeba wszystko wypośrodkować. Pieniądze są większe, ale dlatego, że są przeznaczone na walkę z koronawirusem - ocenił Paweł Kampa. Jego zdaniem teraz cały szkopuł tkwi w tym, byśmy je racjonalnie wydatkowali, bo sporo ich można zmarnować. Jeśli zaś chodzi o kwestię tzw. Praworządności, to jest to instrument niejasny, zagrażający nie tylko Polsce, ale też innym krajom - członkom UE. Lewica uważa, że lepiej, by takie zapisy jednak istniały.

Zobacz także

2023-04-02, godz. 13:08 Niedzielna Loża Radiowa o przyszłości motoryzacji w UE i o napływie zboża z Ukrainy We wtorek Rada UE wydała rozporządzenie w sprawie ochrony klimatu, głównie chodzi tu o przyszłość motoryzacji. Zgodnie z nim, po 2035 roku nie będzie możliwa… » więcej 2023-03-26, godz. 12:32 Niedzielna Loża Radiowa o protestach rolników i zawieszonym proteście opiekunów osób niepełnosprawnych Przez Polskę przetoczyły się protesty rolników. Powodem są ceny zbóż i rzepaku w skupie. Zdaniem protestujących, niekontrolowany napływ ukraińskiego… » więcej 2023-03-19, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa (19.03.2023) o inflacji i stanie gospodarki Inflacja i stan gospodarki będą głównymi tematami kampanii wyborczej dla ponad 47% badanych - tak wynika z sondażu SW Research dla rp.pl. Mamy też rekordową… » więcej 2023-03-12, godz. 12:21 Niedzielna Loża Radiowa [12.03.2023] Nie milkną echa reportażu Marcina Gutowskiego, który ujawnił że Karol Wojtyła o pedofilii w kościele wiedział i ukrywał ją, kiedy był jeszcze arcybiskupem… » więcej 2023-03-05, godz. 12:13 Niedzielna Loża Radiowa [05.03.2023] Borsuki, K2, K9, Abrams, Krab, Himars,F-35 - przechodzimy w ostatnich miesiącach przyspieszony kurs znajomości nowoczesnego sprzętu wojskowego. Ale ten sprzęt… » więcej 2023-02-26, godz. 12:10 Niedzielna Loża Radiowa o wizycie prezydenta USA i pozycji Polski na arenie międzynarodowej Mijający tydzień upłynął pod znakiem wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce i rocznicy napaści Rosji na Ukrainę. Joe Biden gościł w Warszawie… » więcej 2023-02-19, godz. 12:37 Niedzielna Loża Radiowa o prawie unijnym wobec polskiej konstytucji i zielonej rewolucji na drogach Rząd mówi wprawdzie, że się tego spodziewał, jednak skierowanie do TSUE kwestii związanych z nadrzędnością bądź podległością prawa unijnego wobec… » więcej 2023-02-12, godz. 13:26 Niedzielna Loża Radiowa m.in. o podsumowaniu działań Polski i Zachodu we wspieraniu Ukrainy W Niedzielnej Loży Radiowej politycy dyskutowali o wojnie, która trwa już blisko rok, a także o doniesieniach mówiących o tym, że Radosław Sikorski otrzymywał… » więcej 2023-02-05, godz. 13:56 Niedzielna Loża Radiowa o wsparciu dla III sektora i ustawie wiatrakowej Sposób w jaki Ministerstwo Edukacji i Nauki rozdało 40 milionów w konkursie dla organizacji społecznych podzielił uczestników Niedzielnej Loży Radiowej » więcej 2023-01-29, godz. 12:52 Niedzielna Loża Radiowa o zmianach w kodeksie wyborczym i wypowiedzi Radosława Sikorskiego (29.01.2023) W Niedzielnej Loży Radiowej politycy dyskutowali o przyjętych przez sejm zmianach w kodeksie wyborczym i wypowiedzi Radosława Sikorskiego wykorzystanej przez… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »