Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa z 26 lipca 2020 - zobacz…
2020-07-26, 13:43 Autor: Witold Żurawicki

Niedzielna Loża Radiowa z 26 lipca 2020 - zobacz i posłuchaj [FILM]

Niedzielna Loża Radiowa z 26 lipca 2020 - zobacz i posłuchaj [FILM]
W naszym studiu plenerowym wracamy do debat o polityce z przedstawicielami wszystkich sił politycznych obecnych w parlamencie. Nasi goście skomentowali aferę korupcyjną związaną z byłym ministrem Sławomirem N. oraz ocenili wyniki szczytu Unii Europejskiej.

A gośćmi Witolda Żurawickiego byli: Piotr Wach (Nowoczesna.), Paweł Kampa (SLD) Tomasz Gabor (Solidarna Polska), Marcin Oszańca (PSL), Ryszard Wilczyński (PO), Jerzy Czerwiński (PiS).
- Każde euro, każda kwota, która została wynegocjowana na szczycie bardzo cieszy, bo każde euro wspiera polska gospodarkę, zwłaszcza w dobie koronawirusa – powiedział Marcin Oszańca. Zaznaczył, że skoro nie ma dalszych planów psucia wymiaru sprawiedliwości po stronie rządzących, to nie ma powodu do obaw rzez powiązaniem wypłaty tych funduszy z ta zwaną praworządnością.

- Praworządność wcale nie jest tutaj zagrożona – zastrzegł - Tomasz Gabor. Wyjaśnił, że ta kwestia jest uregulowana w dwóch przepisach. Do tego dochodzi konieczność przegłosowana przez większość kwalifikowaną, co wydaje się niemożliwe. Jego zdaniem siła argumentów, dobre sojusze potrafią czynić cuda. Sam wynik szczytu uznał za wieki sukces Polski.

- Te negocjacje były sukcesem całej Unii Europejskiej, w tym Polski. Są sukcesem Polaków, bo jesteśmy w UE – ocenił z kolei Ryszard Wilczyński. Podkreślił, że to także efekt zabiegów prezydencji niemieckiej i szefowej KE. Omówił szereg zastrzeżeń, jakie są zawarte w porozumieniu, ale dodał, że Polska pokazała już, iż potrafi wykorzystać pieniądze unijne. Jest spokojny o racjonalne ich wykorzystanie.

- Mam nadzieję, że nikt przy tym stole, że są to największe środki, jakie Polska dostała i największe, jakie dostanie jakiekolwiek państwo z członków UE – podkreślił Jerzy Czerwiński. Jednocześnie spytał, ile trzeba me złej woli wobec rządzących i rodaków, by ten sukces próbować podważać. Przecież wszyscy z nich skorzystamy. Wyjaśnił, że zapisy mówiące o powiązaniu wypłaty z kwestią tzw. Praworządności są teraz bardzo nieprecyzyjne.

- Niewątpliwie ten szczyt pokazuje, że decyzja Polaków z roku 2003 o wejściu do Unii Europejskiej była najlepszą z możliwych z punktu widzenia całych pokoleń – przypomniał Piotr Wach. Wyjaśnił, że mamy do czynienia z dwoma pulami pieniędzmi. Pierwsza to ramowy budżet UE. Druga to fundusz na odbudowę gospodarek po koronawirusie. Nasz gość spytał, czy te środki nie mogły być jednak większe i czy nasi negocjatorzy nie skoncentrowali się jedynie na środkach na odbudowę?

- Trzeba wszystko wypośrodkować. Pieniądze są większe, ale dlatego, że są przeznaczone na walkę z koronawirusem - ocenił Paweł Kampa. Jego zdaniem teraz cały szkopuł tkwi w tym, byśmy je racjonalnie wydatkowali, bo sporo ich można zmarnować. Jeśli zaś chodzi o kwestię tzw. Praworządności, to jest to instrument niejasny, zagrażający nie tylko Polsce, ale też innym krajom - członkom UE. Lewica uważa, że lepiej, by takie zapisy jednak istniały.

Zobacz także

2023-11-12, godz. 12:37 Niedzielna Loża Radiowa w przeddzień posiedzenia nowego Sejmu Jesteśmy w przededniu otwierającego posiedzenia nowego Sejmu. Jaka to będzie kadencja? Co z misją Mateusza Morawieckiego? Jak ułoży się kohabitacja z prezydentem?… » więcej 2023-11-05, godz. 13:20 Niedzielna Loża Radiowa o ciągłości władzy po wyborach Tym razem rozmawialiśmy o ciągłości władzy po wyborach - czy nowy rząd powinien realizować projekty i inwestycje rozpoczęte przez poprzedników, takie… » więcej 2023-10-29, godz. 14:01 Niedzielna Loża Radiowa o spotkaniach u prezydenta i zmianach traktatów UE Pierwszym tematem, na który dyskutowali uczestnicy Niedzielnej Loży Radiowej (29.10)było powstawanie nowego rządu. – Mamy dwie grupy polityczne, które… » więcej 2023-10-22, godz. 12:38 Niedzielna Loża Radiowa o szansach na budowę rządu "kolorowej koalicji" oraz prawdopodobnego powrotu do koabitacji najwyższych… Znamy już wynik wyborów parlamentarnych, jednak wciąż nie wiemy, kiedy i w jakim kształcie zostanie powołany nowy rząd. Choć arytmetyka nie daje PiS-owi… » więcej 2023-10-01, godz. 12:16 Niedzielna Loża Radiowa o cenach paliw, przedwyborczej mobilizacji i przywróceniu czasowych kontroli na granicy z Ni… Mimo, iż ropa osiąga obecnie najwyższe ceny w tym roku, dolar umacnia się względem złotówki, a do tego przestał obowiązywać niższy VAT na paliwa, 2… » więcej 2023-09-24, godz. 14:00 Niedzielna Loża Radiowa o Ukrainie i agresji w życiu politycznym Sprawa kryzysu w relacjach polsko-ukraińskich była głównym tematem niedzielnej dyskusji opolskich polityków, którzy zastanawiali się m.in. co go spowodowało… » więcej 2023-09-17, godz. 13:11 Niedzielna Loża Radiowa z 17.09 o embargu na zboża z Ukrainy i polityce imigracyjnej Komisja Europejska zdecydowała, że nie przedłuży embarga na produkty rolne z Ukrainy, bo uznała, że rynek ustabilizował się i ukraińskie towary nie stanowią… » więcej 2023-09-10, godz. 12:58 Niedzielna Loża Radiowa o rozpędzającej się kampanii wyborczej Ten weekend mija pod znakiem konwencji i zapowiedzi programowych. Wczoraj w Końskich Prawo i Sprawiedliwość przypomniało o swoich ogłoszonych dotychczas tak… » więcej 2023-06-25, godz. 13:14 Niedzielna Loża Radiowa o buncie w Rosji, zakończeniu roku szkolnego i inwestycji Intela Jakie wnioski powinniśmy jako państwo wyciągnąć z ostatnich wydarzeń w Rosji. Chodzi o bunt najemników z grupy Wagnera i zamieszanie z tym związane. Czy… » więcej 2023-06-18, godz. 12:55 Niedzielna Loża Radiowa o referendum ws. przyjmowania przez Polskę imigrantów Czy uzasadnione jest przeprowadzenie referendum w sprawie przyjmowania przez Polskę imigrantów, w ramach przymusowej relokacji, którą zapowiada Komisja Europejska?… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »