Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Iryna Shvets i Daniil Kononenko o tym, jak nasi wschodni…
2019-12-26, 12:05 Autor: Ewa Skrabacz

Iryna Shvets i Daniil Kononenko o tym, jak nasi wschodni sąsiedzi przeżywają czas świąteczno-noworoczny [FILM]

Iryna Shvets i Daniil Kononenko o tym, jak nasi wschodni sąsiedzi przeżywają czas świąteczno-noworoczny
Do świątecznej rozmowy zaprosiliśmy mieszkających w Opolu obywateli Ukrainy. Iryna Shvets i Daniil Kononenko opowiedzieli nam, jak czują się w naszym mieście, jakie było ich wyobrażenie o Polsce i czy nasz kraj okazał się dla nich gościnny. Zapytaliśmy także, jak nasi wschodni sąsiedzi przeżywają czas świąteczno-noworoczny.
- Ja w Polsce odnalazłem się od razu. Potwierdza to fakt, że jestem tu już 9 lat. Mam tu znajomych, rodzinę, znalazłem pracę i czuję się tu dobrze. Z mojego doświadczenia wynika, że jest to dobre miejsce do życia – stwierdził Daniil Kononenko.

- Też mogę powiedzieć, że nie było trudno znaleźć się tu na miejscu. Przyjechaliśmy w dość dużej grupie studenckiej, więc prawie wszyscy znaliśmy się i byliśmy w gronie znajomych. Trochę trudniej było po zakończeniu studiów, bo trzeba było zdecydować, czy się zostaje tu, czy wraca na Ukrainę. To był czas szukania pomysłu na siebie - mówiła Iryna Shvets.

- Kiedy przyjechałem do Polski, miałem 17 lat. Trudno mi było wówczas wykreować sobie jakiś obraz Polski. Po prostu musiałem przyjechać i zobaczyć. Jestem ze wschodniej Ukrainy, więc dla mnie wyjazd na zachód to było coś nowego, niespodziewanego, a decyzję o wyjeździe podjąłem bardzo szybko. Nie miałem jakichś konkretnych wyobrażeń o Polsce, ale gdy przyjechałem, to doświadczałem różnic np. w świętowaniu różnych świąt - opowiadał Daniil Kononenko.

- Na Ukrainie mamy około 60 proc. osób prawosławnych, 10 proc. grekokatolików i 1-2 proc. rzymskich katolików. Kalendarze świąt w Polsce i na Ukrainie są zatem różne. My, jako prawosławni obchodzimy Święta później. Wigilię mamy 6 stycznia, a Boże Narodzenie 7 stycznia. Od 2017 r. dzień katolickiego Bożego Narodzenia, czyli 25 grudnia też jest na Ukrainie dniem wolnym od pracy. To taki sposób dostosowania się do Europy, do świata – mówiła Iryna Shvets.

- Wigilia i Boże Narodzenie są dość podobne w Polsce i na Ukrainie. U nas w przeddzień Bożego Narodzenia jest tzw. Święty Wieczór, gdy cała rodzina się spotyka, siada przy świątecznym stole, gospodarz zapala świecę, czyta modlitwę i zaczynamy jeść dwanaście postnych potraw. Zostawiamy też puste miejsce przy stole, ale nie łamiemy się opłatkiem. Podajemy za to kutię w jednym naczyniu, talerzu, z którego jemy wspólnie, każdy musi zjeść po łyżce – dodała Iryna Shvets.

Zobacz także

2024-03-24, godz. 13:00 Wniosek o TS dla prezesa NBP i 100 dni rządu - tematami Niedzielnej Loży Radiowej 24.03.2024 r. Czy zasadny jest wniosek o postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu? Ma się to stać na dniach, a przygotowany dokument liczyć ma… » więcej 2024-03-17, godz. 12:26 Jarosław Kaczyński zeznaje przed komisją śledczą, a Ministerstwo Finansów zapowiada koniec zerowego VAT-u na ży… Sejmowa komisja śledcza ds. pegasusa rozpoczęła pracę. W tym tygodniu zeznawał przed nią prezes PiS, wicepremier w rządzie Zjednoczonej Prawicy, Jarosław… » więcej 2024-03-10, godz. 12:02 O zachowaniu policji w czasie rolniczego protestu i sprawie posła Polski 2050 - Niedzielna Loża Radiowa 10.02.2024 W tym tygodniu w Niedzielne Loży Radiowej opolscy przedstawiciele partii politycznych omawiali następujące tematy: Po rolniczych protestach organizatorzy… » więcej 2024-03-03, godz. 12:35 O szansach na sprawne wykorzystanie pieniędzy z KPO i rozmowach rolników z premierem - Niedzielna Loża Radiowa (03… Do Polski szerokim strumieniem popłyną pieniądze z Unii Europejskiej, w tym 60 mld EUR w ramach KPO. Nasz kraj ma jednak znacznie mniej czasu na wydanie pieniędzy… » więcej 2024-02-25, godz. 12:04 Niedzielna Loża Radiowa (25.02) o tym, jak inwazja Rosji na Ukrainę zmieniła Europę i Polskę oraz o pigułce "dzień… Mija druga rocznica ataku Rosji na Ukrainę. Według informacji podawanych przez Polski Fundusz Rozwoju na koniec 2022 roku w Polsce przebywało ok. 2,3 mln Ukraińców… » więcej 2024-02-18, godz. 12:04 Niedzielna Loża Radiowa: reparacje czy zadośćuczynienie? Czas na nowe otwarcie w relacjach z Niemcami? "Sprawa reparacji jest zamknięta. Próbujemy uzyskać formę zadośćuczynienia, która by nas przekonała, że Niemcy na poważnie żałują tego, co robili… » więcej 2024-02-11, godz. 12:08 O proteście rolników i przyszłości wielkich inwestycji rozmawialiśmy w Niedzielnej Loży Radiowej (11.02.2024) Rolnicy ponownie wyjechali na drogi. Kolejna fala ich protestu rozpoczęła się w piątek, ale w niektórych miejscach traktory można było zobaczyć także… » więcej 2024-02-04, godz. 12:41 O obsadzaniu stanowisk w spółkach skarbu państwa i emocjach przed wyborami samorządowymi - Niedzielna Loża Radiowa… Daniel Obajtek został odwołany z funkcji prezesa Orlenu. W czwartek zdecydowała o tym rada nadzorcza spółki. Media już od dłuższego czasu prześcigają… » więcej 2024-01-28, godz. 13:17 Protesty organizacji rolniczych, pigułka dzień po oraz okrągły stół w wymiarze sprawiedliwości tematami w Niedzielnej… W Niedzielnej Loży Radiowej poruszyliśmy następujące wątki: Rolnicze organizacje protestowały w minionym tygodniu przeciwko Zielonemu Ładowi i wwozowi produktów… » więcej 2024-01-21, godz. 12:42 O budżecie państwa i kolejnych komisjach śledczych w Niedzielnej Loży Radiowej 21.01.2024 Serial pod tytułem "sejmowa komisja śledcza" trwa w najlepsze. Jedna z nich próbuje ustalić szczegóły organizacji wyborów kopertowych. Z zeznaniami przed… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »