Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa z 8 grudnia 2019 roku -…
2019-12-08, 14:31 Autor: Ireneusz Prochera

Niedzielna Loża Radiowa z 8 grudnia 2019 roku - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA]

Niedzielna Loża Radiowa z 8 grudnia 2019 roku - posłuchaj i zobacz!
Jak i kiedy powinna powstać strategia imigracyjna Polski? Kogo i na jak długo powinniśmy przyjmować, a kogo nie? Czy jest szansa na porozumienie w tej sprawie ponad podziałami politycznymi? To pytania ważne również dla naszego regonu, w którym systematycznie rośnie zapotrzebowanie na pracowników, a maleje liczba chętnych do podjęcia pracy. O tym dyskutowali uczestnicy Niedzielnej Loży Radiowej, prowadzonej przez Ireneusza Procherę.

Fabian Pszon (Solidarna Polska): Celem polityki migracyjnej powinno być utworzenie systemu zarządzania migracjami. To powinien być spójny system, uwzględniający aktywizację na rynku pracy własnych obywateli. Nie widzę potrzeby, by wpuszczać więcej migrantów, niż potrzebuje rynek.

Piotr Pancześnik (Porozumienie): Kształtowanie polityki migracyjnej wymaga uwagi, bo zysk bieżący rynku pracy może nie równoważyć przyszłych kosztów społecznych. Widać to na przykładzie państw, w których powstały strefy, do których nawet policja boi się zapuszczać.

Janusz Jakubów (Kukiz'15) : Migracja była, jest i będzie zawsze złem koniecznym dla państw i ludzi. Najlepszą byłaby sytuacja, gdyby w każdym państwie panowały takie warunki, by obywatele nie musieli z nich wyjeżdżać w poszukiwaniu lepszego życia.

Tomasz Kostuś (Platforma Obywatelska): Europa się zmienia m.in. wskutek demontażu porządku społecznego zdemontowanego przez Amerykanów na Bliskim Wschodzie. To do USA powinniśmy przekierować wszystkich uchodźców , którzy do Europy docierają, bo to Amerykanie są sprawcami tego kryzysu. Dzisiaj kwestia polityki imigracyjnej jest największym wyzwaniem przed jakim stoi Polska.

Jerzy Czerwiński (Prawo i Sprawiedliwość): Zanim będziemy ściągać do Polski obcokrajowców, powinniśmy repatriować naszych rodaków rozrzuconych po całym świecie. A jeśli tych osób nam zabraknie, powinniśmy się posiłkować obcokrajowcami z tego samego kręgu kulturowego.

Roman Kolek (Mniejszość Niemiecka): kwestia migracyjna jest szczególnie ważna dla naszego regionu. W całej grupie osób pracujących w woj. opolskim obcokrajowcy stanowią już 10 proc. Z obawą należy więc myśleć o sytuacji, gdyby te osoby opuściły nasz rynek pracy. Należy robić wszystko by ich zatrzymać poprzez ułatwianie im pobytu i pozostania.

Szymon Godyla (.Nowoczesna): Problemem jest to, że jako kraj nie mamy żadnego przyjętego projektu, który stanowiłby punkt odniesienia do dyskusji i dawał ramy dla kolejnych rozwiązań prawnych. Kiedyś Polacy wyjeżdżali na Zachód i tam uzupełniali braki na rynku pracy, dziś dotyczy to Polski i powinniśmy robić wszystko, by uzupełniać np. brak lekarzy i pielęgniarek pracownikami ze Wschodu.

Zobacz także

2024-03-24, godz. 13:00 Wniosek o TS dla prezesa NBP i 100 dni rządu - tematami Niedzielnej Loży Radiowej 24.03.2024 r. Czy zasadny jest wniosek o postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu? Ma się to stać na dniach, a przygotowany dokument liczyć ma… » więcej 2024-03-17, godz. 12:26 Jarosław Kaczyński zeznaje przed komisją śledczą, a Ministerstwo Finansów zapowiada koniec zerowego VAT-u na ży… Sejmowa komisja śledcza ds. pegasusa rozpoczęła pracę. W tym tygodniu zeznawał przed nią prezes PiS, wicepremier w rządzie Zjednoczonej Prawicy, Jarosław… » więcej 2024-03-10, godz. 12:02 O zachowaniu policji w czasie rolniczego protestu i sprawie posła Polski 2050 - Niedzielna Loża Radiowa 10.02.2024 W tym tygodniu w Niedzielne Loży Radiowej opolscy przedstawiciele partii politycznych omawiali następujące tematy: Po rolniczych protestach organizatorzy… » więcej 2024-03-03, godz. 12:35 O szansach na sprawne wykorzystanie pieniędzy z KPO i rozmowach rolników z premierem - Niedzielna Loża Radiowa (03… Do Polski szerokim strumieniem popłyną pieniądze z Unii Europejskiej, w tym 60 mld EUR w ramach KPO. Nasz kraj ma jednak znacznie mniej czasu na wydanie pieniędzy… » więcej 2024-02-25, godz. 12:04 Niedzielna Loża Radiowa (25.02) o tym, jak inwazja Rosji na Ukrainę zmieniła Europę i Polskę oraz o pigułce "dzień… Mija druga rocznica ataku Rosji na Ukrainę. Według informacji podawanych przez Polski Fundusz Rozwoju na koniec 2022 roku w Polsce przebywało ok. 2,3 mln Ukraińców… » więcej 2024-02-18, godz. 12:04 Niedzielna Loża Radiowa: reparacje czy zadośćuczynienie? Czas na nowe otwarcie w relacjach z Niemcami? "Sprawa reparacji jest zamknięta. Próbujemy uzyskać formę zadośćuczynienia, która by nas przekonała, że Niemcy na poważnie żałują tego, co robili… » więcej 2024-02-11, godz. 12:08 O proteście rolników i przyszłości wielkich inwestycji rozmawialiśmy w Niedzielnej Loży Radiowej (11.02.2024) Rolnicy ponownie wyjechali na drogi. Kolejna fala ich protestu rozpoczęła się w piątek, ale w niektórych miejscach traktory można było zobaczyć także… » więcej 2024-02-04, godz. 12:41 O obsadzaniu stanowisk w spółkach skarbu państwa i emocjach przed wyborami samorządowymi - Niedzielna Loża Radiowa… Daniel Obajtek został odwołany z funkcji prezesa Orlenu. W czwartek zdecydowała o tym rada nadzorcza spółki. Media już od dłuższego czasu prześcigają… » więcej 2024-01-28, godz. 13:17 Protesty organizacji rolniczych, pigułka dzień po oraz okrągły stół w wymiarze sprawiedliwości tematami w Niedzielnej… W Niedzielnej Loży Radiowej poruszyliśmy następujące wątki: Rolnicze organizacje protestowały w minionym tygodniu przeciwko Zielonemu Ładowi i wwozowi produktów… » więcej 2024-01-21, godz. 12:42 O budżecie państwa i kolejnych komisjach śledczych w Niedzielnej Loży Radiowej 21.01.2024 Serial pod tytułem "sejmowa komisja śledcza" trwa w najlepsze. Jedna z nich próbuje ustalić szczegóły organizacji wyborów kopertowych. Z zeznaniami przed… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »