Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa z 17 listopada 2019 roku…
2019-11-17, 13:26 Autor: Marek Świercz

Niedzielna Loża Radiowa z 17 listopada 2019 roku - zobacz i posłuchaj [FILM]

Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o pierwszym posiedzeniu Sejmu i Senat
Pierwsze obrady nowego parlamentu były głównym tematem Niedzielnej Loży Radiowej 17 listopada 2019 roku. Goście programu spierali się o wystąpienia prezydenta i marszałka seniora, orędzie marszałka Senatu i przyszłe scenariusze dla sceny politycznej, na której Sejm jest w rękach koalicji, a Senat - opozycji.
Piotr Pancześnik z Porozumienia zwrócił uwagę, że przewaga opozycji w Senacie to raptem jeden głos, co oznacza dla niej potrzebę ogromnej mobilizacji. Krytycznie wypowiedział się także o orędziu marszałka Tomasza Grodzkiego, które uznał po prostu za przesadzone i zbyt podniosłe.

W innym tonie wypowiedział się poseł PO Tomasz Kostuś. Jego zdaniem, w Senacie stoczono batalię o marszałka, który szybko zaprezentował się jako prawdziwy mąż stanu. Skrytykował za to wystąpienie Antoniego Macierewicza a o koncyliacyjnym orędziu prezydenta Andrzeja Dudy powiedział, że jego pojednawczy ton to wyłącznie efekt zaczynającej się prezydenckiej kampanii wyborczej.

Violetta Porowska, posłanka PiS, zaczęła od tego, jak wielkim przeżyciem było dla niej poselskie ślubowanie. Pochwaliła wystąpienie Macierewicza za wierność poglądom, jakie mają wyborcy PiS. Co do Grodzkiego, zauważyła, że zadeklarował on głosowanie zgodnie z własnymi przekonaniami, co - w jej ocenie - może być dla szukającej wspólnego frontu opozycji problemem.

Ryszard Galla, poseł MN, wyraził nadzieję, że przejęcie przez opozycję Senatu daje nadzieję na normalizację procedur legislacyjnych, zwrócił uwagę na to, że kluczowe dla zrównoważenia budżetu projekty ustaw znów zostały zgłoszone nie przez rząd, ale - posłów. Tu zirytowana Porowska zwróciła mu uwagę na to, że zgłaszanie projektów ustaw jest przecież poselską prerogatywą.

Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski wyraziła zdziwienie, że dla opozycji układ w Senacie to "triumf demokracji", bo to tylko efekt decyzji wyborców i w tym sensie każde kolejne polityczne rozdanie jest takim samym triumfem. Skrytykowała także marszałka Grodzkiego za plany zagranicznych podróży, przypominając, że prowadzenie polityki zagranicznej nie jest kompetencją Senatu.

Krzysztof Pieroń z PSL złośliwie stwierdził, że wybór Grodzkiego to dla PiS duży problem, bo nowy marszałek Senatu prezentuje inny model uprawiania polityki. Mówił także o "Banasiowej republice", potrzebie ujawnienia majątku premiera i "atrapowym prezydencie Dudzie". Pancześnik ripostował, że dziwi go taka agresja wobec głowy państwa, co uważa za brak szacunku dla wyborców Andrzeja Dudy.

W ostrym tonie wypowiadał się także Piotr Wach z Nowoczesnej, mówiąc o tym, że pojednawcze wystąpienie prezydenta to efekt strachu przed wyborami, w których do reelekcji musi otrzymać więcej niż 8 mln głosów, jakie dostała teraz prawica. Stwierdził też, że wygłoszone w TVP orędzie marszałka Grodzkiego musiało mocno zaboleć PiS i dlatego marszałek Senatu jest teraz ostro atakowany.

Daniel Szakrupski z Konfederacji skupił się na komisji rodziny, która będzie procedować projekt "Stop aborcji". Zwrócił uwagę, że na jej czele stanęła posłanka Lewicy Razem a w głosowaniu przepadł Grzegorz Braun, choć to jego poglądy - zdaniem Szkarupskiego - powinny być bliższe poglądom PiS. Porowska odparła, że podział funkcji między różne kluby to standard a szef komisji ma przede wszystkim zadania administracyjne.

Gośćmi Marka Świercza byli: Ryszard Galla (MN), Krzysztof Pieroń (PSL), Piotr Pancześnik (Porozumienie), Daniel Szkarupski (Konfederacja), Małgorzata Wilkos (SP), Violetta Porowska (PiS), Tomasz Kostuś (PO), Piotra Wach (Nowoczesna).

Zobacz także

2023-06-04, godz. 12:35 Niedzielna Loża Radiowa o podpisie prezydenta pod ustawą o zbadaniu wpływów rosyjskich i prezydenckiej propozycji nowelizacji… W Niedzielnej Loży Radiowej wróciliśmy do tematu sprzed tygodnia czyli do ustawy o powołaniu komisji ds. zbadania wpływów rosyjskich. Tydzień temu przedstawiciele… » więcej 2023-05-28, godz. 13:19 Niedzielna Loża Radiowa o ustawie powołującej komisję do zbadania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo Polski Sejm w piątek (26.05) odrzucił senackie veto dotyczące ustawy powołującej komisję weryfikacyjną do badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne… » więcej 2023-05-21, godz. 13:09 Niedzielna Loża Radiowa o 800+ i obietnicach wyborczych Jak przed każdymi wyborami, partie zabiegają o przychylność wyborców składając najróżniejsze obietnice. Tyle, że przed poprzednimi wyborami dało się… » więcej 2023-05-14, godz. 11:57 Niedzielna Loża Radiowa o rakiecie, która spadła pod Bydgoszczą Politycy dyskutowali o sprawie znalezionej w lesie pod Bydgoszczą rosyjskiej rakiety, która wywołała polityczną burzę w związku z oświadczeniem ministra… » więcej 2023-05-07, godz. 12:26 Niedzielna Loża Radiowa o projekcie "Chrońmy dzieci" i tzw. ruchach antywojennych Zwiększenie uprawnień rodziców do kontroli nad treściami, które są prezentowane ich dzieciom w szkołach podstawowych i przedszkolach – przewiduje obywatelski… » więcej 2023-04-30, godz. 12:27 Niedzielna Loża Radiowa o dostępie do broni i oszczędzaniu na mieszkanie z pomocą państwa Prezydent podpisał ustawę deregulacyjną w której znalazły się zmiany przepisów o dostępie do broni. Kiedy ustawa wejdzie w życie funkcjonariusze policji… » więcej 2023-04-23, godz. 13:07 Niedzielna Loża Radiowa o Fit for 55 i "kryzysie zbożowym" W Niedzielnej Loży Radiowej politycy spierali się o pakiet klimatyczny Fit for 55 i rozwiązanie sytuacji ze zbożem z Ukrainy w Polsce. » więcej 2023-04-16, godz. 12:45 Niedzielna Loża Radiowa o kryzysie zbożowym i polityce zagranicznej W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych. Rozporządzenie zakłada, że do 30 czerwca tego roku obowiązuje… » więcej 2023-04-07, godz. 16:27 Świąteczny program z Wielkanocnym Jajem! » więcej 2023-04-02, godz. 13:08 Niedzielna Loża Radiowa o przyszłości motoryzacji w UE i o napływie zboża z Ukrainy We wtorek Rada UE wydała rozporządzenie w sprawie ochrony klimatu, głównie chodzi tu o przyszłość motoryzacji. Zgodnie z nim, po 2035 roku nie będzie możliwa… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »