Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa (10.11.2019) - zobacz i…
2019-11-10, 13:00 Autor: Ewa Skrabacz

Niedzielna Loża Radiowa (10.11.2019) - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA]

Zmiany w rządzie i wybory prezydenckie - to dwa tematy, na które dyskutowali dziś goście Niedzielnej Loży Radiowej
Zmiany w rządzie i wybory prezydenckie - to dwa główne tematy, na które dyskutowali dziś goście Niedzielnej Loży Radiowej.

Jeszcze nie wybrzmiały ostatnie echa październikowych wyborów parlamentarnych, a dyskusja zogniskowała się wokół przyszłorocznych wyborów prezydenckich. W minionym tygodniu w centrum debaty była giełda nazwisk potencjalnych kandydatów, spekulacje na temat partyjnych strategii i deklaracja Donalda Tuska. Opolskich polityków zapytaliśmy o komentarz do prezydenckich scenariuszy.
Szymon Godyla (Nowoczesna): Ciężko będzie obecnemu prezydentowi, bo nie będzie mógł być bardziej lewicowy, socjalny niż lewica, nie będzie mógł być bardziej prawicowy niż Konfederacja. Cała walka wyborcza rozegra się moim zdaniem pomiędzy Małgorzatą Kidawą-Błońską, czyli bardzo zdecydowaną, kompetentną kobietą, a panem, którego my nazywamy notariuszem.

Małgorzata Wilkos (Solidarna Polska): Kandydata na prezydenta w Polsce zawsze wystawia jakieś ugrupowanie partyjne i Polacy od dwudziestu paru lat się na to zgadzają. Nie oznacza to, że jest notariuszem jakiegoś środowiska. Odnosząc się do kandydata PO nie rozumiem: mówicie Państwo, że kandydatem będzie M. Kidawa-Błońska, ale za miesiąc będą prawybory. Po co zatem są te prawybory?

Tomasz Kostuś (Platforma Obywatelska): W Polsce rzeczywiście stawiamy na pełnokrwistych polityków, jeżeli chodzi o urząd prezydenta, choć w Europie czy na świecie tak nie jest. Jeżeli chodzi o Donalda Tuska i przypisywaną mu kalkulację, to przypomnę, że w 2015 r. to Jarosław Kaczyński wycofał się z ubiegania o najwyższy urząd w państwie, bo z sondaży wychodziło, że przegrywa z kretesem z B. Komorowskim.

Krzysztof Pieroń (PSL): Kadencja, która dobiega końca, to kadencja Polski podzielonej, Polski waśni, sporów, nienawiści. To jest Polska marginalizowana w Europie. Jesteśmy niepokłóceni chyba jedynie z Morzem Bałtyckim. Prezydent Duda umizguje się do prezydenta Trampa, który jest antyeuropejski. W ostatnich wyborach suweren powiedział „nie” dwóm Dudom – ojcu i wujkowi i to jest dobry prognostyk, że zmienimy i trzeciego.

Piotr Pancześnik (Porozumienie): Co do jakości obecnej prezydentury nie ma wątpliwości, że to po Lechu Kaczyńskim najlepszy prezydent. Nie wykazywał pewnych cech, które były przypadłościami poprzednich prezydentów. Nie chcę ich przytaczać, bo to byli też moi prezydenci. Andrzej Duda to nasz naturalny, bardzo dobry kandydat.

Ryszard Galla (Mniejszość Niemiecka): Czeka nas bardzo ciekawa kampania. Patrzymy na stronę opozycji, kto zostanie kandydatem. Podejrzewam, że będziemy mieć takie prawybory właśnie w I turze, a rozstrzygnięcie w II turze. Myślę, że frekwencja będzie może jeszcze wyższa niż w ostatnich wyborach parlamentarnych.

Jerzy Czerwiński (Prawo i Sprawiedliwość): Opozycja twierdzi, że prezydent Duda nie był niezależny. Przypomnę dwie sztandarowe ustawy dotyczące reformy sądownictwa, które prezydent zawetował. Wróciłbym do Donalda Tuska, który powiedział ważną rzecz, a mianowicie, że ma duży elektorat negatywny. Ten elektorat powstał po pierwsze przez takie a nie inne rządzenie, a po drugie przez takie a nie inne reprezentowanie Polski w strukturach europejskich.

Piotr Woźniak (Sojusz Lewicy Demokratycznej): Wybory prezydenckie są najbardziej spersonalizowane, najprostsze, więc będą się cieszyć największym zainteresowaniem, choć patrząc na model polskiej konstytucji prezydent może mniej niż rząd. Sprawa jest otwarta jeśli chodzi o te wybory, a frekwencja będzie rekordowa. Dziś jestem skłonny się założyć o to, że będzie duża niespodzianka.

Gości programu poprosiliśmy także o komentarz na temat zaprezentowanego w piątek (8.11) składu nowego rządu Mateusza Morawieckiego.
Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 10.11.2019 - debatę prowadzi Ewa Skrabacz
Zaproszenie Ewy Skrabacz przyjęli:
  • Jerzy Czerwiński (PiS),
  • Ryszard Galla (MN),
  • Tomasz Kostuś (PO),
  • Piotr Woźniak (SLD),
  • Małgorzata Wilkos (SP),
  • Krzysztof Pieroń (PSL),
  • Piotr Pancześnik (Porozumienie),
  • Szymon Godyla (.Nowoczesna).

Zobacz także

2023-01-22, godz. 12:42 Niedzielna Loża Radiowa (22.01.2023) Czy spór o politykę finansową państwa, w tym o drogie programy społeczne, podnoszoną znacząco płacę minimalną, wiek emerytalny będzie osią kampanii… » więcej 2023-01-15, godz. 14:07 Niedzielna Loża Radiowa o nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym (15.01.2023) Ustawa o Sądzie Najwyższym została przyjęta przez Sejm. Ma ona odblokować pieniądze z Unii w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Większość posłów partii… » więcej 2023-01-08, godz. 13:38 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o tym, czy spór o Orlen i ceny na stacjach to spór polityczny czy ekonomiczny (… Czy spór o Orlen i ceny na stacjach to spór polityczny czy ekonomiczny? Ze strony przedstawicieli opozycji słychać w ostatnim czasie oskarżenia, że koncern… » więcej 2022-12-18, godz. 14:24 "Niedzielna Loża Radiowa" z 18 grudnia 2022 - zobacz i posłuchaj [FILM] Co dalej z nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym? Prace nad nią zostały wstrzymane, ale nie zaniechane - jak przekonuje premier. Czy ostatecznie ma szansę… » więcej 2022-12-11, godz. 13:10 "Niedzielna Loża Radiowa" z 11.12.2022 roku - zobacz i posłuchaj [FILM] Czy otwarta "wojna" w Zjednoczonej Prawicy to fakt, czy fejk? Czy finanse państwa nigdy nie były tak dobre, czy może nigdy nie były tak złe? Czy Zbigniew… » więcej 2022-12-04, godz. 12:01 "Niedzielna Loża Radiowa" z 04.11.2022 r. - zobacz i posłuchaj Do Sejmu trafiła ustawa o państwowej komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022. Organ ten będzie funkcjonował… » więcej 2022-11-27, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa z 27 listopada [Film] Po uderzeniu rakiety w Przewodowie niedaleko polsko-ukraińskiej granicy Niemcy zaoferowały, że przekażą Polsce baterie systemu obrony przeciwrakietowej Patriot. Minister… » więcej 2022-11-20, godz. 14:45 "Niedzielna Loża Radiowa" z 20 listopada 2022 roku - zobacz i posłuchaj [FILM] O konsekwencjach upadku po stronie polskiej rakiety, która nadleciała ze wschodu, rozmawiali przedstawiciele opolskich środowisk politycznych. W miejscowości… » więcej 2022-11-13, godz. 12:27 "Niedzielna Loża Radiowa" z 13 listopada 2022 roku - zobacz i posłuchaj Niedzielna dyskusja polityków tym razem na dwa tematy: pomysł zniesienia immunitetu dla parlamentarzystów i sędziów, a także Marsz Niepodległości. » więcej 2022-11-06, godz. 14:00 "Niedzielna Loża Radiowa" (06.11.2022) - zobacz i posłuchaj [FILM] Rząd ogłosił, iż planuje budowę trzech elektrowni jądrowych. Znamy już wykonawców dwóch z nich - to Amerykanie i Koreańczycy. Nieznany pozostaje partner… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »