Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 3…
2019-11-03, 13:04 Autor: Marek Świercz

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 3 listopada 2019 roku!

"Niedzielna Loża Radiowa" (03.11.2019)
Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla najwyraźniej stracili cierpliwość. Najpierw na ulice miasta wyszło kilkadziesiąt osób, w sobotę 2 listopada już kilkaset. Domagają się rozwiązania problemu nadmiernej emisji benzenu, który - ich zdaniem - negatywnie wpływa na ich zdrowie. Zarzucają także władzom indolencję i brak woli ukrócenia trucicielskich praktyk. O tym, co zrobić z benzenem w mieście pełnym zakładów z branży chemicznej, dyskutowali politycy w Niedzielnej Loży Radiowej 3 listopada, w dzień po manifestacji.
Robert Węgrzyn z PO stwierdził, że złożył już wniosek do sejmowego klubu PO (a właściwie Koalicji Obywatelskiej) o taką nowelizację prawa, by pod uwagę brana była nie średnioroczna emisja benzenu, ale - emisja średniodobowa. - Bo nawet jak namierzymy truciciela, to położy obowiązującą dziś ustawę na stół i co mu zrobimy? Prawo nic nie mówi o pikach benzenu - tłumaczył.

Bogdan Tomaszek z PiS, były senator i były wojewoda, stwierdził, że zajmuje się tematem od 30 lat, przypomniał, że zrobione wiele lat temu badania pokazały, że w tzw. "trójkącie śmierci", obejmującym Zdzieszowice, Blachownię i Azoty, rocznie emitowanych było 48 tysięcy ton związków należących do 149 substancji (badanych jest tylko 11), w tym - 950 ton benzenu. Jego zdaniem, konieczne jest pilne rozmówienie się z firmami, które mają pozwolenie na użytkowanie benzenu.

Mariusz Plaskota z Nowoczesnej, trzeci polityk mieszkający w Kędzierzynie-Koźlu uczestniczący w debacie, przypomniał, że problem benzenu towarzyszy miastu od zawsze. Nowoczesna wnioskowała o diagnozę aerosanitarnej sytuacji opolskiego zagłębia chemicznego. Dodał, bazując na sześciogodzinnej debacie na ostatnim posiedzeniu tamtejszej Rady Miasta, że przekaz służb ochrony środowiska jest niejasny: z jednej strony mówią, że roczne normy nie są przekroczone, z drugiej - ogłaszają czerwone alerty i wzywają ludzi, by nie wychodzili z domów.

Ryszard Galla z MN stwierdził, że problem benzenu powinien być tym tematem, którym w pierwszym rzędzie muszą się zająć - ponad politycznymi podziałami - nowi opolscy parlamentarzyści. W jego ocenie, konieczne jest wykorzystanie mechanizmów finansowych, czyli surowe karanie firm, które są odpowiedzialne za piki benzenu. Należy także dokładnie zbadać, kto odpowiada za tę nadmierną emisję.

Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski przypomniała, że poseł-elekt Janusz Kowalski zaproponował zorganizowanie okrągłego stołu w sprawie benzenu w Kędzierzynie-Koźlu. Dodała, że skoro polskie prawo w tym względzie jest zgodne z unijnym, a tak należy przypuszczać, to warto sprawdzić, jak z podobnymi sytuacjami poradziły sobie inne unijne kraje i skopiować tamtejsze rozwiązania.

Piotr Pancześnik z Porozumienia zauważył, że oprócz kwestii prawnych dotyczących sposobu rozliczenia emisji benzenu, należy się przyjrzeć kwestiom czysto technologicznym. - Pojawia się pytanie, czy emitenci benzenu, mając oczywiście stosowne pozwolenia, przestrzegają obowiązujących ich reżimów technologicznych - stwierdził.

Jan Krzesiński z PSL proponował, by do tematu podejść kompleksowo (także w kontekście smogu, czyli wszystkich innych substancji zatruwających środowisko). Jego zdaniem, samorząd sam sobie z takim problemem nie poradzi, bo tu większe uprawnienia mają państwowe służby ochrony środowiska czy strażacy. W jego ocenie, ewentualna zmiana prawa, choć prawdopodobnie konieczna, nie powinna uderzać w firmy, z którymi po prostu trzeba zacząć rozmawiać.

Jerzy Przystajko z Lewicy Razem stwierdził, że przede wszystkim trzeba wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Kędzierzyna-Koźla, którzy zorganizowali się i zaczęli wywierać presję na rządzących. W jego ocenie, działania podjęte przez miasto (markery mające sprawdzać wpływ benzenu na zdrowie mieszkańców) są pozorowane, bo użyto markerów od lat już nie stosowanych. - Rzetelne badania prowadzi Instytut Medycyny Pracy w Łodzi, warto zamówić u niego takie badania - zaproponował.

Bartosz Romanowicz z Konfederacji stwierdził, że należy najpierw zidentyfikować truciciela a potem zastosować wobec niego działania z zakresu konsumenckiego bojkotu. Z drugiej strony warto wprowadzić takie przepisy, jak na przykład ulgi podatkowe, które sprawią, że po prostu zacznie mu się opłacać modernizacja technologii produkcji, która wyeliminuje nadmierną emisję benzenu.

Gośćmi Marka Świercza byli: Jerzy Przystajko (Lewica Razem), Bogdan Tomaszek (Prawo i Sprawiedliwość), Piotr Pancześnik (Porozumienie), Ryszard Galla (Mniejszość Niemiecka), Robert Węgrzyn (Platforma Obywatelska), Małgorzata Wilkos (Solidarna Polska), Mariusz Plaskota (Nowoczesna), Jan Krzesiński (Polskie Stronnictwo Ludowe) i Bartosz Romanowicz (Konfederacja).

Zobacz także

2019-08-11, godz. 14:08 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 11 sierpnia 2019 roku! Prezydent RP Andrzej Duda ogłosił w mijającym tygodniu termin wyborów do parlamentu. Wybory odbędą się 13 października. To pierwszy z możliwych terminów, a prezydent… » więcej 2019-08-04, godz. 13:20 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 4 sierpnia 2019 roku! Opolscy politycy komentowali doniesienia płynące z Gdańska o programie rocznicy wybuchu II Wojny Światowej i specustawie dotyczącej przejęcia przez państwo terenu… » więcej 2019-07-28, godz. 18:04 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 28 lipca 2019 roku! Tydzień po białostockim Marszu Równości partie lewicowe zorganizowały w tym mieście protest Polska Przeciw Przemocy (28.07). W Niedzielnej Loży Radiowej zapytaliśmy… » więcej 2019-07-21, godz. 12:18 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 21 lipca 2019 roku! Zamieszanie towarzyszące rekrutacji podwójnego rocznika do szkół średnich było tematem Niedzielnej Loży Radiowej 21 lipca 2019 roku. » więcej 2019-07-14, godz. 13:30 "Niedzielna Loża Radiowa" z 14 lipca 2019 roku. Zobacz i posłuchaj! [FILM] Tydzień po katowickiej „burzy mózgów” PiS, swoje forum programowe zorganizowała Koalicja Obywatelska. Z opolskimi politykami rozmawialiśmy o propozycji programowej… » więcej 2019-07-07, godz. 14:38 "Niedzielna Loża Radiowa" z 7 lipca 2019 roku. Zobacz i posłuchaj! [FILM] Rząd przyjął założenia do projektu budżetu na rok 2020. Wiemy już, na jakim poziomie ustalona została wartość prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego… » więcej 2019-06-30, godz. 16:45 Niedzielna Loża Radiowa z 30 czerwca 2019 roku. Zobacz i posłuchaj! [FILM] Trwa dyskusja o interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie mężczyzny podejrzanego o morderstwo dziecka w Mrowinach. Opolscy politycy wypowiedzieli się… » więcej 2019-06-23, godz. 14:45 Niedzielna Loża Radiowa z 23 czerwca 2019 roku. Zobacz i posłuchaj! [FILM] Nowelizacja Kodeksu karnego była tematem debaty w Niedzielnej Loży Radiowej (23.06.2019). Opolscy politycy spierali się o tryb procedowania nowelizacji, ale także… » więcej 2019-06-20, godz. 12:05 Zobacz i posłuchaj "Świątecznej Loży Radiowej" z 20 czerwca 2019 roku! [FILM, ZDJĘCIA] W uroczystość Bożego Ciała do rozmowy zaprosiliśmy katolików, osoby świeckie. Co oznacza dla nich publiczne wyznanie wiary, jakim jest procesja Bożego Ciała? Jak… » więcej 2019-06-16, godz. 14:50 Niedzielna Loża Radiowa z 16 czerwca 2019 roku. Zobacz i posłuchaj! [FILM] W środę (12.06) w Waszyngtonie prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump podpisali deklarację o współpracy obronnej, która przewiduje m.in. zwiększenie stałej rotacyjnej… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »