Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Wędrówka po opolskich cmentarzach - zobacz i posłuchaj…
2019-11-01, 12:10 Autor: Ewa Skrabacz

Wędrówka po opolskich cmentarzach - zobacz i posłuchaj Świątecznej Loży Radiowej z 1 listopada 2019!

Wędrówka po opolskich cmentarzach - zobacz i posłuchaj Świątecznej Loży Radiowej z 1 listopada 2019!
W pierwszym dniu listopada wyruszyliśmy na wędrówkę po opolskich cmentarzach. Przez te szczególne miejsca poprowadzili nas dr Joanna Filipczyk, kierownik Działu Sztuki Muzeum Śląska Opolskiego oraz dr Maciej Borkowski z Miejskiej Informacji Turystycznej.
– Cmentarze na początku lokowano w miastach. Problem był o tyle mniej palący niż dziś, że te miasta były mniejsze. Proporcjonalnie zatem i zmarłych było dużo mniej. Opole od założenia w XIII w., właściwie do wieku XVIII, niewiele wyszło poza obręb murów miejskich. Liczba mieszkańców utrzymywała się na poziomie 2-3 tys., więc w takich realiach wystarczające były cmentarze w obrębie miasta, przy kościołach. Jeśli się rozejrzymy po Opolu, to zobaczymy szczątki takiego cmentarza np. przy kościele na górce – mówiła dr Joanna Filipczyk.

– Cmentarze wychodzą poza zwartą zabudowę miasta w związku z przepisami sanitarnymi w czasach pruskich. Było to ważne choćby w kontekście epidemii, których w XIX w. było sporo. Mamy w Opolu np. pozostałość po cmentarzyku cholerycznym na Nowej Wsi Królewskiej. Cmentarze zakładano zatem poza miastem, na otwartym terenie. Dlatego właśnie w pewnym momencie pojawił się cmentarz przy ul. Wrocławskiej, który w chwili powstawania był na dalekiej peryferii. Pojawił się też cmentarz żydowski, który 200 lat temu powstawał na polu uprawnym odkupionym od rolnika – opowiadał dr Maciej Borkowski.

– Pewnie wiele osób może się zdziwić, że na terenie wielkiego Opola mamy ponad dwadzieścia cmentarzy. Duża część z nich jest zarządzana przez zakład komunalny, ale są też cmentarze wyznaniowe, należące do kościołów. Liczba tych cmentarzy wynika z charakteru miasta, tzn. z faktu, że włączano do niego poszczególne wsie, a każda wieś miała swój własny cmentarz. Cmentarz przy ul. Wrocławskiej był cmentarzem miejskim, ale np. cmentarz przy ul. Niemodlińskiej to dawny cmentarz wsi Szczepanowice – zauważyła dr Joanna Filipczyk.

– Najbardziej specyficzny z takich cmentarzy jest chyba cmentarz, który w tej chwili znajduje się w środku osiedla Armii Krajowej, a który jeszcze kilkadziesiąt lat temu był w szczerym polu. Wówczas był to cmentarz gosławicki. Dawny wiejski cmentarzyk, który widać na zdjęciach z przełomu lat 60. i 70., zanim ruszyła budowa osiedla ZWM, dziś jest położony w środku ogromnego blokowiska – dodał dr Maciej Borkowski.
Posłuchaj Świątecznej Loży Radiowej z 01.11.2019 - debatę prowadzi Ewa Skrabacz

Zobacz także

2024-03-24, godz. 13:00 Wniosek o TS dla prezesa NBP i 100 dni rządu - tematami Niedzielnej Loży Radiowej 24.03.2024 r. Czy zasadny jest wniosek o postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu? Ma się to stać na dniach, a przygotowany dokument liczyć ma… » więcej 2024-03-17, godz. 12:26 Jarosław Kaczyński zeznaje przed komisją śledczą, a Ministerstwo Finansów zapowiada koniec zerowego VAT-u na ży… Sejmowa komisja śledcza ds. pegasusa rozpoczęła pracę. W tym tygodniu zeznawał przed nią prezes PiS, wicepremier w rządzie Zjednoczonej Prawicy, Jarosław… » więcej 2024-03-10, godz. 12:02 O zachowaniu policji w czasie rolniczego protestu i sprawie posła Polski 2050 - Niedzielna Loża Radiowa 10.02.2024 W tym tygodniu w Niedzielne Loży Radiowej opolscy przedstawiciele partii politycznych omawiali następujące tematy: Po rolniczych protestach organizatorzy… » więcej 2024-03-03, godz. 12:35 O szansach na sprawne wykorzystanie pieniędzy z KPO i rozmowach rolników z premierem - Niedzielna Loża Radiowa (03… Do Polski szerokim strumieniem popłyną pieniądze z Unii Europejskiej, w tym 60 mld EUR w ramach KPO. Nasz kraj ma jednak znacznie mniej czasu na wydanie pieniędzy… » więcej 2024-02-25, godz. 12:04 Niedzielna Loża Radiowa (25.02) o tym, jak inwazja Rosji na Ukrainę zmieniła Europę i Polskę oraz o pigułce "dzień… Mija druga rocznica ataku Rosji na Ukrainę. Według informacji podawanych przez Polski Fundusz Rozwoju na koniec 2022 roku w Polsce przebywało ok. 2,3 mln Ukraińców… » więcej 2024-02-18, godz. 12:04 Niedzielna Loża Radiowa: reparacje czy zadośćuczynienie? Czas na nowe otwarcie w relacjach z Niemcami? "Sprawa reparacji jest zamknięta. Próbujemy uzyskać formę zadośćuczynienia, która by nas przekonała, że Niemcy na poważnie żałują tego, co robili… » więcej 2024-02-11, godz. 12:08 O proteście rolników i przyszłości wielkich inwestycji rozmawialiśmy w Niedzielnej Loży Radiowej (11.02.2024) Rolnicy ponownie wyjechali na drogi. Kolejna fala ich protestu rozpoczęła się w piątek, ale w niektórych miejscach traktory można było zobaczyć także… » więcej 2024-02-04, godz. 12:41 O obsadzaniu stanowisk w spółkach skarbu państwa i emocjach przed wyborami samorządowymi - Niedzielna Loża Radiowa… Daniel Obajtek został odwołany z funkcji prezesa Orlenu. W czwartek zdecydowała o tym rada nadzorcza spółki. Media już od dłuższego czasu prześcigają… » więcej 2024-01-28, godz. 13:17 Protesty organizacji rolniczych, pigułka dzień po oraz okrągły stół w wymiarze sprawiedliwości tematami w Niedzielnej… W Niedzielnej Loży Radiowej poruszyliśmy następujące wątki: Rolnicze organizacje protestowały w minionym tygodniu przeciwko Zielonemu Ładowi i wwozowi produktów… » więcej 2024-01-21, godz. 12:42 O budżecie państwa i kolejnych komisjach śledczych w Niedzielnej Loży Radiowej 21.01.2024 Serial pod tytułem "sejmowa komisja śledcza" trwa w najlepsze. Jedna z nich próbuje ustalić szczegóły organizacji wyborów kopertowych. Z zeznaniami przed… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »