Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Wędrówka po opolskich cmentarzach - zobacz i posłuchaj…
2019-11-01, 12:10 Autor: Ewa Skrabacz

Wędrówka po opolskich cmentarzach - zobacz i posłuchaj Świątecznej Loży Radiowej z 1 listopada 2019!

Wędrówka po opolskich cmentarzach - zobacz i posłuchaj Świątecznej Loży Radiowej z 1 listopada 2019!
W pierwszym dniu listopada wyruszyliśmy na wędrówkę po opolskich cmentarzach. Przez te szczególne miejsca poprowadzili nas dr Joanna Filipczyk, kierownik Działu Sztuki Muzeum Śląska Opolskiego oraz dr Maciej Borkowski z Miejskiej Informacji Turystycznej.
– Cmentarze na początku lokowano w miastach. Problem był o tyle mniej palący niż dziś, że te miasta były mniejsze. Proporcjonalnie zatem i zmarłych było dużo mniej. Opole od założenia w XIII w., właściwie do wieku XVIII, niewiele wyszło poza obręb murów miejskich. Liczba mieszkańców utrzymywała się na poziomie 2-3 tys., więc w takich realiach wystarczające były cmentarze w obrębie miasta, przy kościołach. Jeśli się rozejrzymy po Opolu, to zobaczymy szczątki takiego cmentarza np. przy kościele na górce – mówiła dr Joanna Filipczyk.

– Cmentarze wychodzą poza zwartą zabudowę miasta w związku z przepisami sanitarnymi w czasach pruskich. Było to ważne choćby w kontekście epidemii, których w XIX w. było sporo. Mamy w Opolu np. pozostałość po cmentarzyku cholerycznym na Nowej Wsi Królewskiej. Cmentarze zakładano zatem poza miastem, na otwartym terenie. Dlatego właśnie w pewnym momencie pojawił się cmentarz przy ul. Wrocławskiej, który w chwili powstawania był na dalekiej peryferii. Pojawił się też cmentarz żydowski, który 200 lat temu powstawał na polu uprawnym odkupionym od rolnika – opowiadał dr Maciej Borkowski.

– Pewnie wiele osób może się zdziwić, że na terenie wielkiego Opola mamy ponad dwadzieścia cmentarzy. Duża część z nich jest zarządzana przez zakład komunalny, ale są też cmentarze wyznaniowe, należące do kościołów. Liczba tych cmentarzy wynika z charakteru miasta, tzn. z faktu, że włączano do niego poszczególne wsie, a każda wieś miała swój własny cmentarz. Cmentarz przy ul. Wrocławskiej był cmentarzem miejskim, ale np. cmentarz przy ul. Niemodlińskiej to dawny cmentarz wsi Szczepanowice – zauważyła dr Joanna Filipczyk.

– Najbardziej specyficzny z takich cmentarzy jest chyba cmentarz, który w tej chwili znajduje się w środku osiedla Armii Krajowej, a który jeszcze kilkadziesiąt lat temu był w szczerym polu. Wówczas był to cmentarz gosławicki. Dawny wiejski cmentarzyk, który widać na zdjęciach z przełomu lat 60. i 70., zanim ruszyła budowa osiedla ZWM, dziś jest położony w środku ogromnego blokowiska – dodał dr Maciej Borkowski.
Posłuchaj Świątecznej Loży Radiowej z 01.11.2019 - debatę prowadzi Ewa Skrabacz

Zobacz także

2023-04-02, godz. 13:08 Niedzielna Loża Radiowa o przyszłości motoryzacji w UE i o napływie zboża z Ukrainy We wtorek Rada UE wydała rozporządzenie w sprawie ochrony klimatu, głównie chodzi tu o przyszłość motoryzacji. Zgodnie z nim, po 2035 roku nie będzie możliwa… » więcej 2023-03-26, godz. 12:32 Niedzielna Loża Radiowa o protestach rolników i zawieszonym proteście opiekunów osób niepełnosprawnych Przez Polskę przetoczyły się protesty rolników. Powodem są ceny zbóż i rzepaku w skupie. Zdaniem protestujących, niekontrolowany napływ ukraińskiego… » więcej 2023-03-19, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa (19.03.2023) o inflacji i stanie gospodarki Inflacja i stan gospodarki będą głównymi tematami kampanii wyborczej dla ponad 47% badanych - tak wynika z sondażu SW Research dla rp.pl. Mamy też rekordową… » więcej 2023-03-12, godz. 12:21 Niedzielna Loża Radiowa [12.03.2023] Nie milkną echa reportażu Marcina Gutowskiego, który ujawnił że Karol Wojtyła o pedofilii w kościele wiedział i ukrywał ją, kiedy był jeszcze arcybiskupem… » więcej 2023-03-05, godz. 12:13 Niedzielna Loża Radiowa [05.03.2023] Borsuki, K2, K9, Abrams, Krab, Himars,F-35 - przechodzimy w ostatnich miesiącach przyspieszony kurs znajomości nowoczesnego sprzętu wojskowego. Ale ten sprzęt… » więcej 2023-02-26, godz. 12:10 Niedzielna Loża Radiowa o wizycie prezydenta USA i pozycji Polski na arenie międzynarodowej Mijający tydzień upłynął pod znakiem wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce i rocznicy napaści Rosji na Ukrainę. Joe Biden gościł w Warszawie… » więcej 2023-02-19, godz. 12:37 Niedzielna Loża Radiowa o prawie unijnym wobec polskiej konstytucji i zielonej rewolucji na drogach Rząd mówi wprawdzie, że się tego spodziewał, jednak skierowanie do TSUE kwestii związanych z nadrzędnością bądź podległością prawa unijnego wobec… » więcej 2023-02-12, godz. 13:26 Niedzielna Loża Radiowa m.in. o podsumowaniu działań Polski i Zachodu we wspieraniu Ukrainy W Niedzielnej Loży Radiowej politycy dyskutowali o wojnie, która trwa już blisko rok, a także o doniesieniach mówiących o tym, że Radosław Sikorski otrzymywał… » więcej 2023-02-05, godz. 13:56 Niedzielna Loża Radiowa o wsparciu dla III sektora i ustawie wiatrakowej Sposób w jaki Ministerstwo Edukacji i Nauki rozdało 40 milionów w konkursie dla organizacji społecznych podzielił uczestników Niedzielnej Loży Radiowej » więcej 2023-01-29, godz. 12:52 Niedzielna Loża Radiowa o zmianach w kodeksie wyborczym i wypowiedzi Radosława Sikorskiego (29.01.2023) W Niedzielnej Loży Radiowej politycy dyskutowali o przyjętych przez sejm zmianach w kodeksie wyborczym i wypowiedzi Radosława Sikorskiego wykorzystanej przez… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »