Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Wędrówka po opolskich cmentarzach - zobacz i posłuchaj…
2019-11-01, 12:10 Autor: Ewa Skrabacz

Wędrówka po opolskich cmentarzach - zobacz i posłuchaj Świątecznej Loży Radiowej z 1 listopada 2019!

Wędrówka po opolskich cmentarzach - zobacz i posłuchaj Świątecznej Loży Radiowej z 1 listopada 2019!
W pierwszym dniu listopada wyruszyliśmy na wędrówkę po opolskich cmentarzach. Przez te szczególne miejsca poprowadzili nas dr Joanna Filipczyk, kierownik Działu Sztuki Muzeum Śląska Opolskiego oraz dr Maciej Borkowski z Miejskiej Informacji Turystycznej.
– Cmentarze na początku lokowano w miastach. Problem był o tyle mniej palący niż dziś, że te miasta były mniejsze. Proporcjonalnie zatem i zmarłych było dużo mniej. Opole od założenia w XIII w., właściwie do wieku XVIII, niewiele wyszło poza obręb murów miejskich. Liczba mieszkańców utrzymywała się na poziomie 2-3 tys., więc w takich realiach wystarczające były cmentarze w obrębie miasta, przy kościołach. Jeśli się rozejrzymy po Opolu, to zobaczymy szczątki takiego cmentarza np. przy kościele na górce – mówiła dr Joanna Filipczyk.

– Cmentarze wychodzą poza zwartą zabudowę miasta w związku z przepisami sanitarnymi w czasach pruskich. Było to ważne choćby w kontekście epidemii, których w XIX w. było sporo. Mamy w Opolu np. pozostałość po cmentarzyku cholerycznym na Nowej Wsi Królewskiej. Cmentarze zakładano zatem poza miastem, na otwartym terenie. Dlatego właśnie w pewnym momencie pojawił się cmentarz przy ul. Wrocławskiej, który w chwili powstawania był na dalekiej peryferii. Pojawił się też cmentarz żydowski, który 200 lat temu powstawał na polu uprawnym odkupionym od rolnika – opowiadał dr Maciej Borkowski.

– Pewnie wiele osób może się zdziwić, że na terenie wielkiego Opola mamy ponad dwadzieścia cmentarzy. Duża część z nich jest zarządzana przez zakład komunalny, ale są też cmentarze wyznaniowe, należące do kościołów. Liczba tych cmentarzy wynika z charakteru miasta, tzn. z faktu, że włączano do niego poszczególne wsie, a każda wieś miała swój własny cmentarz. Cmentarz przy ul. Wrocławskiej był cmentarzem miejskim, ale np. cmentarz przy ul. Niemodlińskiej to dawny cmentarz wsi Szczepanowice – zauważyła dr Joanna Filipczyk.

– Najbardziej specyficzny z takich cmentarzy jest chyba cmentarz, który w tej chwili znajduje się w środku osiedla Armii Krajowej, a który jeszcze kilkadziesiąt lat temu był w szczerym polu. Wówczas był to cmentarz gosławicki. Dawny wiejski cmentarzyk, który widać na zdjęciach z przełomu lat 60. i 70., zanim ruszyła budowa osiedla ZWM, dziś jest położony w środku ogromnego blokowiska – dodał dr Maciej Borkowski.
Posłuchaj Świątecznej Loży Radiowej z 01.11.2019 - debatę prowadzi Ewa Skrabacz

Zobacz także

2024-01-21, godz. 12:42 O budżecie państwa i kolejnych komisjach śledczych w Niedzielnej Loży Radiowej 21.01.2024 Serial pod tytułem "sejmowa komisja śledcza" trwa w najlepsze. Jedna z nich próbuje ustalić szczegóły organizacji wyborów kopertowych. Z zeznaniami przed… » więcej 2024-01-14, godz. 09:33 Niedzielna Loża Radiowa (14.01) o sprawie Wąsika i Kamińskiego W Niedzielnej Loży Radiowej aktualne tematy komentowali opolscy politycy. Odnieśli się do sprawy okoliczności zatrzymania i osadzenia w więzieniu Mariusza… » więcej 2024-01-07, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa o chaosie w sądownictwa, budżecie i Proteście Wolnych Polaków Marszałek sejmu stwierdził wygaśnięcie mandatów dwóch posłów opozycji, jednak ci nie zamierzają podporządkowywać się tej decyzji. W efekcie odwołania… » więcej 2023-12-31, godz. 12:10 Podsumowanie roku 2023 w Sylwestrowej Loży Radiowej W jakich nastrojach będą witali Nowy Rok opolscy politycy? W sylwestrowej Loży Radiowej pytał o to Ireneusz Prochera. Dla kogo kończący się rok był dobrym… » więcej 2023-12-24, godz. 12:00 Wigilijna Loża Radiowa - świąteczne wpadki i rodzinne tradycje u opolskich polityków Tym razem w Niedzielnej Loży Radiowej udowadniamy, że politykom zdarza się przemówić bardziej ludzkim głosem. Zamiast o palących sporach, rozmawiamy o promieniach… » więcej 2023-12-17, godz. 12:36 Niedzielna Loża Radiowa o pierwszych decyzjach i działaniach nowego rządu Powstał nowy rząd: za nami expose premiera i jego pierwsze ruchy zarówno w kraju, jak i w Unii Europejskiej. Nowi ministrowie podjęli też już pierwsze decyzje… » więcej 2023-12-10, godz. 11:22 Niedzielna Loża Radiowa o komisjach śledczych, wyborach kopertowych i składzie nowego rządu Tuska Sejm jednogłośnie zdecydował o powołaniu komisji śledczej mającej zbadać okoliczności wyborów korespondencyjnych. Kolejną decyzją podjęta w tym tygodniu… » więcej 2023-12-03, godz. 12:59 Niedzielna Loża Radiowa o "Aferze wiatrakowej", zmianach komisji mającej badać rosyjskie wpływy i współpracy z nowym… Miało być dobrze, a wyszło tak sobie - przynajmniej wizerunkowo. Nowy sejm nie zakończył jeszcze formalnie pierwszego posiedzenia, a już doczekał się czegoś… » więcej 2023-11-26, godz. 13:30 Niedzielna Loża Radiowa o komisjach śledczych i wymiarze sprawiedliwości We wtorek (28.11) w parlamencie rozpoczną się prace nad powołaniem trzech komisji śledczych. Zajmą się one tak zwaną aferą wizową, kwestią wyborów korespondencyjnych… » więcej 2023-11-19, godz. 13:15 Niedzielna Loża Radiowa - o pierwszym posiedzeniu sejmu i emocjach na sali plenarnej Pierwsze posiedzenie sejmu i związane z nim emocje były głównymi tematami dzisiejszej (19.11.2023) Niedzielnej Loży Radiowej w Radiu Opole. W trakcie debaty… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »