Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z…
2019-08-25, 13:15 Autor: Marek Świercz

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 25 sierpnia 2019 r. [ZDJĘCIA, FILM]

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 25 sierpnia 2019 r.
Dyskusja o politycznym hejcie w internecie, który był tematem Niedzielnej Loży Radiowej 25 września 2019 roku, była tak emocjonalna, że niektórzy jej uczestnicy stwierdzili wręcz, że Słuchacze Radia Opole otrzymali porcję hejtu w eterze. Ale nie wszyscy byli tego zdania, niektórzy utrzymywali, że debata nie wykracza poza uprawnioną, choć momentami ostrą krytykę. Faktem jest jednak, że w ostatniej części programu politycy wchodzili sobie w słowo i trudno było zapanować nad przebiegiem dyskusji. Nad programem unosił się już duch kampanii wyborczej.
Temat został wybrany z trzech powodów: przypadków zorganizowanej akcji pomawiania przeciwników politycznych w resorcie sprawiedliwości (tu reakcja była szybka, stanowisko stracił wiceminister Łukasz Piebiak) i ratuszu w Inowrocławiu (tu oskarżany przez jedną z urzędniczek o płacenie za ataki na wybranych polityków poseł PO Krzysztof Brejza stwierdził, że żadnej afery nie ma, także Koalicja Obywatelska stanęła po jego stronie). Był tez wątek opolski: radny Piotr Mielec po trzech latach doprowadził do ukarania dwóch pań pomawiających go na portalu samorządowym.

Naszych gości zapytaliśmy o to, czy padli ofiarą zorganizowanego hejtu. Okazało się, że niemal wszyscy mieli z nim do czynienia. Wyjątkiem był senator PiS Jerzy Czerwiński, który stwierdził, że nie czyta komentarzy pod artykułami w sieci, nie ma profili w mediach społecznościowych, więc nawet jeśli jest tam atakowany, to po prostu o tym nie wie.

Niemal wszyscy pozostali politycy mają inne doświadczenia. Ryszard Wilczyński z PO stwierdził, że jest celem ataków od początku działalności politycznej i musiał się uodpornić. Janusz Kowalski z Solidarnej Polski przekonywał, że polityk musi mieć twardszą skórę, ale on sam reaguje, jeśli polityczny atak uderza w jego bliskich. Paweł Grabowski z Kukiz ’15 opowiadał, że cała jego formacja była ostro atakowana od początku, bo liczono na jej rozbicie, dodał jednak, że należy odróżnić pomówienie o krytyki. Piotr Pośpiech z PSL stwierdził, że został celem ataków po tym, jak przestał być starostą kluczborskim i do dziś oskarżany jest o problemy powiatu, za które od dawna nie odpowiada. Ryszardowi Galli z MN oberwało się za to, że bronił prawa Niemców do wzięcia udziału w gdańskich obchodach rocznicy 1 września. Witold Zembaczyński z Nowoczesnej przypomniał, że jego formacja złożyła projekt ustawy, która miała pomóc w obronie przed atakami internautów, ale prawica projekt utrąciła (Czerwiński ripostował, że i dziś są możliwości prawne zorganizowania takiej obrony). Arkadiusz Jasiński stwierdził, że jest młodym politykiem i tym samym nie ma takich doświadczeń, zarzucił jednak Wilczyńskiemu, że na jednym ze spotkań porównał polityków prawicy do szczurów, na co ten ripostował, że mówił jedynie o potrzebie "depisyzacji Polski". Debata była gorąca, podobnych wycieczek osobistych nie brakowało.

Goście programu bardzo ostro pokłócili się także o ocenę tak zwanych farm trolli w resorcie sprawiedliwości i magistracie w Inowrocławiu. Jak ostro? Posłuchajcie!

Gośćmi Marka Świercza byli: Ryszard Galla (MN), Piotr Pośpiech (PSL), Arkadiusz Jasiński (Porozumienie), Witold Zembaczyński (Nowoczesna), Jerzy Czerwiński (PiS), Paweł Grabowski (Kukiz ’15), Janusz Kowalski (SP) i Ryszard Wilczyński (PO)).

Zobacz także

2023-11-05, godz. 13:20 Niedzielna Loża Radiowa o ciągłości władzy po wyborach Tym razem rozmawialiśmy o ciągłości władzy po wyborach - czy nowy rząd powinien realizować projekty i inwestycje rozpoczęte przez poprzedników, takie… » więcej 2023-10-29, godz. 14:01 Niedzielna Loża Radiowa o spotkaniach u prezydenta i zmianach traktatów UE Pierwszym tematem, na który dyskutowali uczestnicy Niedzielnej Loży Radiowej (29.10)było powstawanie nowego rządu. – Mamy dwie grupy polityczne, które… » więcej 2023-10-22, godz. 12:38 Niedzielna Loża Radiowa o szansach na budowę rządu "kolorowej koalicji" oraz prawdopodobnego powrotu do koabitacji najwyższych… Znamy już wynik wyborów parlamentarnych, jednak wciąż nie wiemy, kiedy i w jakim kształcie zostanie powołany nowy rząd. Choć arytmetyka nie daje PiS-owi… » więcej 2023-10-01, godz. 12:16 Niedzielna Loża Radiowa o cenach paliw, przedwyborczej mobilizacji i przywróceniu czasowych kontroli na granicy z Ni… Mimo, iż ropa osiąga obecnie najwyższe ceny w tym roku, dolar umacnia się względem złotówki, a do tego przestał obowiązywać niższy VAT na paliwa, 2… » więcej 2023-09-24, godz. 14:00 Niedzielna Loża Radiowa o Ukrainie i agresji w życiu politycznym Sprawa kryzysu w relacjach polsko-ukraińskich była głównym tematem niedzielnej dyskusji opolskich polityków, którzy zastanawiali się m.in. co go spowodowało… » więcej 2023-09-17, godz. 13:11 Niedzielna Loża Radiowa z 17.09 o embargu na zboża z Ukrainy i polityce imigracyjnej Komisja Europejska zdecydowała, że nie przedłuży embarga na produkty rolne z Ukrainy, bo uznała, że rynek ustabilizował się i ukraińskie towary nie stanowią… » więcej 2023-09-10, godz. 12:58 Niedzielna Loża Radiowa o rozpędzającej się kampanii wyborczej Ten weekend mija pod znakiem konwencji i zapowiedzi programowych. Wczoraj w Końskich Prawo i Sprawiedliwość przypomniało o swoich ogłoszonych dotychczas tak… » więcej 2023-06-25, godz. 13:14 Niedzielna Loża Radiowa o buncie w Rosji, zakończeniu roku szkolnego i inwestycji Intela Jakie wnioski powinniśmy jako państwo wyciągnąć z ostatnich wydarzeń w Rosji. Chodzi o bunt najemników z grupy Wagnera i zamieszanie z tym związane. Czy… » więcej 2023-06-18, godz. 12:55 Niedzielna Loża Radiowa o referendum ws. przyjmowania przez Polskę imigrantów Czy uzasadnione jest przeprowadzenie referendum w sprawie przyjmowania przez Polskę imigrantów, w ramach przymusowej relokacji, którą zapowiada Komisja Europejska?… » więcej 2023-06-11, godz. 12:02 Niedzielna Loża Radiowa o 25. rocznicy obrony województwa Ćwierć wieku temu mieszkańcy regionu zjednoczyli się w walce o przetrwanie województwa opolskiego. W odpowiedzi na plany reformy administracyjnej rządu Jerzego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »