Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Goście Świątecznej Loży Radiowej o Święcie…
2019-08-15, 12:10 Autor: Justyna Krzyżanowska

Goście Świątecznej Loży Radiowej o Święcie Wojska Polskiego i Bitwie Warszawskiej [FILM]

Goście Świątecznej Loży Radiowej o Święcie Wojska Polskiego i Bitwie Warszawskiej
W Świątecznej Loży Radiowej gościliśmy historyka dr. Mariusza Patelskiego i kpt. Piotra Płóciennika, rzecznika 10 Opolskiej Brygady Logistycznej. Rozmawialiśmy o Święcie Wojska Polskiego i Bitwie Warszawskiej.
Z okazji Święta Wojska Polskiego w Katowicach zorganizowano defiladę wojskową, a próby do niej odbywały się w Opolu. – Koszary imitowały ulice Katowic – powiedział kpt. Piotr Płuciennik. – Układ dróg na terenie koszar odpowiadał układowi ulic w Katowicach, więc udało się to zrobić.

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia. W ten dzień w 1920 roku rozpoczęła się Bitwa Warszawska w wojnie polsko-bolszewickiej. – Walczono na froncie od Wieprzu po Wkrę – zaznaczył historyk dr Patelski.

Na zwycięstwo sił polskich złożyły się: błędy dowodzących armią sowiecką, decyzje wydawane przez dowódcę polskiej armii gen. Rozwadowskiego i wywiad radiowy.
– Wojska polskie znały doskonale i pozycje, i zamiary sowietów, a jednocześnie zagłuszały ich radiostację, przez co armie sowieckie utraciły łączność – wyjaśnił kpt. Płuciennik.

– Wywiad wojskowy, dzięki gen. Rozwadowskiemu, był tworzony już w 1918 roku – zaznaczył historyk.
– Tylko w lipcu do armii polskiej zgłosiło 80 tys. ochotników, zakwaterowanie, wyżywienie, umundurowanie było wyzwaniem logistycznym tak, jak wyszkolenie – zaznaczył kpt. Płuciennik.

Dlaczego Bitwa Warszawska nazywana jest cudem nad Wisłą?
– Dobrze to brzmi PR-owo, ale w jakiś sposób temperuje poświęcenie żołnierza polskiego i całego narodu oraz dowodzenie polskich dowódców. Było to wojskowe strategiczne i taktyczne zwycięstwo – zaznaczył rzecznik opolskich logistyków.

– To tytuł artykułu opublikowanego w prasie po bitwie, którego autorem był Stanisław Stroński. Wymyślał świetne, nośne tytuły jak „Ciszej nad tą trumną”, „Nieznani sprawcy”, a sformułowanie „Cud nad Wisłą” było analogią do „Cudu nad Marną”. Chciał w ten sposób podkreślić wagę bitwy – wyjaśnił historyk.

Zobacz także

2023-04-02, godz. 13:08 Niedzielna Loża Radiowa o przyszłości motoryzacji w UE i o napływie zboża z Ukrainy We wtorek Rada UE wydała rozporządzenie w sprawie ochrony klimatu, głównie chodzi tu o przyszłość motoryzacji. Zgodnie z nim, po 2035 roku nie będzie możliwa… » więcej 2023-03-26, godz. 12:32 Niedzielna Loża Radiowa o protestach rolników i zawieszonym proteście opiekunów osób niepełnosprawnych Przez Polskę przetoczyły się protesty rolników. Powodem są ceny zbóż i rzepaku w skupie. Zdaniem protestujących, niekontrolowany napływ ukraińskiego… » więcej 2023-03-19, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa (19.03.2023) o inflacji i stanie gospodarki Inflacja i stan gospodarki będą głównymi tematami kampanii wyborczej dla ponad 47% badanych - tak wynika z sondażu SW Research dla rp.pl. Mamy też rekordową… » więcej 2023-03-12, godz. 12:21 Niedzielna Loża Radiowa [12.03.2023] Nie milkną echa reportażu Marcina Gutowskiego, który ujawnił że Karol Wojtyła o pedofilii w kościele wiedział i ukrywał ją, kiedy był jeszcze arcybiskupem… » więcej 2023-03-05, godz. 12:13 Niedzielna Loża Radiowa [05.03.2023] Borsuki, K2, K9, Abrams, Krab, Himars,F-35 - przechodzimy w ostatnich miesiącach przyspieszony kurs znajomości nowoczesnego sprzętu wojskowego. Ale ten sprzęt… » więcej 2023-02-26, godz. 12:10 Niedzielna Loża Radiowa o wizycie prezydenta USA i pozycji Polski na arenie międzynarodowej Mijający tydzień upłynął pod znakiem wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce i rocznicy napaści Rosji na Ukrainę. Joe Biden gościł w Warszawie… » więcej 2023-02-19, godz. 12:37 Niedzielna Loża Radiowa o prawie unijnym wobec polskiej konstytucji i zielonej rewolucji na drogach Rząd mówi wprawdzie, że się tego spodziewał, jednak skierowanie do TSUE kwestii związanych z nadrzędnością bądź podległością prawa unijnego wobec… » więcej 2023-02-12, godz. 13:26 Niedzielna Loża Radiowa m.in. o podsumowaniu działań Polski i Zachodu we wspieraniu Ukrainy W Niedzielnej Loży Radiowej politycy dyskutowali o wojnie, która trwa już blisko rok, a także o doniesieniach mówiących o tym, że Radosław Sikorski otrzymywał… » więcej 2023-02-05, godz. 13:56 Niedzielna Loża Radiowa o wsparciu dla III sektora i ustawie wiatrakowej Sposób w jaki Ministerstwo Edukacji i Nauki rozdało 40 milionów w konkursie dla organizacji społecznych podzielił uczestników Niedzielnej Loży Radiowej » więcej 2023-01-29, godz. 12:52 Niedzielna Loża Radiowa o zmianach w kodeksie wyborczym i wypowiedzi Radosława Sikorskiego (29.01.2023) W Niedzielnej Loży Radiowej politycy dyskutowali o przyjętych przez sejm zmianach w kodeksie wyborczym i wypowiedzi Radosława Sikorskiego wykorzystanej przez… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »