Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » 'Niedzielna Loża Radiowa' z 7 lipca 2019 roku. Zobacz…
2019-07-07, 14:38 Autor: Ewa Skrabacz

"Niedzielna Loża Radiowa" z 7 lipca 2019 roku. Zobacz i posłuchaj! [FILM]

"Niedzielna Loża Radiowa" z 7 lipca 2019 roku. Zobacz i posłuchaj!
Rząd przyjął założenia do projektu budżetu na rok 2020. Wiemy już, na jakim poziomie ustalona została wartość prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego na przyszły rok. To właśnie poziom tego wynagrodzenia decyduje o tym, jak wysokie będą składki ZUS. Opolscy politycy skomentowali wzrost tych składek, które w 2020 r. mają być wyższe o 10 proc.
- Sam ZUS jest anachronicznym systemem. Sposób wyliczania składki został ustalony bardzo dawno temu i nie uwzględnia realiów płac w sferze wytwórczej. Proszę jednak pamiętać, że ZUS nie ma tylko jednej składki, bo jest też niższa składka dla rozpoczynających działalność czy obniżony ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Rząd próbował złagodzić brzytwę tego wskaźnika – stwierdził Piotr Pancześnik (Porozumienie).

- Podwyżka ZUS uderza całkowicie w prowadzących działalność. Rzeczywistość jest taka, że podczas kadencji „dobrej zmiany” składki idą prawie 50 proc. do góry. Jeśli chodzi o samozatrudnione osoby, to stają one przed decyzją, czy w ogóle prowadzić działalność, czy po prostu nie wyjechać za granicę – powiedział Tomasz Trzaska (Kukiz’15).

- Dużo złej woli trzeba, żeby w tym temacie nie zauważyć podstawowego faktu, a mianowicie, że jako Polacy bogacimy się i to bogacimy się z roku na rok bardzo gwałtownie. Jak się spojrzy w dane GUS to widać, jak przyrastają pensje np. w sektorze gospodarki. Skoro ZUS powiązany jest z minimalną pensją krajową, to automatycznie, w momencie, gdy polskiemu społeczeństwu jest lepiej, składki rosną – zaznaczył Grzegorz Peczkis (Prawo i Sprawiedliwość).

- Jeżeli jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle. Bogacimy się trochę na kredyt, a koszty tego bogacenia się są przerzucane na przedsiębiorców, na sektor małych i średnich przedsiębiorstw. W raportach GUS jest jasno stwierdzone, że kondycja tych przedsiębiorstw jest najgorsza od sześciu lat. Innymi słowy, to przedsiębiorcy ponoszą obciążenia „dobrej zmiany”, tego rozdawnictwa socjalnego – odpowiadał Tomasz Kostuś (Platforma Obywatelska).

- To nie jest tak, że nie wzrasta wynagrodzenie, ale rośnie ono dzięki temu, że Polacy są pracowici, przedsiębiorczy i zarabiają na swój majątek. To nie znaczy, że należy ich łupić. Ja to nazywam łupieniem. System naliczania jest anarchiczny. Mamy bardzo wysokie koszty utrzymania zatrudnienia i rządzący w swojej polityce nie zmienili tego kierunku, wręcz przyspieszyli – dodał Ryszard Galla (Mniejszość Niemiecka).

- Opozycja mówi dziś, jak prowadzić państwo, ale przez osiem lat rządów nie mieliśmy przykładów takiego prowadzenia. Za waszych czasów również składki rosły proporcjonalnie do wzrostu płac. Tym razem mamy znaczny wzrost składek, bo i wzrost płac jest dużo większy niż za waszych czasów. To nie jest, jak twierdzi Grzegorz Schetyna, konsekwencja jakiegoś rozdawnictwa. Pieniądze ze składek nie trafiają do budżetu, ale do ZUS – odpowiadał Fabian Pszon (Solidarna Polska).

- Ciekawostką obecnego systemu jest to, że składki są obliczane od sfery zatrudnionych w przedsiębiorstwach średnich i dużych. W skali kraju przedsiębiorstwa małe i średnie stanowią 90 proc., a duże, typu kopalnie, stocznie to 10 proc. I to właśnie ta mniejsza część ustala podstawy do tego, żeby wszyscy przedsiębiorcy płacili wyższe składki – zauważył Mariusz Plaskota (Nowoczesna).

Goście Niedzielnej Loży Radiowej skomentowali również rozwiązania przyjęte w minionym tygodniu przez Sejm, czyli zerowy PIT dla młodych i prezydencką ustawę frankową.

Zobacz także

2023-11-12, godz. 12:37 Niedzielna Loża Radiowa w przeddzień posiedzenia nowego Sejmu Jesteśmy w przededniu otwierającego posiedzenia nowego Sejmu. Jaka to będzie kadencja? Co z misją Mateusza Morawieckiego? Jak ułoży się kohabitacja z prezydentem?… » więcej 2023-11-05, godz. 13:20 Niedzielna Loża Radiowa o ciągłości władzy po wyborach Tym razem rozmawialiśmy o ciągłości władzy po wyborach - czy nowy rząd powinien realizować projekty i inwestycje rozpoczęte przez poprzedników, takie… » więcej 2023-10-29, godz. 14:01 Niedzielna Loża Radiowa o spotkaniach u prezydenta i zmianach traktatów UE Pierwszym tematem, na który dyskutowali uczestnicy Niedzielnej Loży Radiowej (29.10)było powstawanie nowego rządu. – Mamy dwie grupy polityczne, które… » więcej 2023-10-22, godz. 12:38 Niedzielna Loża Radiowa o szansach na budowę rządu "kolorowej koalicji" oraz prawdopodobnego powrotu do koabitacji najwyższych… Znamy już wynik wyborów parlamentarnych, jednak wciąż nie wiemy, kiedy i w jakim kształcie zostanie powołany nowy rząd. Choć arytmetyka nie daje PiS-owi… » więcej 2023-10-01, godz. 12:16 Niedzielna Loża Radiowa o cenach paliw, przedwyborczej mobilizacji i przywróceniu czasowych kontroli na granicy z Ni… Mimo, iż ropa osiąga obecnie najwyższe ceny w tym roku, dolar umacnia się względem złotówki, a do tego przestał obowiązywać niższy VAT na paliwa, 2… » więcej 2023-09-24, godz. 14:00 Niedzielna Loża Radiowa o Ukrainie i agresji w życiu politycznym Sprawa kryzysu w relacjach polsko-ukraińskich była głównym tematem niedzielnej dyskusji opolskich polityków, którzy zastanawiali się m.in. co go spowodowało… » więcej 2023-09-17, godz. 13:11 Niedzielna Loża Radiowa z 17.09 o embargu na zboża z Ukrainy i polityce imigracyjnej Komisja Europejska zdecydowała, że nie przedłuży embarga na produkty rolne z Ukrainy, bo uznała, że rynek ustabilizował się i ukraińskie towary nie stanowią… » więcej 2023-09-10, godz. 12:58 Niedzielna Loża Radiowa o rozpędzającej się kampanii wyborczej Ten weekend mija pod znakiem konwencji i zapowiedzi programowych. Wczoraj w Końskich Prawo i Sprawiedliwość przypomniało o swoich ogłoszonych dotychczas tak… » więcej 2023-06-25, godz. 13:14 Niedzielna Loża Radiowa o buncie w Rosji, zakończeniu roku szkolnego i inwestycji Intela Jakie wnioski powinniśmy jako państwo wyciągnąć z ostatnich wydarzeń w Rosji. Chodzi o bunt najemników z grupy Wagnera i zamieszanie z tym związane. Czy… » więcej 2023-06-18, godz. 12:55 Niedzielna Loża Radiowa o referendum ws. przyjmowania przez Polskę imigrantów Czy uzasadnione jest przeprowadzenie referendum w sprawie przyjmowania przez Polskę imigrantów, w ramach przymusowej relokacji, którą zapowiada Komisja Europejska?… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »