Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa z 30 czerwca 2019 roku…
2019-06-30, 16:45 Autor: Ewa Skrabacz

Niedzielna Loża Radiowa z 30 czerwca 2019 roku. Zobacz i posłuchaj! [FILM]

Niedzielna Loża Radiowa z 30 czerwca 2019 roku. Zobacz i posłuchaj! [FILM]
Trwa dyskusja o interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie mężczyzny podejrzanego o morderstwo dziecka w Mrowinach. Opolscy politycy wypowiedzieli się na temat zasadności działań RPO w tej sprawie, jak również skomentowali ogólny charakter aktywności Adama Bodnara.
Tomasz Trzaska z Kukiz’15 stwierdził, że „rzecznik powinien głębiej przeanalizować, jakiego kalibru jest to sprawa, że to jest zbrodnia dokonana na dziecku”. Dodał, że Adam Bodnar „za bardzo się wychylił zajmując takie stanowisko. Nie powinien stawać w obronie akurat tego podejrzanego, a w obronie rodziny. Powinien być bardziej neutralny w tej kwestii”.

Fabian Pszon z Solidarnej Polski ocenił, że Rzecznik Praw Obywatelskich działał w granicach prawa, ale działa tak wtedy kiedy chce. „Gdy sprawa jest medialna, polityczna, gdy widzi jakiś wątek, który może pociągnąć i uderzyć w obecny rząd, to rzecznik to robi”. Dodał, że „obywatele nie mogą czuć się bezpiecznie mając rzecznika, który ich sprawy traktuje wybiórczo”.

Robert Węgrzyn reprezentujący Platformę Obywatelską dodał, że „rzecznik wszystkimi sprawami się nie zajmie, co wynika z określonych możliwości biura RPO. To, że Adam Bodnar ma czasami kontrowersyjne stanowiska i kontrowersyjnie je przedstawia, to jedna rzecz. Jednak rzecznik działa umocowany na podstawie Konstytucji i ustawy i nie robi nic więcej i nic mniej. Na podstawie tych aktów prawnych prowadzi swoje działania”.

Piotr Pancześnik z Porozumienia stwierdził, że „istotą działania rzecznika w duchu prawa jest to, by realizował pewne poczucie sprawiedliwości. W moim odczuciu, gdyby w ten sposób reagował, nie byłoby żadnego zarzutu”. Dodał także, że „lansowanie się polityka przy okazji tak drastycznego zdarzenia” jest nie do przyjęcia.

Szymon Godyla z Nowoczesnej zauważył, że „zakres spraw, którymi zajmuje się rzecznik potwierdza to, że ten urząd jest potrzebny”. Stwierdził, że przy obecnej polaryzacji charakteryzującej społeczeństwo polskie zawsze będą formułowane zarzuty dotyczące wyboru spraw przez RPO. „Lepiej żeby na więcej spraw rzecznik zwracał uwagę, aniżeli miałby jakieś sprawy odpuszczać” – dodał przedstawiciel Nowoczesnej.

Jerzy Naszkiewicz reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość mówił, że urząd rzecznika jest potrzebny. „Niestety rzecznik wybiera sobie sprawy, w których się wypowiada”. Zwrócił uwagę, że nie spotkał „wypowiedzi pana rzecznika w sytuacji, gdy przez miasta polskie wędrują słynne marsze i kiedy bezcześci się na przykład wizerunek Matki Boskie”. Dodał: „Jestem katolikiem i chciałbym, aby RPO zabrał głos, napisał komunikat w takiej sprawie, że będzie napiętnował coś takiego. A takich sytuacji jest bardzo dużo w Polsce”.

Roman Kolek z Mniejszości Niemieckiej stwierdził, że „instytucja RPO w rażący sposób burzy koncepcję funkcjonowania państwa, którą ma PiS. Bodnar wypowiada się w pewnych sytuacjach jak opozycja, stąd jego wypowiedzi i interwencje postrzegane są jako opozycyjne”. Dodał, że jego działania podważają podejmowane przez władze decyzje, jak było to choćby w przypadku Opola.

Zobacz także

2023-11-12, godz. 12:37 Niedzielna Loża Radiowa w przeddzień posiedzenia nowego Sejmu Jesteśmy w przededniu otwierającego posiedzenia nowego Sejmu. Jaka to będzie kadencja? Co z misją Mateusza Morawieckiego? Jak ułoży się kohabitacja z prezydentem?… » więcej 2023-11-05, godz. 13:20 Niedzielna Loża Radiowa o ciągłości władzy po wyborach Tym razem rozmawialiśmy o ciągłości władzy po wyborach - czy nowy rząd powinien realizować projekty i inwestycje rozpoczęte przez poprzedników, takie… » więcej 2023-10-29, godz. 14:01 Niedzielna Loża Radiowa o spotkaniach u prezydenta i zmianach traktatów UE Pierwszym tematem, na który dyskutowali uczestnicy Niedzielnej Loży Radiowej (29.10)było powstawanie nowego rządu. – Mamy dwie grupy polityczne, które… » więcej 2023-10-22, godz. 12:38 Niedzielna Loża Radiowa o szansach na budowę rządu "kolorowej koalicji" oraz prawdopodobnego powrotu do koabitacji najwyższych… Znamy już wynik wyborów parlamentarnych, jednak wciąż nie wiemy, kiedy i w jakim kształcie zostanie powołany nowy rząd. Choć arytmetyka nie daje PiS-owi… » więcej 2023-10-01, godz. 12:16 Niedzielna Loża Radiowa o cenach paliw, przedwyborczej mobilizacji i przywróceniu czasowych kontroli na granicy z Ni… Mimo, iż ropa osiąga obecnie najwyższe ceny w tym roku, dolar umacnia się względem złotówki, a do tego przestał obowiązywać niższy VAT na paliwa, 2… » więcej 2023-09-24, godz. 14:00 Niedzielna Loża Radiowa o Ukrainie i agresji w życiu politycznym Sprawa kryzysu w relacjach polsko-ukraińskich była głównym tematem niedzielnej dyskusji opolskich polityków, którzy zastanawiali się m.in. co go spowodowało… » więcej 2023-09-17, godz. 13:11 Niedzielna Loża Radiowa z 17.09 o embargu na zboża z Ukrainy i polityce imigracyjnej Komisja Europejska zdecydowała, że nie przedłuży embarga na produkty rolne z Ukrainy, bo uznała, że rynek ustabilizował się i ukraińskie towary nie stanowią… » więcej 2023-09-10, godz. 12:58 Niedzielna Loża Radiowa o rozpędzającej się kampanii wyborczej Ten weekend mija pod znakiem konwencji i zapowiedzi programowych. Wczoraj w Końskich Prawo i Sprawiedliwość przypomniało o swoich ogłoszonych dotychczas tak… » więcej 2023-06-25, godz. 13:14 Niedzielna Loża Radiowa o buncie w Rosji, zakończeniu roku szkolnego i inwestycji Intela Jakie wnioski powinniśmy jako państwo wyciągnąć z ostatnich wydarzeń w Rosji. Chodzi o bunt najemników z grupy Wagnera i zamieszanie z tym związane. Czy… » więcej 2023-06-18, godz. 12:55 Niedzielna Loża Radiowa o referendum ws. przyjmowania przez Polskę imigrantów Czy uzasadnione jest przeprowadzenie referendum w sprawie przyjmowania przez Polskę imigrantów, w ramach przymusowej relokacji, którą zapowiada Komisja Europejska?… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »