Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa z 23 czerwca 2019 roku…
2019-06-23, 14:45 Autor: Marek Świercz

Niedzielna Loża Radiowa z 23 czerwca 2019 roku. Zobacz i posłuchaj! [FILM]

Niedzielna Loża Radiowa z 23 czerwca 2019 roku. Zobacz i posłuchaj! [FILM]
Nowelizacja Kodeksu karnego była tematem debaty w Niedzielnej Loży Radiowej (23.06.2019). Opolscy politycy spierali się o tryb procedowania nowelizacji, ale także o jej konkretne zapisy. Pojawił się także wątek dyskusyjnego orzecznictwa i jakości autorytetów prawniczych krytykujących nowelizację.
Senator PiS Jerzy Czerwiński zwrócił uwagę na to, że projekt nowelizacji była znany już od stycznia, planowano jego uchwalenie na drugi kwartał tego roku a zamieszanie towarzyszące debacie wynikało z politycznego klimatu po publikacji filmu braci Sekielskich. Podkreślił też, że społeczeństwo od dawna oczekiwało zaostrzenia kar za najcięższe zbrodnie.

Ten sam wątek wracał w wypowiedziach innych polityków koalicji. Fabian Pszon z Solidarnej Polski stwierdził, że resort sprawiedliwości, w jego ocenie wyjątkowo pracowity, odpowiedział na społeczne oczekiwania, czego nie zrobił poprzedni rząd. Zwrócił też uwagę na to, że kojarzony z PO Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar występuje nie w obronie ofiar, ale przestępców. Piotr Pancześnik z Porozumienia zauważył, że najważniejsze w nowelizacji jest nie podwyższenie górnej, ale - dolnej granicy kary. Bo to, w jego ocenie, zmusi sędziów do wymierzania kar adekwatnych do popełnionej zbrodni.

O tym, że obecne orzecznictwo pozostawia wiele do życzenia, mówił także Paweł Grabowski z ruchu Kukiz '15. Stwierdził też, że podoba mu się pomysł zaostrzenia kar, zgodny z oczekiwaniami Polaków, zwłaszcza wprowadzenie dodatkowych kategorii przestępstw, na przykład surowych kar dla osób, które popełniły seksualną zbrodnię na osobie poniżej 7. roku życia. Grabowski negatywnie ocenił jednak sposób uchwalenia tak ważnej ustawy.

Także politycy opozycji skupili się na krytykowaniu trybu procedowania nowelizacji kodeksu karnego. Ryszard Galla z MN i Rajmund Miller z PO przyznali, że projekt był rządowy, ale podkreślali, że nie był procedowany w trybie kodeksowym (posłowie poznali go w przeddzień debaty a powinni poznać na dwa tygodnie wcześniej) i został przygotowany tak niechlujnie, że Senat musiał wprowadzić ponad 40 poprawek. Szymon Godyla z Nowoczesnej stwierdził, że wsadzanie ludzi do więzienia na wiele lat oznacza fiasko prób ich resocjalizacji, podkreślał także, że polski wymiar sprawiedliwości nie potrzebuje zaostrzenia kar, ale takich zmian systemowych, dzięki którym kary będą wymierzane szybko i będą odbierane jako nieuchronne.

Agnieszka Zagola z PSL oburzała się, że Sejm nie wziął pod uwagę krytycznych uwag środowisk prawniczych. W jej ocenie, przy tak poważnych ustawach konieczne jest uwzględnienie opinii autorytetów. Z tym nie zgodził się Piotr Pancześnik, który stwierdził, że są różne szkoły prawnicze. Także poseł Grabowski stwierdził, że opinia naukowców z UJ, na którą powołuje się Zagola, zawiera logiczne błędy.

Zobacz także

2023-11-12, godz. 12:37 Niedzielna Loża Radiowa w przeddzień posiedzenia nowego Sejmu Jesteśmy w przededniu otwierającego posiedzenia nowego Sejmu. Jaka to będzie kadencja? Co z misją Mateusza Morawieckiego? Jak ułoży się kohabitacja z prezydentem?… » więcej 2023-11-05, godz. 13:20 Niedzielna Loża Radiowa o ciągłości władzy po wyborach Tym razem rozmawialiśmy o ciągłości władzy po wyborach - czy nowy rząd powinien realizować projekty i inwestycje rozpoczęte przez poprzedników, takie… » więcej 2023-10-29, godz. 14:01 Niedzielna Loża Radiowa o spotkaniach u prezydenta i zmianach traktatów UE Pierwszym tematem, na który dyskutowali uczestnicy Niedzielnej Loży Radiowej (29.10)było powstawanie nowego rządu. – Mamy dwie grupy polityczne, które… » więcej 2023-10-22, godz. 12:38 Niedzielna Loża Radiowa o szansach na budowę rządu "kolorowej koalicji" oraz prawdopodobnego powrotu do koabitacji najwyższych… Znamy już wynik wyborów parlamentarnych, jednak wciąż nie wiemy, kiedy i w jakim kształcie zostanie powołany nowy rząd. Choć arytmetyka nie daje PiS-owi… » więcej 2023-10-01, godz. 12:16 Niedzielna Loża Radiowa o cenach paliw, przedwyborczej mobilizacji i przywróceniu czasowych kontroli na granicy z Ni… Mimo, iż ropa osiąga obecnie najwyższe ceny w tym roku, dolar umacnia się względem złotówki, a do tego przestał obowiązywać niższy VAT na paliwa, 2… » więcej 2023-09-24, godz. 14:00 Niedzielna Loża Radiowa o Ukrainie i agresji w życiu politycznym Sprawa kryzysu w relacjach polsko-ukraińskich była głównym tematem niedzielnej dyskusji opolskich polityków, którzy zastanawiali się m.in. co go spowodowało… » więcej 2023-09-17, godz. 13:11 Niedzielna Loża Radiowa z 17.09 o embargu na zboża z Ukrainy i polityce imigracyjnej Komisja Europejska zdecydowała, że nie przedłuży embarga na produkty rolne z Ukrainy, bo uznała, że rynek ustabilizował się i ukraińskie towary nie stanowią… » więcej 2023-09-10, godz. 12:58 Niedzielna Loża Radiowa o rozpędzającej się kampanii wyborczej Ten weekend mija pod znakiem konwencji i zapowiedzi programowych. Wczoraj w Końskich Prawo i Sprawiedliwość przypomniało o swoich ogłoszonych dotychczas tak… » więcej 2023-06-25, godz. 13:14 Niedzielna Loża Radiowa o buncie w Rosji, zakończeniu roku szkolnego i inwestycji Intela Jakie wnioski powinniśmy jako państwo wyciągnąć z ostatnich wydarzeń w Rosji. Chodzi o bunt najemników z grupy Wagnera i zamieszanie z tym związane. Czy… » więcej 2023-06-18, godz. 12:55 Niedzielna Loża Radiowa o referendum ws. przyjmowania przez Polskę imigrantów Czy uzasadnione jest przeprowadzenie referendum w sprawie przyjmowania przez Polskę imigrantów, w ramach przymusowej relokacji, którą zapowiada Komisja Europejska?… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »