Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa

Aktualności

2021-05-09, 14:06

Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 9 maja 2021 roku!

Posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 9 maja 2021 roku!
W Niedzielnej Loży Radiowej podsumowaliśmy dyskusję jaka przez cały tydzień odbywała się wokół Krajowego Planu Odbudowy, czyli dokumentu, który jest podstawą do wypłaty pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy. FO to fundusz, który pozwoli krajom UE wyjść z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Z tej puli Polska będzie miała do dyspozycji około 58 miliardów euro. W formie dotacji do Polski ma trafić 24 mld euro, a z pożyczek 34 mld euro. Sumując FO i wieloletni budżet UE na lata 2021-2027, do Polski ma trafić 770 mld złotych.
2021-05-03, 12:05

Posłuchaj "Świątecznej Loży Radiowej" z 3 maja 2021

Stanisław Niewiński [fot. Justyna Krzyżanowska]
Stanisław Niewiński [fot. Justyna Krzyżanowska]
Wyjątkowa, bo setna rocznica III Powstania Śląskiego może nieco przyćmiła inne ważne święto, ale nie możemy go pominąć, dziś obchodzimy bowiem Święto Konstytucji 3 Maja. Powstała 230 lat temu i była pierwszą nowoczesną konstytucją w Europie, a drugą po Stanach Zjednoczonych na świecie. O okolicznościach jej powstania opowiedział nam dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu.
2021-05-02, 10:05

Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 2 maja 2021

Piotr Woźniak, Jerzy Czerwiński, Ryszard Galla, Marek Kawa, Zbigniew Kubalańca, Kewin Adamczyk, Antoni Konopka, Robert Tistek, Piotr Pancześnik [fot. Paula Hołubowicz]
Piotr Woźniak, Jerzy Czerwiński, Ryszard Galla, Marek Kawa, Zbigniew Kubalańca, Kewin Adamczyk, Antoni Konopka, Robert Tistek, Piotr Pancześnik [fot. Paula Hołubowicz]
Tuż przed uroczystościami upamiętniającymi III Powstanie Śląskie przygotowaliśmy nieco inną odsłonę Niedzielnej Loży Radiowej. Naszymi gości byli opolscy politycy, którzy podzielą się osobistą refleksją na temat powstań. Czego uczy nas ta historia dzisiaj, jaka jest optyka poszczególnych polityków na wydarzenia przed 100 lat?
2021-05-01, 12:05

Posłuchaj "Świątecznej Loży Radiowej" z 1 maja 2021

Maciej Kalski i Grzegorz Adamczyk [fot. Justyna Krzyżanowska]
Maciej Kalski i Grzegorz Adamczyk [fot. Justyna Krzyżanowska]
W Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy przeprowadziliśmy analizę regionalnego rynku pracy. Jak wygląda życie gospodarcze regionu w dobie COVID-19? Jakie wyzwania dla pracodawców, związków zawodowych, ale i instytucji pośrednictwa pracy przyniosła pandemia?

To pytania do Macieja Kalskiego, dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy i Grzegorza Adamczyka, wiceprzewodniczącego opolskiego Solidarności.
2021-04-25, 13:59

Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 25 kwietnia 2021

Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 25 kwietnia 2021
Na początku wtorkowych obrad Sejmu poseł KO Paweł Kowal złożył wniosek o rozszerzenie porządku o rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie polityki rosyjskiej i zablokowania budowy gazociągu Nord Stream 2. Nie zgodziła się na to marszałek Sejmu Elżbieta Witek, tłumacząc że jest to niemożliwe ze względów proceduralnych.
Wiceszef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Przemysław Czarnecki (PiS) uważa, że uchwała to jedynie "wyraz woli" parlamentu, która nie miałaby wielkiego znaczenia politycznego.
Za to troje europosłów Prawa i Sprawiedliwości przygotowało projekt rezolucji w sprawie Nord Stream 2, zobowiązujący Komisję Europejską do wykorzystania wszystkich prawnych środków do zatrzymania inwestycji.
Premier Mateusz Morawiecki oświadczył w czwartek, że "Gazociąg Nord Stream 2 zmniejsza bezpieczeństwo Europy" i zaapelował do Niemiec, by wycofały się z zaangażowania w ten projekt.
Waszyngton uważa, że Nord Stream 2 jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa energetycznego Europy.
Niemiecki dziennik Die Welt napisał kilka dni temu, że twarde stanowisko władz USA wobec Nord Stream 2 prowadzi do uświadomienia sobie przez rządzącą w RFN koalicję, że gazociąg można zrealizować tylko za wysoką cenę w polityce zagranicznej. Pojawiają się głosy, aby na razie odłożyć zakończenie budowy na później.
Tymczasem Statek Akademik Czerski przygotowuje się do rozpoczęcia układania rur Nord Stream 2 na wodach duńskich.
2021-04-18, 12:57

Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 18 kwietnia 2021

Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 18 kwietnia 2021
W kolejnej "Niedzielnej Loży Radiowej" poruszyliśmy dwa wielowątkowe tematy. Pierwszy temat to wybór Rzecznika Praw Obywatelskich. Temat obszerny, mamy tu co najmniej 3 wątki:
  1. We wrześniu ubiegłego roku upłynęła kadencja Rzecznika Praw Obywatelskich. Adam Bodnar, który sprawował tę funkcję przez 5 lat pozostał jednak na stanowisku, bo przez 7 miesięcy parlament nie był w stanie wybrać nowego rzecznika. Ustawa o Rzeczniku Praw Obywatelskich mówi bowiem, że pełni on funkcję do czasu wyboru następny. W ubiegłym tygodniu Trybunał konstytucyjny orzekł, że przepis ten jest niezgodny z konstytucją.
  2. W piątek Sejm głosami rządzącej koalicji wybrał na nowego rzecznika praw obywatelskich Bartłomieja Wróblewskiego, którego osobę zaproponowało Prawo i Sprawiedliwość. Jego kandydaturę musi jeszcze zatwierdzić senat w którym większość ma opozycja. Senatorowie, przedstawiciele KO, PSL i Lewicy zapowiedzieli już na konferencji prasowej, że senat Wróblewskiego nie poprze.
  3. Dodam jeszcze, że choć senatorowie partii opozycyjnych wystąpili wspólnie na konferencji prasowej, to w sejmie doszło do zgrzytu między lewicą a Koalicją Obywatelska. Przed głosowaniem partie umówiły się, że poprą wzajemnie swoich kandydatów. Lewica poparła kandydata KO-PSL, a KO kandydata lewicy już nie.
2021-04-11, 13:59

Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 11 kwietnia 2021

Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 11 kwietnia 2021
W Niedzielnej Loży Radiowej poruszyliśmy temat katastrofy smoleńskiej, która miała miejsce 11 lat temu. Tuż przed rocznicą, Jarosław Kaczyński w niedawnym wywiadzie dla „Gazety Polskiej” powiedział, że „nie ma pewności, czy uda się wyjaśnić przyczyny katastrofy”, z kolei Donald Tusk w TVN24 mówił o tym, że sprawa jest wyjaśniona. Ponadto Prokuratura Krajowa poinformowała o przedłużeniu do końca roku śledztwa ws. katastrofy, a dodatkowo ukazuje się film o pracy podkomisji Antoniego Macierewicza, w którym ukazano przyczyny katastrofy, którymi miały być m.in. dwa wybuchy. Sam raport z prac podkomisji ma się ukazać w kwietniu, choć z doniesień medialnych wynika, że nie wszyscy członkowie podkomisji mają zamiast się pod raportem podpisać. Opozycja domaga się rozwiązania tejże komisji… Gdzie jesteśmy po 11 latach od katastrofy smoleńskiej? O tym dyskutowaliśmy z gośćmi Niedzielnej Loży Radiowej.
2021-04-05, 12:05

Anna Malatyńska o tym, jak przeżyć świąteczny czas, kiedy w niektórych domach nie jest ani zdrowo ani wesoło

Anna Malatyńska o tym, jak przeżyć świąteczny czas, kiedy w niektórych domach nie jest ani zdrowo ani wesoło
W Świątecznej Loży Radiowej gościła także psycholog, psychoterapeuta Anna Malatyńska pracująca na co dzień w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. - Życzenia zdrowych i wesołych świat w dobie pandemii nabierają większej mocy i znaczenia - powiedziała.
2021-04-05, 11:35

Ksiądz Waldemar Klinger o tym, jak owocnie przeżyć drugie święta Wielkiej Nocy z ostrymi obostrzeniami

Ksiądz Waldemar Klinger w "Świątecznej Loży Radiowej"
- Wielkim problemem jest brak możliwości spotkania, tak mówią mi parafianie. Skarżą się, że chcą do kościoła a my zamykamy im drzwi. To najbardziej bolesne doświadczenie w moim ponad 30-letnim kapłaństwem. Tak samo boleśnie odczuwają zabronienia bycia we wspólnocie - powiedział w Świątecznej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz katedry w Opolu.
2021-04-04, 11:55

Ks. prof. Marek Lis o obecności Kościoła w mediach

Ks. prof. Marek Lis [fot. Justyna Krzyżanowska]
Ks. prof. Marek Lis [fot. Justyna Krzyżanowska]
W Świątecznej Loży Radiowej gościliśmy ks. Prof. Marka Lisa z Uniwersytetu Opolskiego, z którym rozmawialiśmy o obecności Kościoła w mediach. Dziś jego obecność już jest oczywista, wierni mogą wysłuchać mszy na antenie swojej rozgłośni, mogą też obejrzeć ją w telewizji. Ale nie zawsze tak było. Kościół do mediów przekonywał się powoli i robił to dość ostrożnie. Naszego gościa, który jest także filmoznawcą, pytaliśmy jakie filmy z udziałem Jezusa poleciłby na Wielkanoc?
1234567

Zobacz także

2021-05-09, godz. 14:06 Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 9 maja 2021 roku! W Niedzielnej Loży Radiowej podsumowaliśmy dyskusję jaka przez cały tydzień odbywała się wokół Krajowego Planu Odbudowy, czyli dokumentu, który jest… » więcej 2021-05-03, godz. 12:05 Posłuchaj "Świątecznej Loży Radiowej" z 3 maja 2021 Wyjątkowa, bo setna rocznica III Powstania Śląskiego może nieco przyćmiła inne ważne święto, ale nie możemy go pominąć, dziś obchodzimy bowiem Święto… » więcej 2021-05-02, godz. 10:05 Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 2 maja 2021 Tuż przed uroczystościami upamiętniającymi III Powstanie Śląskie przygotowaliśmy nieco inną odsłonę Niedzielnej Loży Radiowej. Naszymi gości byli opolscy… » więcej 2021-05-01, godz. 12:05 Posłuchaj "Świątecznej Loży Radiowej" z 1 maja 2021 W Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy przeprowadziliśmy analizę regionalnego rynku pracy. Jak wygląda życie gospodarcze regionu w dobie COVID-19?… » więcej 2021-04-25, godz. 13:59 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 25 kwietnia 2021 Na początku wtorkowych obrad Sejmu poseł KO Paweł Kowal złożył wniosek o rozszerzenie porządku o rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie polityki rosyjskiej… » więcej 2021-04-18, godz. 12:57 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 18 kwietnia 2021 W kolejnej "Niedzielnej Loży Radiowej" poruszyliśmy dwa wielowątkowe tematy. Pierwszy temat to wybór Rzecznika Praw Obywatelskich. Temat obszerny, mamy tu… » więcej 2021-04-11, godz. 13:59 Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 11 kwietnia 2021 W Niedzielnej Loży Radiowej poruszyliśmy temat katastrofy smoleńskiej, która miała miejsce 11 lat temu. Tuż przed rocznicą, Jarosław Kaczyński w niedawnym… » więcej 2021-04-05, godz. 12:05 Anna Malatyńska o tym, jak przeżyć świąteczny czas, kiedy w niektórych domach nie jest ani zdrowo ani wesoło W Świątecznej Loży Radiowej gościła także psycholog, psychoterapeuta Anna Malatyńska pracująca na co dzień w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. - Życzenia… » więcej 2021-04-05, godz. 11:35 Ksiądz Waldemar Klinger o tym, jak owocnie przeżyć drugie święta Wielkiej Nocy z ostrymi obostrzeniami - Wielkim problemem jest brak możliwości spotkania, tak mówią mi parafianie. Skarżą się, że chcą do kościoła a my zamykamy im drzwi. To najbardziej… » więcej 2021-04-04, godz. 11:55 Ks. prof. Marek Lis o obecności Kościoła w mediach W Świątecznej Loży Radiowej gościliśmy ks. Prof. Marka Lisa z Uniwersytetu Opolskiego, z którym rozmawialiśmy o obecności Kościoła w mediach. Dziś jego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »