Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Debata 'Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa'…
2020-09-24, 15:18 Autor: Paula Hołubowicz

Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa". O strajkach w kopalniach i konieczności reformy górnictwa

Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" (24.09.2020)
Naszym gośćmi byli:
dr Jerzy Szteliga - OPZZ
Grzegorz Adamczyk - Solidarność
Grzegorz Kuliś - BCC
dr Witold Potwora - ekonomista z WSzZiA
dr Artur Żurakowski - ekonomista i biznesmen
- Ja uważam, że moment jest jak najbardziej odpowiedni, by rozmawiać o problemach, które mogą nas dotknąć za 10 – 20 lat – powiedział Grzegorz Adamczyk.

Najwyższy czas na mapę drogową dla górnictwa i całego przemysłu energochłonnego i metalowego. One są połączone. Solidarność podjęła uchwałę, że już nie pora na kolejne dywagacje, ale pora na konkrety. Zresztą świetny przykład mamy za granicą – Niemcy przyjęli bardzo precyzyjny plan reformy górnictwa, odchodzenia od węgla. Tak więc nie ma co otwierać otwartych drzwi.

- Przykre jest to, że strona rządowa po raz kolejny przez te dwa miesiące zignorowała stronę społeczną – stwierdził Jerzy Szteliga.

Jego zdaniem na przyspieszenie podjęcia rozmów ma oczywiście fakt, że wielu górników nie wyjechało na powierzchnię, podjęli strajk. To „tąpnięcie” wymusiło na rządzie przedstawienie publiczne jakichś propozycji. Wreszcie do tych rozmów doszło. I nasz gość ma nadzieję, że będą kontynuowane, zakończone przyjęciem planu dla górnictwa i daty jego wprowadzenia.

- Ja myślę, że te dwa miesiące opóźnienia nie mają większego znaczenia. Rozmawiamy o 30-tu latach reformowania górnictwa – zastrzegł Artur Żurakowski.

Niegdyś w tej branży pracowało około pół miliona górników, dzisiaj „tylko” 80 tysięcy. Przy wejściu do Unii Europejskiej zdecydowaliśmy się na zmianę koncepcji pozyskiwania energii. Od energii ekologicznej już nie uciekniemy. Problem w tym, że górnikom coś trzeba wreszcie zaproponować. Gdyż pytanie nie brzmi czy reformować, ale jak i kiedy. A po roku 2030 musi być ogromne przyspieszenie.

- Na świecie przyjmuje się - nie wiedzieć dlaczego - jakieś daty graniczne – powiedział Witold Potwora, który przypomniał o decyzji Niemiec o likwidacji elektrowni jądrowych. Datę tę wielokrotnie przesuwano.

Podobnie z likwidacją elektrowni na węgiel brunatny, której datę za nasza zachodnią granica także przesuwano. Natomiast jak się zabrać za reformę górnictwa w Polsce? Mówi się o pakietach socjalnych dla zwalnianych górników, outsorcingu itp. Ale nie może być tak, że sprowadzamy węgiel z zagranicy po absurdalnie niskiej cenie. Każdy dba o własny rynek, Polska też powinna. Dotychczas tego nie robi.

- Pójście na wojnę handlową z którymś z dystrybutorów węgla rosyjskiego ze względu na embargo byłoby może per saldo mniej korzystne – podkreślił Grzegorz Kuliś.

To trudna debata, bo w grę wchodzi zatrudnienie. Zamykanie kopalń przyniesie dramatyczne konsekwencje. Tym samym wpłynie na całą koniunkturę regionu. W grę wchodzi około sto tysięcy osób. Prognoza mixu energetycznego przewiduje diametralną zmianę w 2030 roku. To trend europejski. Górnicy nie są zainteresowani odprawami, są zainteresowani nowymi miejscami pracy w innych branżach.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »