Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Marcin Ociepa o otwarciu granic, rozmrażaniu gospodarki…
2020-05-18, 15:55 Autor: Witold Żurawicki

Marcin Ociepa o otwarciu granic, rozmrażaniu gospodarki i porozumieniu opolskich uczelni

Marcin Ociepa [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marcin Ociepa [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Dzisiaj, gdy następuje kolejny etap odmrażania gospodarki, musimy pamiętać, że to nie jest jeszcze koniec walki z wirusem, koniec pandemii – podkreślił Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej. – Wszyscy, którzy domagają się szybszego odmrażania gospodarki muszą mieć z tyły głowy konieczność ochrony zdrowotnej.
Nasz gość podkreślił, że jeśli nastąpi nawrót epidemii, nagle okaże się, że gwałtownie wzrośnie ilość zakażeń, to trzeba będzie cofnąć szereg zezwoleń. Choć oczywiście gospodarkę trzeba stopniowo odmrażać, gdyż nie stać nas na luksus dalszego zamrożenia, gdyż grozi nam recesja.

- Mieszkańcy terenów przygranicznych z południa regionu bardzo domagali się uruchomienia tamtejszych przejść granicznych – przypomniał nasz gość w kontekście uruchomienia choćby przejścia w Pietrowicach Głubczyckich. Także strona czeska zdecydowała się na „odmrażanie” granic.

Minister Marcin Ociepa zastrzegł, że porozumienie o połączeniu Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej i Uniwersytetu Opolskiego to efekt kilkuletnich zabiegów. Chodzi o osiągnięcie efektu synergii. Opole musi mieć silny ośrodek naukowy, w tym silny wydział nauk medycznych.

Marcin Ociepa przyznał, że jest zwolennikiem federalizacji uczelni. Uniwersytet Harvarda to przecież konglomerat wielu uczelni. I to kierunek, w którym w przyszłości należy podążać także w Polsce, również w Opolu.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »