Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Jerzy Szteliga o historii Karty Nauczyciela, potencjalnych…
2020-05-14, 15:10 Autor: Witold Żurawicki

Jerzy Szteliga o historii Karty Nauczyciela, potencjalnych jej zmianach i zagrożeniach dla oświaty

Jerzy Szteliga [fot. Justyna Krzyżanowska]
Jerzy Szteliga [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Kto wie, czy Karta Nauczyciela to nie jedno z największym osiągnięć II Rzeczpospolitej – zastrzegł Jerzy Szteliga ze Związku Nauczycielstwa Polskiego na Politechnice Opolskiej. Dodał, że to realizacja postanowień Konstytucji RP.
Przypomniał, że honorowym członkiem ZNP był marszałek Józef Piłsudski, który w 1926 roku osobiście zabiegał przez polskim sejmem, by taki dokument powstał i był stabilnym dokumentem regulującym system kształcenia i wychowania młodzieży.

Jerzy Szteliga zastrzegł, że wszystkie dotychczasowe rządy – bez względu na opcję polityczną – w Karcie Nauczyciela albo dokonywały zmian ze względów finansowych, albo politycznych – niestety, zazwyczaj ze szkodą dla środowiska nauczycielskiego.

Nasz gość wyraził nadzieję, że w dobie koronawirusa, zajęć zdalnych, już chyba wszyscy rozumieją, że nauczyciel musi ogrom czasu poświęcić na przygotowanie się do zajęć. Poza tak zwanym pensum.

- Edukacja na poziomie publicznym, zgodnie z Konstytucją – to obowiązek państwa i samorządu – podkreślił J. Szteliga. – I państwo musi się z niego wywiązać.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »