Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Rafał Tkacz o przygotowaniach do wyborów prezydenckich…
2020-03-24, 14:10 Autor: Ewa Skrabacz

Rafał Tkacz o przygotowaniach do wyborów prezydenckich i o ewentualnych zamianach w kalendarzu wyborczym

Rafał Tkacz o przygotowaniach do wyborów prezydenckich i o ewentualnych zamianach w kalendarzu wyborczym [fot. Justyna Krzyżanowska]
Rafał Tkacz o przygotowaniach do wyborów prezydenckich i o ewentualnych zamianach w kalendarzu wyborczym [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Temat terminu wyborów prezydenckich jest ważny dla wszystkich. Dla nas, pracowników Krajowego Biura Wyborczego, dla komisarzy wyborczych, najtrudniejsze jest chyba to, że w żaden sposób nie jesteśmy organem decyzyjnym, po prostu czekamy na to, co będzie. W miarę możliwości realizujemy kalendarz wyborczy – mówił Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
Z Rafałem Tkaczem rozmawiają Joanna Matlak i Ewa Skrabacz cz. 1
Z Rafałem Tkaczem rozmawiają Joanna Matlak i Ewa Skrabacz cz. 2
Z Rafałem Tkaczem rozmawiają Joanna Matlak i Ewa Skrabacz cz. 3
Z Rafałem Tkaczem rozmawiają Joanna Matlak i Ewa Skrabacz cz. 4
- W tej chwili jesteśmy na etapie powoływania okręgowych komisji wyborczych. Wczoraj po południu została powołana taka komisja w Opolu, w składzie sześcioosobowym, takim samym, jak w wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz Sejmu i Senatu. Jednocześnie trwa rejestracja kandydatów, a do 10 kwietnia jest czas na powołanie obwodowych komisji wyborczych, które przeprowadzają wybory w lokalach obwodowych – wyjaśniał Tkacz.

- Moje doświadczenie z poprzednich wyborów wskazuje na to, że zgłoszenia do obwodowych komisji wyborczych następują w ostatniej chwili, więc dziś nie można powiedzieć, czy mamy trudności z kompletowaniem ich składu. Zanim wybuchła pandemia, był bardzo duży popyt na miejsca w komisjach, można powiedzieć, że nawet niespotykany w ubiegłorocznych wyborach – dodał dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

- Są dwie drogi, bardziej i mniej oficjalna, by zmienić termin wyborów, a żadna nie jest naturalna, bo obie wiążą się z sytuacją nadzwyczajną. Pierwszy krok jest po stronie rządzących, czyli możliwość wprowadzenia stanu wyjątkowego. To oczywiście pociąga za sobą również inne konsekwencje, nie tylko przełożenie wyborów. Wprowadzenie takiego stanu to jest ostateczność, co do tego nie ma wątpliwości. Druga droga, mniej oficjalna, o której spekuluje się w mediach, to wycofanie się kandydatów wszystkich, czy pozostawienie jednego. To też jest nieformalny sposób, który jest przewidziany przepisami prawa wyborczego, bo wówczas marszałek Sejmu musi zarządzić nowe wybory – wyjaśniał Tkacz.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »