Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Prof. Tomasz Grzyb o wspólnym wrogu i o tym, że…
2020-03-16, 14:08 Autor: Ewa Skrabacz

Prof. Tomasz Grzyb o wspólnym wrogu i o tym, że dobro można wydobyć także z sytuacji krytycznej

Prof. Tomasz Grzyb o wspólnym wrogu i o tym, że dobro można wydobyć także z sytuacji krytycznej [fot. Justyna Krzyżanowska]
Prof. Tomasz Grzyb o wspólnym wrogu i o tym, że dobro można wydobyć także z sytuacji krytycznej [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Niejednokrotnie rozmawialiśmy o polskich podziałach, o tym, co mogłoby nas połączyć, co mogłoby spowodować, że potraktowalibyśmy poważnie nawoływania do budowania wspólnoty. Okazało się, że życie dało nam taką szansę i najważniejsze, że jesteśmy w stanie z tej szansy skorzystać. Mamy wspólnego wroga, którym jest mały, ale bardzo zjadliwy patogen – stwierdził prof. Tomasz Grzyb, psycholog społeczny z Uniwersytetu SWPS.
- To prawda, że jesteśmy w trudnej sytuacji, to prawda, że jest ona nieprzewidywalna. To prawda, że trudno wyrokować, co będzie za tydzień, co będzie za dwa tygodnie, ale te doświadczenia, które mamy do tej pory pokazują, że jesteśmy w stanie sobie poradzić nawet z najtrudniejszymi zadaniami. I dobrze byłoby, żebyśmy się z takimi doświadczeniami potrafili mierzyć tak, jak do tej pory – dodał psycholog.

- Część z nas już doświadcza problemów z gospodarowaniem czasem, dlatego że nieoczekiwanie tego czasu, np. dla rodziny, dla bliskich, zrobiło się odrobinę więcej. I teraz okazuje się, że nie zawsze mamy pomysł, co z tym czasem zrobić. Jeśli nie wprowadzimy rutyny do codziennego funkcjonowania, to bardzo szybko okaże się, że najlepszym sposobem na korzystanie z czasu wolnego będzie np. sięganie do lodówki czy kłótnie z bliskimi – zaznaczył prof. Grzyb.

- Każda życiowa sytuacja, nawet taka, która wygląda na krytyczną, może być w sensowny sposób zagospodarowana, z każdej można wydobyć jakieś dobro. Myślę, że z tej sytuacji, w której się znaleźliśmy, jesteśmy w stanie coś dobrego wynieść. Tym dobrem powinno być przede wszystkim nowe spojrzenie na to, jak my ze sobą rozmawiamy, do czego sobie jesteśmy potrzebni, jak bardzo od siebie zależymy – podkreślił psycholog.
Z prof. Tomaszem Grzybem rozmawiają Joanna Matlak i Ewa Skrabacz cz. 1
Z prof. Tomaszem Grzybem rozmawiają Joanna Matlak i Ewa Skrabacz cz. 2
Z prof. Tomaszem Grzybem rozmawiają Joanna Matlak i Ewa Skrabacz cz. 3

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »