Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Jerzy Szteliga o łące kwiecistej i tańcu politycznym…
2020-03-09, 15:40 Autor: Ewa Skrabacz

Jerzy Szteliga o łące kwiecistej i tańcu politycznym, czyli wspomnienie pierwszej Rady Miasta Opola z 1990 r.

Jerzy Szteliga o łące kwiecistej i tańcu politycznym, czyli wspomnienie pierwszej Rady Miasta Opola z 1990 r.
- Byliśmy pionierami, robiliśmy wszystko po raz pierwszy, od początku, nikt nam nie pomagał. Władza nam raczej przeszkadzała. Wbrew pozorom każda władza centralna zawsze z bólem oddaje kompetencje – mówił dr Jerzy Szteliga, który zasiadał w pierwszej Radzie Miasta Opola, wybranej w 1990 r.
- Byłem wówczas jedynym członkiem partii - Socjaldemokracji RP. Pozostali koledzy jeszcze do żadnych partii nie należeli, bez względu na to, czy poglądy mieli liberalne, prawicowe czy lewicowe. To był taki społeczny zaciąg fenomenalnych ludzi. Dominowali nauczyciele, ludzie kultury, prawnicy, komornicy, rzemieślnicy, działacze społeczni. To był taki konglomerat, taka łąka kwiecista i to nam się przydało, bo mnogość różnorodnych kompetencji, doświadczeń, składała się na sukces tej rady – wspominał Szteliga.

- Wszyscy wtedy pracowaliśmy społecznie. Otrzymywaliśmy dietę, ale ona wystarczała na jeden posiłek wieczorny w ratuszowym bufecie. Obrady trwały po kilkanaście godzin, a rozpoczynaliśmy je dopiero po dniu pracy. Tylko prezydent Kucharzewski i wiceprezydent Olszewski byli pracownikami etatowymi ratusza. I oczywiście pani skarbniczka – wyjaśniał Jerzy Szteliga.

- Po wyborach 1991 r. zaczął się taniec polityczny. Wybory doprowadziły do tego, że w radzie nastąpiła polaryzacja, pokazano własne poglądy: z jednej strony był Staszek Skakuj ze swoim liberalizmem, z drugiej strony był ortodoksyjny w stosunku do niego Leon Troniewski, późniejszy szef sejmiku, pojawili się członkowie Kongresu Liberalno-Demokratycznego, a więc zaczęła się już – przepraszam za słowo – jatka polityczna – opowiadał Szteliga.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »