Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Jerzy Szteliga o łące kwiecistej i tańcu politycznym…
2020-03-09, 15:40 Autor: Ewa Skrabacz

Jerzy Szteliga o łące kwiecistej i tańcu politycznym, czyli wspomnienie pierwszej Rady Miasta Opola z 1990 r.

Jerzy Szteliga o łące kwiecistej i tańcu politycznym, czyli wspomnienie pierwszej Rady Miasta Opola z 1990 r.
- Byliśmy pionierami, robiliśmy wszystko po raz pierwszy, od początku, nikt nam nie pomagał. Władza nam raczej przeszkadzała. Wbrew pozorom każda władza centralna zawsze z bólem oddaje kompetencje – mówił dr Jerzy Szteliga, który zasiadał w pierwszej Radzie Miasta Opola, wybranej w 1990 r.
- Byłem wówczas jedynym członkiem partii - Socjaldemokracji RP. Pozostali koledzy jeszcze do żadnych partii nie należeli, bez względu na to, czy poglądy mieli liberalne, prawicowe czy lewicowe. To był taki społeczny zaciąg fenomenalnych ludzi. Dominowali nauczyciele, ludzie kultury, prawnicy, komornicy, rzemieślnicy, działacze społeczni. To był taki konglomerat, taka łąka kwiecista i to nam się przydało, bo mnogość różnorodnych kompetencji, doświadczeń, składała się na sukces tej rady – wspominał Szteliga.

- Wszyscy wtedy pracowaliśmy społecznie. Otrzymywaliśmy dietę, ale ona wystarczała na jeden posiłek wieczorny w ratuszowym bufecie. Obrady trwały po kilkanaście godzin, a rozpoczynaliśmy je dopiero po dniu pracy. Tylko prezydent Kucharzewski i wiceprezydent Olszewski byli pracownikami etatowymi ratusza. I oczywiście pani skarbniczka – wyjaśniał Jerzy Szteliga.

- Po wyborach 1991 r. zaczął się taniec polityczny. Wybory doprowadziły do tego, że w radzie nastąpiła polaryzacja, pokazano własne poglądy: z jednej strony był Staszek Skakuj ze swoim liberalizmem, z drugiej strony był ortodoksyjny w stosunku do niego Leon Troniewski, późniejszy szef sejmiku, pojawili się członkowie Kongresu Liberalno-Demokratycznego, a więc zaczęła się już – przepraszam za słowo – jatka polityczna – opowiadał Szteliga.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »