Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » WSPÓLNA SPRAWA. Debata 'Pracodawcy, związkowcy' o…
2019-12-12, 14:41 Autor: Joanna Matlak

WSPÓLNA SPRAWA. Debata "Pracodawcy, związkowcy" o tym jak powinna zachować się Polska w obliczu wyścigu np. Niemiec o polskich pracowników z Wielkiej Brytanii i Ukraińców z Polski

Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" (12.12.19)
W debacie „Wspólna sprawa. Pracodawcy i związkowcy” porozmawiamy o tym, że z jednej strony Niemcy chcą przyciągnąć Polaków z Wielkiej Brytanii, kuszą ich zarobkami, a nawet … lepszą pogodą, a z drugiej połowa Ukraińców pracujących w Polsce deklaruje, że jest gotowa wyjechać za chlebem na Zachód. Co zrobić, by nie stracić w tym wyścigu o pracownika, zapytamy naszych ekspertów.
Ekonomista Artur Żurakowski powiedział, że zabieganie o pracowników to ogólnoświatowy problem. Jego zdaniem na przyjazd pracowników trzeba być po prostu przygotowanym.

- Niemcy w latach 80. dla emigrantów zrobili szkoły, dali im zakwaterowanie, hotele, a więc infrastrukturę, a my dopiero dzisiaj po kilku latach zaczynamy proces walki. Mamy podwójny problem, bo Ukraińcy przez chwilę stworzyli nam koniunkturę, a konkurencyjni Niemcy sięgają po tych na których liczymy, czyli tych którzy mogliby wrócić do Polski. Myślę, że trzeba sięgnąć do polityki regionalnej. To regiony powinny prowadzić inną politykę. Na Opolszczyźnie jest największa depopulacja, więc mamy się czym martwić. Młodzi mówią, że jeśli tu nie ma przemysłu, to uciekamy. To też nie tylko wynagrodzenie, ale poziom życia i jakości kapitału ludzkiego – mówi dr Żurakowski.

Grzegorz Adamczyk z „Solidarności” przywołał sytuację sprzed 10 lat, kiedy była mowa o tym, że niskie płace są barierą rozwoju Polski. – Dziś widzimy to jak na talerzu. Ludzie chcą godnie zarabiać i godnie żyć. Ukraińcy, którzy są u nas 2 lata, w końcu stwierdzają, że za ten tysiąc dolarów nie będą tu pracować. Szukają więc lepszych rozwiązań, a te lepsze rozwiązania oferują kraje zamożne. Jeśli tu stworzymy normalne i godne warunki pracy i życia to wtedy tych pracowników tu zatrzymamy i tu będzie warto żyć. Widzimy też konkurencję między Śląskiem a Wrocławiem, bo tam wielu młodych znajduje pracę – mówił Adamczyk.

Lesław Adamczyk z BCC oczywiście zgodził się z tym, że ci którzy wyjechali z kraju i tam pozostają, w obliczu uzyskania wyższych wynagrodzeń szybciej wracaliby do kraju.

- Natomiast to wyższe wynagrodzenie to nie jest prosta spawa, bo to łatwiej się mówi,a trudniej wykonuje. Za tym idzie cały łańcuszek zjawisk ekonomicznych, żeby te przedsiębiorstwa mogły sobie z tym poradzić, żeby to nie zahamowało gospodarki, tylko ją wstrzymało – mówił.

Co zrobić by być bardziej atrakcyjnym? – Jeśli rynek pracy będzie generował sygnał zwyżkowy, czyli wyższa pensja będzie wymagana, to te pensje będziemy podnosić, tylko dla pracowników potrzebne jest też pewne otoczenie, takie które dodatkowo przyciąga. Przecież za to płacimy podatki. A do powrotu nie zachęca w żaden sposób np. nasza służba zdrowia – mówił przedstawiciel BCC.

Zobacz także

2020-02-05, godz. 14:00 Zbigniew Kubalańca i Maksymilian Polis o Młodzieżowej Strategii dla województwa opolskiego » więcej 2020-02-05, godz. 11:54 Marek Kawa o przemówieniu Donalda Trumpa, prawyborach w Partii Demokratów i przekonaniu Amerykanów o swojej wyjątkowoś… - Orędzie na pewno przyćmiły didaskalia – mówił w Loży Radiowej dr Marek Kawa, amerykanista, pytany o doroczne orędzie Donalda Trumpa o stanie państwa. » więcej 2020-02-04, godz. 15:15 Dr Grzegorz Borsuk o projekcie LIFE i pomyśle na przyciągnięcie studentów na Wydział Mechaniczny Politechniki Opolskiej Jako jedyne województwo w Polsce, województwo opolskie stara się o pieniądze z unijnego programu LIFE. Program zakłada bardziej skuteczne dbanie o środowisko… » więcej 2020-02-04, godz. 15:14 Violetta Porowska i Grzegorz Krukowski o nowym otwarciu w działalności Forum Młodych PiS Już blisko 60 osób gromadzi Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości w województwie opolskim. – Młodzieżówka PiS jest ogromna – powiedziała w Loży Radiowej poseł… » więcej 2020-02-03, godz. 15:28 Stanisław Szwed o programach wspierających rodziny, seniorów i najmłodszych - W skali kraju na 500 plus wydaliśmy ponad 90 miliardów złotych, w województwie opolskim prawie 2 miliardy – mówił w programie „Loża Radiowa” Stanisław Szwed… » więcej 2020-02-03, godz. 15:27 Jerzy Czerwiński o brexicie, relacjach z Francją i pieniądzach na wsparcie Polonii - Dla Polski brexit nie jest dobry, ale ja mam nadzieję, że sprawy się jeszcze unormują. Teraz jeszcze nic się nie zmienia, bo na razie to formalne wyjście, zaś… » więcej 2020-01-31, godz. 15:24 Młodzieżowa Loża Radiowa o obchodach 75 rocznicy wyzwolenia Auschwitz i akademickim Opolu [FILM] Debata z młodzieżówkami partyjnymi, podczas której nasi goście podsumowują obchody rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Poruszamy też temat lokalny dotyczący akademickiego… » więcej 2020-01-31, godz. 14:25 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z poseł Agnieszką Ścigaj z Kukiz'15 oraz posłem Karolem Karskim… Na agendzie tematów pojawiły się kwestie związane z reformą sądownictwa, a także zbliżającą się kampanią prezydencką. » więcej 2020-01-30, godz. 13:21 WSPÓLNA SPRAWA. Debata o niedzielnym handlu i podatku cyfrowym Od początku 2020 r. obowiązują zaostrzone przepisy o zakazie handlu w niedzielę – obowiązuje on we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku. Dodajmy, że… » więcej 2020-01-30, godz. 12:24 Hubert Ibrom o "pomnikach i silnikach", czyli pomyśle na zarządzanie i inwestycje w gminie Ujazd - Inwestujemy w takie projekty, które potem przyniosą nam korzyść w postaci podatków - powiedział w Loży Radiowej Hubert Ibrom, burmistrz Ujazdu. » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »