Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » WSPÓLNA SPRAWA Jak ocenić gospodarcze wątki expose…
2019-11-21, 15:34 Autor: Joanna Matlak, Marek Świercz

WSPÓLNA SPRAWA Jak ocenić gospodarcze wątki expose premiera Mateusza Morawieckiego?

WSPÓLNA SPRAWA Jak ocenić gospodarcze wątki expose premiera Mateusza Morawieckiego?
Ocena gospodarczych wątków expose premiera Mateusza Morawieckiego była tematem kolejnej debaty pracodawców, związkowców i ekspertów "Wspólna sprawa". Jak można było przewidzieć, nie udało się poruszyć wszystkich wątków, zabrakło na przykład czasu na rozmowę o postulatach dotyczących kwestii energetycznych.
Ekonomista Artur Żurakowski zauważył, że pomysł wpisania do konstytucji RP gwarancji nienaruszalności PPK jest zrozumiały tylko o tyle, że Polacy dość ostrożnie podchodzą do tego rodzaju programów, bo przykład OFE nauczył ich, że rządzącym do końca nie można ufać. Problem w tym, że lepsze byłoby przekonanie rodaków, że tworzony system będzie ekonomicznie stabilny bez konieczności wprowadzania konstytucyjnych zapisów. Żurakowski pochwalił za to zapowiedź wprowadzenia tzw. estońskiego CIT-u, bo - w jego ocenie - to dobry sygnał skierowany zwłaszcza do tych przedsiębiorców, którzy planują inwestycje i którym potrzeba kapitału.

Ekonomista Witold Potwora żartował, że wypada mu expose bronić, bo Polska dobrze się ostatnio rozwija. I choć nadal mamy w kraju 60 powiatów z dwucyfrowym bezrobociem, to przykład powiatu nyskiego na naszym terenie napawa optymizmem - kiedyś bezrobocie przekraczało tam 30 procent, a dziś Nysa może uchodzić za przykład gospodarczego sukcesu. Potwora mówił także o tym, że o sukcesie gospodarczym najlepiej świadczą trendy demograficzne - Polska przyciąga w tej chwili rekordową liczbę imigrantów, już nie tylko z Ukrainy, ale także z Białorusi a nawet z Włoch, co pokazuje siłę jej gospodarki.

Jerzy Szteliga z OPZZ zauważył sceptycznie, że niepokoją go stwierdzenia premiera, że polityka wymaga obietnic, bo - w jego ocenie - za decyzjami gospodarczymi powinny stać racjonalne oceny, a nie chęć sprostania oczekiwaniom opinii publicznej. Przeszkadzało mu także to, że premier często uciekał do "mesjanistycznych", jak to określił, opowieści o dziejowej roli Polski, za mało mówił za to o konkretach, na przykład o roli samorządów. Według Szteligi, podkreślanie omnipotencji państwa jest niebezpiecznym trendem. Co do estońskiego podatku, ocenił, że choć sama idea jest dobra, to należałoby wprowadzić prawne zabezpieczenia, żeby system nie był przez przedsiębiorstwa nadużywany.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »